Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. Masina este un Astra G Caravan. Balans destul de nasol pe spate.



Strangerea prezoanelor de la janta se face la 110Nm si in cruce. Timp de manopera, o singura persoana, 10-15minute. Ganditiva cati bani va iau service-urile pentru asa ceva.


Ultima modificare facuta de ksper la Vin 18 Mai, 2012 11:40 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Folositor tutorialul chiar e simplu pe spate!
Nu inteleg partea cu markerul de ce sa pui roata in acelasi loc ? Daca e echilibrata e echilibrata oricare ar fi pozitia , poti sa o muti si pe fata si pe stanga si pe dreapta tot echilibrata e si nu trebuie sa "bata" gresesc?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
alexx_gan , rotile de pe dreapta(si invers) nu se pun pe partea opusa ci numai pe partea de pe care este demontata roata respectiva(se face rocada fata/spate).

In ceea ce priveste ''marcarea'' pozitiei jantei pe butuc, aceasta este foarte utila si recomandata pe deasupra si in manualele de specialitate. In primul rand nu mai ''bajbai'' dupa pozitia gaurilor de prezoane. Vii direct cu janta ,o pui pe semnul facut si introduci prezonul fara probleme, fara sa mai fii nevoit sa rasucesti de janta ca sa cauti gaurile din butuc.

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Si care ar fi explicatia pentru care :rotile de pe dreapta(si invers) nu se pun pe partea opusa ci numai pe partea de pe care este demontata roata respectiva(se face rocada fata/spate).

Partea cu:In ceea ce priveste ''marcarea'' pozitiei jantei pe butuc, aceasta este foarte utila si recomandata pe deasupra si in manualele de specialitate. In primul rand nu mai ''bajbai'' dupa pozitia gaurilor de prezoane. Vii direct cu janta ,o pui pe semnul facut si introduci prezonul fara probleme, fara sa mai fii nevoit sa rasucesti de janta ca sa cauti gaurile din butuc. Am inteles-o
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Explicatia este urmatoarea. Pe linga faptul ca inginerii constructorului recomanda acest fapt mai este si urmatoarea problema. Dupa cum bine stii anvelopele au atat sens de rotatie cat si profil specific, fac exceptie doar rotile care au montate pe jante anvelope cu profil ''Z'' si nu au sens de rotatie. Dar si la acestea unele sunt marcate cu INSIDE/OUTSIDE.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles la anvelopele care au sens de rotatie e normal sa le pui intr-un anumit sens care e inscriptionat pe ele , astea sunt mai ales de iarna.
Personal ca anvelope de vara nu prea am avut cauciucuri care sa aiba inscriptionat un anumit sens de roatie. Am sa ma uit la Outside/Inside.
Oricum multumesc pentru lamuriri.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca partea inscriptionata cu inside/outside conteaza doar cand se monteaza cauciucul pe janta,verifica toate jantele si o sa vezi ca se pot muta pe ce parte vrei tu ca tot cu inscrisul outside o sa fie afara.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Foarte folositor! Felicitari!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR