Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mccrya

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1988 13 NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
salut tuturor opelestilor ! Am un opel kadett din 88 1.3 NB ...atunci cand vreau sa franez si apas pedala de frana mai tare imi vibreaza volanul . Vreau sa mentionez ca am cauciucuri noi Matador , sunt echilibrate, iar discurile de frana nu par a fi ovalizate. Aveti idee de unde poate fi buba ? Caseta de directie este normala (nu este pe servo ) si nu pare sa aiba jocuri mari atunci cand misc volanul stanga-dreapta Rolling Eyes
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am avut aceleasi probleme. Am schimbat discurile si degeaba. Pina cind nu am schimbat placutele de frina cu unele ATE de la mama lor Germania, n-am scapat. Dup-aia am mers cu ele fara prob vreo 30k km. Din cind in cind trebuie curatati si cilindrii de ghidaj de pe etrieri (exista kit la magazin cu pistonase garnituri si vaselina speciala). Daca aia nu lucreaza cum trebuie, placutele se uzeaza neuniform, adica se uzeaza exact cele de pe partea cu cilindrii mici (de ghidaj) ai etrierilor.
Daca ai vibratii si la pedala, atunci sint discurile ovalizate (decalite si trebuie schimbate)
  • mccrya

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1988 13 NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
vibratiile nu le simt in pedala ...placutele le-am schimbat anul trecut (dar nu am gasit ceva de firma Sad ) si am facut cu ele vreo 5000 de km . La discuri m-am uitat si par sa fie uniform . S-ar putea sa mai fie o buba Rolling Eyes : mie imi joaca un pic axul volanului de-a lungul axei ..asta numai daca trag eu de volan spre mine si imping catre in fata...sa se amplifice acea miscare atunci cand pun frana in axul volanului ? Shocked
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
aproape sigur sunt discurile
nu se observa cu ochiul liber, trebuie duse la strungar, daca mai pot fi strunjite... daca nu, altele
Skip ads

  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
discuri sau palcute. nu mai cauta in alta parte. 80% discuri, 20% placute. dar ianinte sa le schimbi curata bine etrierii placutele sunt de vina pentru uzura neuniforma sau calitatea proasta. dar mai rar. de obicei discurile.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
In afara de sistemul de franare care trebuie verificat, se poate sa fie si din ceva articulatii defecte.Discurile de frana pot fi verificate daca sunt sau nu sub cota max de uzura dar ovalizarea greu. Pentru ca nu prea sunt service-uri competente si cu SDV specifice. Articulatiile cu jocuri se pot verifica pe elevator, la ranga.
Totusi, cred ca o fiertura de mecanic o rezolva de frisoane!
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Te duci la un strungar meserias cu discurile si o sa-ti ia o fata curata daca mai esti in limita de toleranta specifica masinii tale. Daca placutele erau nashpa nu aveai frine bune dar in nici un caz nu tremura pedala de frina... Incearca la diferite regimuri de viteza frina si vezi cum reactioneaza! Bafta! Wink
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La Kadett, crede-ma ca stiu masina asta pe de rost, sistemul de suspensie si articulatii este foarte simplu si robust si, pe de alta parte, vibratiile la frinare n-au nici o legatura cu bucse sau alte probleme ale directiei. Toata problema este de la discuri, placute, etrieri (pistoanele de ghidaj - daca n-ai umblat niciodata la ei in mod sigur vei vedea ca macar unul nu mai lucreaza cum trebuie si de aici apar dezechilibre in fortele de frinare. E o boala la Kadett si la Cielo cu cilindrii mici ai etrierilor). Fa-le pe astea, echilibreaza apoi bine rotile si n-o sa mai ai probleme. Nu te apuca sa schimbi bucse sau alte timpenii daca n-ai batai sau nu trage directia intr-o parte.
  • mccrya

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1988 13 NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Multzam tuturor pentru pareri ! Dr Opel, asa este ....masina asta nu are probleme cu bucsile sau alte jocuri ...stiu asta pentru ca anul asta in august am facut RAR-ul si testele au iesit foarte bine atat la jocuri cat si la frane(RAR-ul nu l-am facut cu relatii ci normal fara sa dau spaga ). O sa ma uit la etrieri, discuri si am sa incerc sai iau alte placute ..mai de firma . Voi ce imi recomandati ? Ce marca de placute sa iau si cat ar costa un disc de frana ? Mentionez inca o data ca problema vibratiilor la volan apare numai la viteze de 80 km/h sau mai mari si numai atunci cand apas pedala tare
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Incearca ATE, insa din pacate nu se mai importa decit facute in Italia pt ca-s mai ieftine si cum toata lumea cere ieftin si nu neaparat calitate, asta se aduce... Cele originale din Germania trec lejer de 100 RON cred. Insa inainte sa le pui, curata bine si cilindrii de etrieri, eventual pune un kit nou, discuri noi si placute noi ca sa stii o treaba
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR