Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • holotamihai

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o intrebare pentru voi:
Am un opel vectra B din 1997, motor de 1.6 in 8 valve, 75 cai putere. Intrebarea e urmatoarea, as putea sa ii pun un motor tot de 1.6 insa in 16 valve de 101 cai putere fara sa ii fac fel si fel de modificari?
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da, dar nu recomand..schimbi un motor ok cu unul cu probleme ...
  • holotamihai

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2013

  • Mesaj Privat
PAi chestia e ca nu il schimb ca vreau unul mai puternic, cel vechi are chiuloasa crapata, imi baga presiune de la un cilindru in sistemul de racire, si rezultatul a fost ca mi-a crapat radiatorul, si inca o problema ar fi ca imi baga ulei in lichidul de racire. Multi mi-au recomandat sa schimb motorul cu totul, sunt sanse mici sa functioneze cum trebuie dak ii schimb chiuloasa .
P.S. Motorul vechi are probleme si la arborele cotit, cam , masina o am de 2 ani si 6 luni si i-am schimbat de 3 ori pinionul de la vibrochen.
  • florin32mfg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salutare îmi puteți spunã dacã compresoarele ac de la motoarele dizel merg va multumescși la benzina
Skip ads

  • florin32mfg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Dacã merg și la motoarele pe benzinã multumesc
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ic.php?p=1663569, dupa ce am mai rasfoit si alte pagini de pe forum, atata timp cat se potrivesc la sistemul de prinderi si la instalatie(ma refer la pozitia tevilor), se pare ca nu ar fi problema daca iei de la diesel si pui la benzina sau daca iei de la benzina si pui la diesel.

Oricum mai asteapta pareri de la colegi sau posteaza aici: https://www.clubopel.com/vie...sc&start=4380 - e posibil sa primesti mai multe raspunsuri intr-un timp destul de scurt.

https://www.clubopel.com/lin....php%3Ft%3D90036- aici gasesti modelul compresorului ce a echipat motorizarea ta. Uita-te si peste celelalte si vezi daca s-ar potrivi si eventual cand gasesti compresor cauta dupa codul respectiv.

L.E.- se pare ca s-ar potrivi de la motorizare de 2.0 diesel si de la 1.6 16 valve benzina.
  • ChCosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salutare! Cu ce as putea inlocui filtrul pomperi secundare de aer la Vecta B din 96 , X16XEL ? Nu prea am gasit nimic pe net, seamna cu un burete..Care este traseul aerului pe care il circula ?
  • ionutalexandru90

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 X18ZE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare, pot sa pun grila de la radiator de vectra b1 pe b2 ?
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da merge. Am pus eu .
  • cyphervld

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2014

  • Mesaj Privat
john_doe200616 a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1663569, dupa ce am mai rasfoit si alte pagini de pe forum, atata timp cat se potrivesc la sistemul de prinderi si la instalatie(ma refer la pozitia tevilor), se pare ca nu ar fi problema daca iei de la diesel si pui la benzina sau daca iei de la benzina si pui la diesel.

Oricum mai asteapta pareri de la colegi sau posteaza aici: https://www.clubopel.com/vie...sc&start=4380 - e posibil sa primesti mai multe raspunsuri intr-un timp destul de scurt.

https://www.clubopel.com/lin....php%3Ft%3D90036- aici gasesti modelul compresorului ce a echipat motorizarea ta. Uita-te si peste celelalte si vezi daca s-ar potrivi si eventual cand gasesti compresor cauta dupa codul respectiv.

L.E.- se pare ca s-ar potrivi de la motorizare de 2.0 diesel si de la 1.6 16 valve benzina.


Exista 2 modele de compressor AC pentru Vectra B din ce stiu eu, unul este pentru motoarele sub pana in 2 litri inclusive, si alt model pentru motoarele mari de 2.2, 2.6. Deci nu ar trebui sa fie problem de la un 2 litri diesel pe un 1.8 benzina de exemplu.
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Buna dimineata. Imi puteti spune daca se potriveste la o Vectra B2 aceasta masca: pe o vectra B1 cu acesta masca:

Vizual par a se potrivi, desi sunt cateva diferente intre masca de la partea cu incalzirea masinii.

Multumesc.
  • olandezu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut

Am pus pe B1 porbagaj de B2.
Problema este urmatoarea: Mufele difera si nu se inchide nu se deschide o data cu usile si nici nu merg luminile de la nr de inmatriculare

Ceva indrumare imi ofera cineva?
Skip ads

  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Scaunele de vectra b2( cu incalzire) se potrivesc pe vectra b1?
  • mekoss123

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1999 X16XEl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2013

  • Mesaj Privat
o intrebare rapida se potriveste motor vectra b1 1.6 16 v pe vectra b1 1.6 mono acelasi an ambele cod motor x16xel
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@cosminc2009
scaunele se potrivesc de la B1 la B2. Mi-am pus eu cu incalzire de pe B2
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mersi szian
tot cu incalzire si airbaguri vreau si eu.......insa n-am gasit deocamdata Smile
  • kartus_florin

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut bãieți,mã poate ajuta cineva. Cu un rãspuns.. Am comandat niște. Plãcute d pe net si au o clema ciudatã laa ele.. Oare se potrivesc laa vectra b? P site am dat si nr de șasiu...tot.
  • kartus_florin

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2014

  • Mesaj Privat
https://m.facebook.com/story...=100003034248634. Am doua poze aici dacã va uitaati sã mi. Ziceți... Va mulțumesc
  • Bogdan2206

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Am un opel vectra b combi din 2001 1,8 benzina 92 kw. Acum ceva timp si s-a rupt garnitura de la capacul de la culbutori si am gãsit bujiile si vârfurile la bobina de inductie pline de ulei. Am schimbat garnitura si bujiile,dar trebuie sa mai schimb si bobina de inductie pentru ca sa stricat. Este întreruptã în doua locuri acum nu stiu ce bobina sa cumpãr. Îmi puteti da un sfat?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cumperi o bobina cu acelasi cod ( este inscriptionat pe bobina) daca o cumperi nou sau sh pe GM.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR