Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • motanu200

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

am avut o problema la masina si mecanicii au descoperit un piston fisurat (ca firul de par), l-au schimbat si de atunci e extrem de zgomotoasa.
Mecanicul a spus ca in timp o sa mai dispara din zgomot pana se pileste, se aseaza etc. Dar am deja 2000 de km cu el si nu a disparut.
Aveti cumva idee ce ar putea fi? Poate a strans mecanicul ceva aiurea pe acolo?

Multumesc
Skip ads

  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut imi poti spune in mare cat te-a costat pistonul si ce ai mai schimbat pe acolo ? Iti multumesc , mult noroc.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
In ce sens este zgomotos ? Se aude ca si cum ar bate tachetii ?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cu singuranta nu vei scapa de zgomotul ala. Am avut eu aceeasi problema la o masina. Scaun supapa spart cazut bucatele in capul pistonului, piston fisurat, schimbat doar ala. Din cauza diferentelor de uzura, poate si greutate am ramas cu o bataie. Masina a mers foara probleme inca 50 de mii de km si pe urma am vandut-o. Cel care a cumparat-o a mai mers vreo 40 de mii si a schimbat tot setul motor ca sa scape de bataie.
Skip ads

  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut alre , cum ai procedat cu rodajul, am schimbat si eu un piston si ar merge niste sfaturi, deocamdat nu am montat motorul (astept kit de ambreiaj) si sper sa nu am batai sau ceva de genu.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
esti constient ca daca nu esti apropiat la pistonul schimbat ca si gramaj cu celelalte o sa bata motorul.Nu este indicat schimbarea unui singur piston
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In cazul meu a fost vorba de un benzinar, deci zgomotul era usor perceptibil. Tacanea discret la relanti ca in turatie zgomotul era acoperit . In privinta rodajului e fix ca la un motor nou. Nu o tura peste 3 mii macar o mie de kilometri pana se ''aseaza'' segmentii. Din punctul meu de vedere este obligatorie verificarea compresiei dupa asamblarea motorului ca sa vezi cum sta treaba. Nu pot sa imi dau cu pararea cat poti merge asa, la mine a tinut si am facut asa ceva din cauza banilor si a unui aspect care nu cred ca e cazul tau. Motorul ala fusese facut de 25 de mii de km. Era totul nou in el si a venit bucuria cu scaunul ala de la supapa. Iti dai seama ca am facut cu nervii si am schimbat doar un piston.
  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da sunt constient , sper sa nu fie mare diferenta macar sa mearga bine motorul la ce compresie am avut inainte pe toate pistoanele , acum astept sa pun si ambreiajul si sa vad ce se intampla ,cu rodajul am inteles ca trebuie sa merg pana in 3000 de ture in jur de 1000-2000 de km, este adevarat ?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ar fi ok sa nu ''te dai la ea'' macar 1000 de km. Succes!

Alex
  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult alre, pacat de ghinionul ala dar asta e trebuie sa mergem mai departe, multa bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR