Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Adi Priboi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! Asa cum am mentionat, am o problema cu filetul bujiei din dreapta care nu mai prinde deloc, si de aici o gramada de probleme. Motorul merge aiurea rau de tot.

Am un prieten care mi-a sarit in ajutor cu un motor de Omega B X20XEV. Credeti ca se nimeresc chiuloasele?
Si ce variante credeti ca ar mai exista sau ce e de facut in cazul asta? In afara de dezmembrare...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu merge de XEV, ori identica ori o repari pe a ta.
  • Adi Priboi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate, nu se potrivesc. Si cam care ar fi cea mai buna varianta? Si la ce pret sa ma astept (piese+manopera)?
  • padrepintea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2004 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nu se poate bucsa?sau sa se formeze din nou filetul
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
se poate da chiuloasa jos . se duce la un atelier de strungarie si se bucseaza , cost mecanic + strungar in jur de 150-200. daca cuperi chiuloasa sa spunem ca te costa 100. trebuie rectificata. 50-100lei +manopera mecanicului ajungi la 300-350. . dar nu stiu cum sunt preturile pe la voi
  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
socoteste ca trebuie sa cunperi obligatoriu garnitura de chiuloasa lichidu de racire al motorului scos,ca altfel il bagi in baie cand slabesti chiuloasa,daca nul recuperezi alti bani.eu as rectificao pe amea.de la dezmembrari e cam la ghici,trebui sa verifici planeitate,uzura din ghidu culbutorilor,scaune la supape,etc.inainte se bagau filete,,false,,cauta un strungar incaruntit in meserie.BAFTA si drumuri bune colega
  • Adi Priboi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multam mantalutadoru si tuturor care ati postat. Din fericire am scapat ieftin de tot. M-am uitat mai bine si am observat ca bujia respectia avea buza stearsa si tubulara nu prindea pe ea, se invartea in gol. Asta din cauza carpaciului de mecanic pe care asa l-a dus capul sa o stranga. Nu-mi dau seama cum a reusit performanta asta. Va spun sincer ca m-am imbolnavit de griji. Va dati seama ce insemna chestia asta?

Deci, bujia e ok, sta bine unde sta, dar cand o sa fac schimbul de bujii trebuie o tubulara cu un numar mai mic sa o desfac.
Problema a fost de la unul din senzorii motorului, nu stiu care ca v-as spune (asta pt ca am luat toate contactele la curatat, inclusiv clapeta de acceleratie). Masina merge brici!

Inca o data VA MULTUMESC si sa va fereasca Domnul de necazuri. Stima!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR