Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • alecu26

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
buna ziua,am un opel corsa din 2001,1.2 benzina.am urmatoarea problema:uneori la relanti nu imi sta constant iar la fel uneori in timpul mersului imi da in nas.
precizez ca problema aceasta o am cand sunt in mers undeva la 60-65 km/h iar la relanti undeva duap 5 minute de mers.
astept sugestii si pareri.
multumesc anticipat
Skip ads

  • alecu26

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
imi cer scuze ca am postat si ieri acelasi lucru dar nu am mai gasit azi topicul.ms
  • marius3030

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2011

  • Mesaj Privat
dupa cum am mai spus si altui coleg cu,corsa: verifica-i pt inceput bujiile,fisele,clapeta de acceleratie si filtrul de aer si asteptam sa ne spui rezultate-le!
  • VASYLE

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2011

  • Mesaj Privat
verifica bobina de inductie, la mine imi dadea in nas intre 1500 si2500 de ture, relantiu oscila mai ales la cald si nu mai avea demaraj,problema fiind la bobina nu dadea scanteie pe un piston intre turatile scrise mai sus
Skip ads

  • alecu26

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
multumesc la toti pt raspunsuri.sa prind ceva timp sa o duc la un service.
ieri am mers ceva cu ea si nu prea a mai facut,sa speram ca nu e bobina de inductie ca e scumpa tare am inteles.
va tin la curent
  • alecu26

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
cu respect este cineva din bucuresti unde pot sa vin cu masina pt. a remedia simtomele de mai sus?am 2 serviceuri prin zona dar nu imi prezinta incredere.multumesc
  • alecu26

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
revin dupa ceva timp.am fost la tester unde am avut erori stocate la urmatoarele:egr,sonda lambda,bobina inductie. am curatat egr-ul,am verificat bujiile si la fel am verificat si sonda lambda la un mecanic din bucuresti. acum masina merge bine dar imi apre uneori si dispare dupa ceva timp martorul masinii cu cheita. o sa mai fac un tester intro zi.
  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare alecu26, ai mai rezolvat ceva cu masina ca nu ai mai posta nimic in topicul asta? Stima
Skip ads

  • alecu26

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut raven,am rezolvat in mare parte singur! repet SINGUR! am fost la cativa ''maestrii'' si nu au facut decat sa imi ia banutii degeaba!deci,apucate de reparat singur,te informezi de ici colo si faci treaba singurel(respect DanCuciureanu,Bampi si mai sunt ceva tipi bine informati si buni cu adevarat).cu banii aruncati la mecanici de 2 bani iti cumperi scule necesare demontarii intregii masini.bafta si fara frica ,apucate de treaba singur.merita!
  • alecu26

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
raven11 a scris:Salutare alecu26, ai mai rezolvat ceva cu masina ca nu ai mai posta nimic in topicul asta? Stima

am rezolvat cam tot!singur!am postat mai multe in forum.singur frate,nu mai dau bani la mecanic decat pt. urgente si daca trebuie pe elevator(ca nu am Smile,etc.) bafta
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
raven11 a scris:Salutare alecu26, ai mai rezolvat ceva cu masina ca nu ai mai posta nimic
Pe coleg,il interesa modul de rezolvare,explicat detaliat...,altceva nu prezinta importanta!
  • alecu26

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2012

  • Mesaj Privat
e foarte important sa stie colegul ca de aici isi extrage ideile,sa cauta pareri si sa se apuce singur sa rezolve (evident ce tine de putinta fiecaruia dintre noi)problemele aparute.
1.am fost la un mecanic de la un service din Buc. si am platit pt. diagnoza 50 lei;acelasi mecanic mi-a curatat egr(a spus ca asta e problema,a durat 10 minute)=100 lei;
2.dupa 500m de mers cu masina aceiasi problema(masina imi dadea in nas,cod stocat 1405);am revenit la mecanicul de la punctul 1 si mi-a recomandat sa cumpar egr nou si debitmetru.am intrebat de ce am platit 100 lei,raspuns:''am curatat dar se pare ca valva e defecta''.
3.am fost la opel,mi-au recomandat in urma unei diagnoze(80 lei) sa cumpar egr si sonda lambda!
4.am luat in serios ce am citit pe forum aici dar si pe alte site-uri specifice si am cumparat o trusa ieftina auto(in jur de 100 lei-pe viitor o sa iau ceva mai bun) dar cu aceasta trusa m-am apucat si am desfacut egr-ul urmand toate procedurile invatate.am curatat foarte bine(am lasat la inmuiat,tot ce trebuie,am cumparat spray-urile necesare,solutii de curatat).totul a durat 5-6 ore(mecanicul reusise in 10 minute).am cumparat garnituri noi pt. egr,am pus pe masina piesa respectiva,binenteles am completat cu antigel(totul ca la carte cum bine explica Dancuciureanu pe subiectul egr).imi cer scuze ca nu am postat imediat dupa ce am rezolvat treaba.
5.nu am cumparat nici egr,nici debitmetru,nici sonda lambda.nu am facut decat sa curat egr-ul ca la carte,am completat cu antigel,am sters eroarea din calculator.acum masina merge brici,nu imi da in nas,totul e ok.
6.raven,asta e ce am facut in legatura cu eroarea stocata p1405.big_electro61,scuze ca nu am postat mai demult cu rezolvarea,ideea e ca sunt foarte dezamagit de unii care se dau mecanici ,culmea pe la opel si ce pretentii sa mai am pe la unii de prin cartiere care habar nu au cum se deschide capota masinii.
7.nu generalizez,sunt constient ca mai sunt oameni buni,mecanici super talentati,doar imi expun parerea despre unii care m au dezamagit.
Bafta raven11,scuze ca nu am fost explicit big_electro61. cum apare ceva nou tot aici sper sa gasesc rezolvarea.
Mii de multumiri clubopel.com si mai ales celor cu pasiune pt masini care posteaza aici.
Skip ads

  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut alecu26, ai fost destul de explicit, urmeaza sa trec si eu la treaba sa iau din nou egr la curatat (a mai fost curatat dar probabil carburantul, condus prin oras etc s-au format depuneri)! Stima
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR