Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Citeam astazi pe reddit o discutie interesanta despre cum vad oamenii lumea peste 120 de ani.
Si m-am gandit sa incep o discutie similara si aici.

Media de viata in Romania este de 69 de ani la barbati si 77 la femei.
Peste 150 de ani (anul 2162), nici unul din noi cei care respiram acum nu vom mai fi in viata.
Iar Pamantul va fi populat de oameni care inca nici nu au fost conceputi.

Cum vezi tu lumea peste 150 de ani? Dar peste 200? 500?
Cum vezi viitorul Romaniei? Dar viitorul omenirii?


Ultima modificare facuta de Mr.Opel la Mie 23 Mai, 2012 12:24 pm
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mereu mi-am pus intrebarea asta. cred ca va fi:
-mult mai putin numeroasa
-intreaga populatie va lucra pentru chinezi
-media de varsta va scadea sub 50 ani
-orice om va fi total monitorizat nonstop (ceva de genul, la intrarea in magazin se va sti cine esti, cati bani ai in cont, ce cumperi de obicei etc. iar pretul pe raft va fi diferit in functie de persoana care citeste, mie ar putea sa imi arate 1 leu iar tie 4 lei, tinand cont de istoricul cumparaturilor si de suma existenta in cont, de numarul de rate la care suntem fiecare injugati , de conditiile de acasa, de starea de sanatate s.a.m.d.
-Nu vad o lume mai buna, vad doar o lume impartita din ce in ce mai mult in doua mari categorii:

stapani si sclavi.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
"Iar Pamantul va fi populat de oameni care inca nici nu au fost conceputi. " Eu zic ca va fi locuit de persoane care nici macar poveste de dragoste nu sunt.

Subscriu la ce-a scris @Bunicu:
Vor exista stapani si sclavi.
Poate vor fi mai putine razboaie ,dar lumea mai bine nu o sa o duca.
Deoarece ne indrepta din ce in ce mai mult spre sclavie.Daca inainte fiecare era liber sa munceasca cand si unde vrea.Si sa locuiasca cand si unde vrea.
In ziua de azi totul sa schimbat.Toti suntem spre drumul spre a deveni sclavi.
Pui alarma in fiecare zi sperand sa te trezesti sa ajungi la servici caci altfel vei manca de pe jos.Oare nu asta este definitia unui sclav?Unul care munceste fara voie ca sa aive ce manca?Caci putini i-si mai permit si alte lucruri.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu cred ca nu vom mai apuca ca specie 150 de ani, lupta pe resursele naturale, coruptia, poluarea, modul nostru, ca specie, "parazit" de a fi, toate isi vor spune in cele din urma cuvantul si va fi chestiune de timp pana va apasa cineva "butonul rosu" si or sa inceapa sa cada bombele. Daca in schimb , cumva vom rezista, tind si eu sa cred faptul ca vom fi mult mai putini ca numar si total monitorizati, nu stiu daca de chinezi, rusi, americani sau care se vor mai strange, binenteles impartirea pe clase sociale va fi mult mai vizibila, unii vor avea totul, restul nimic, fara clasa de mijloc ( gen Coreea de Nord, unde statul si/sau clasa "conducatoare", formata din cativa oameni da restului populatiei formata din cateva milioane de oameni totul, haine, mancare, locuinte, fara bani si nimeni nu misca in front). Ar fi frumos ca viitorul sa fie roz, am si eu copil mic pentru care imi doresc lucrul acesta dar...cine stie, om trai si om vedea.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
noi suntem oricum cu 50 de ani in urma altora (tari ultra dezvoltate). Deci stim cum o sa arate Romania peste 50 de ani. Mai raman 100 in care, in afara de ultra tehnologizare, nu vad sa se modifice prea multe. Bogati si saraci au fost de acum 5000 de ani si vor mai fi si in urmatorii 200 iar de muncit vor muncii toti chiar daca unii pentru paine neagra iar altii pentru diamante.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu ne indreptam deloc spre un model Coreea de Nord. Impartirea asta foarte vizibila in bogati si saraci a fost si nu a avut succes. (evul mediu, monarhia, castele indiene)

Eu zi ca ne indreptam spre o continua a uniformizare a societatii globale (ceva utopic dar care impulsioneaza dezvoltarea). Nu mai putem vorbi de societate doar la nivelul unei tari. Global, bogatii suntem noi si sclavii sunt cei din lumea 3. Unele parti din Asia (inclusiv China) si Africa. Acestia lucreaza pentru salarii de cativa dolari pe luna pentru bunastarea europeanului si a americanului. E aceasi sclavie din Evul Mediu dar altfel imbracata.

Consumatorismul de masa va fi cel ce va dicta dezvoltarea. La un moment dat si aceste piete care acum doar produc vor trebui introduse in consumatorism.

E deceniul Asiei de sud est si Braziliei. Peste 50 ani probabil Africa. Vom vorbi atunci de Zair si Angola ca de noile Chine.

Peste 150 ani rata de dezvoltare tehnologica va fi asa mare incat vom vorbi despre resursele altor planete. Planeta Pamant va fi uniform dezvoltata si cresterea va trebui obtinuta din alta parte.
  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asta cu monarhia e tare,pentru ca in afara de suverana Marii Britanii ceilalti regi sau regine au venituri mai mult modeste decat mari.
Cat despre lumea peste 150 de ani,eu cred ca nu va mai fi.Si aduc si argumente:-resursele se termina cam in 50 de ani,apa din pacate si mai repede asa ca eu cred ca viitoarele conflicte vor fi din cauza lipsei de apa.Africa nu va mai exista,cam tot din aceste motive,Asia va face o mare implozie din cauza ritmului de crestere al economiei,pe care n-o sa-l poata mentine acest lucru ducand la adevarate catastrofe ale economiilor acestor tari care se cred mari acum.
Puterea o sa fie tot la americani si la rusi ca si acum iar acestia daca sunt isteti or sa faca front comun si or sa acapareze banii si bogatiile lumii.
Asta daca nu cumva aceste fenomene cu care ne confruntam tot mai des:cutremure,ploi si vijelii,inundatii catastrofale,aceasta noua era glaciara in devenire n-or sa faca ele noua ordine mondiala la care viseaza de secole cei mai avuti dintre pamanteni.
Apropo stiti ce a raspuns un multimiliardar la intrebarea :ce vreti sa faceti cu toti acesti bani pe care ii castigati in fiecare zi? "Vreau ca atunci cand medicina va face posibile orice fel de transplanturi de organe,de la donatori sau crescute in laborator,eu si familia mea sa avem atatia bani cati vor fi nevoie pentru a le face la nevoie"Citatul este aproximativ,ideea e cea originala.Deci sa-i intrebam pe cei cu bani ce va fi peste 150 de ani...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ziceam de monarhia perioadei 1500-1800, cand 90 % din populatie locuia in mizerie, si familiile regale in palate luxoase unde-si petreceau timpul cu mancare alcool si placeri trupesti Cool . Si-a dovedit ineficacitatea si a fost stearsa din istorie de liberalismul napoleonist + revolutia marxista.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR