Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat,chiar m_ai facur curios imediat ce se face vremea mai buna cobor la masina sa ma lamuresc.....masina este un vectra b2 din 99 luna noiembrie cod motor x16xel
Skip ads

  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare ,azi am reusit sa ma uit la spate la portiera dupa indicatiile lui " Dolc3" intradevar are dreptate exista mufa acolo si are 2 pini in plus ,care cu siguranta sunt de la lampi portiera sau poate geamuri electrice dar nu cred .....cand o fi timp am sa le probez sa vad care e treaba cu ele apropo la actoatorul portiere spate am avut si eu doar un pin cu toate ca firele sunt 2 la numar, am taiat putin si am reusit sa conectez .......am de gand sa antifonez portierele spate (in interior)cat mai curand (atunci voi face proba la fire si inlocuirea legaturilor) ....aceiasi proiect ca si pe fata care s-a finalizat cu mare succes si un sound mult mult peste asteptari era si pacat sa nu fac asta ..am bagat o groaza de bani in 4 difuzoare odata cu schimbarea firelor pentru portiera am sa vin si cu ceva poze........salutari
  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dolc3_sell a scris:Daca in mufa care vine dinspre stalp ai 2 fire in plus mufate, iar la mufa ce pleaca spre usa ai 2 fire in minus nemufate fata de mufa din stalp sunt 90% sanse sa ai cablarea facuta pentru lampile din usi pana la mufa din stalp, doar trebuie sa iti tragi 2 fire din stalp la usi, si sa faci scurt la cei 2 pini de la intrerupatoarele din usile spate. Bafta ! In general daca ai x16xel x18xe, ar trebui sa ai cablarea facuta, eu am x16xel si am avut cablarea pentru mid, pilot automat, portiere, deschidere portbagaj automat si altele care inca nu ma intereseaza.

POti sa pui o poza cu mufele respective ? Ca si la mine sunt fire trase pana in usa dar nu e curent pe ele .
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Pai nici nu o sa fie curent pana nu faci scurt la cei 2 pini de la intrerupatorele de la usile spate. Am explicat mai sus. Bafta !
Skip ads

  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare acu am venit de jos de la masina si tocmai am desfacut mufa cea de la portiere spate(care are 2 fire in plus) am legat un bec am desfacut actuatorul de la portiera si la mine are tot un singur pin si 2 fire am taiat actuatorul pe partea unde nu are acel pin lipsa am facut legatura cu firul care trebuia sa fie facuta din fabrica ,nu a fost facuta deoarece nu avea lampi,si functioneaza perfect! intrebarea mea pentru dolc3_sell daca scurcircuitam acele fire de la actuator se va aprinde doar cand deschizi portierele fata nu ? nu cred ca mai face contact cand deschizi doar spatele ...... cand deschizi separat pe cele de spate dupa cum am facut eu la deschiderea fiecarii usi in parte le activeaza pe toate 4 ceeea ce zici u e posibil sa nu fie asa.... Oare? si in continuare contra trasului de la plafoniera nu faceti asa ceva e munca si firaraie fara rost Shocked
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Daca faci scurt la ambele intrerupatoare din spate, se vor aprinde toate 4 lampi cand vei deschide orice usa( stanga/dreapta spate sau stanga/dreapta fata. Nu trebuia sa spargi sau sa faci alte modificari, doar facei scurt la cei 2 pini cu o lita, apoi infingeai intrerupatorul in mufa. Ma bucur ca ti-a reusit, eu m-am chinut cateva ore bune pana am tras firele din prize la usi Very Happy
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
PS: Acelasi lucru trebuie facut si la intrerupatoarele din usile fata, sigur un intrerupator nu are cei 2 pini si trebuie sa faci scurt ca pe spate.
PSS: Trebuie sa iti cumperi niste prize de la dezmembrari , deoarece ai nevoie de pini sa tragi bagi in prizele tale.


Ultima modificare facuta de dolc3_sell la Sam 09 Jun, 2012 8:03 pm
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am sa incerc si asta ,sper sa vin si cu poze, de cate ori cobor pe la masina niciodata nu am luat camera Embarassed ms o seara excelenta!
Skip ads

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Cand o sa te apuci sa nu uiti de pini , multa rabdare sa desfaci fiecare priza in parte, sa bagi pinii si poate un pachet de tigari Smile)
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare si o scurta poza facuta din fuga la lampile portiera mentionez lampile nu sunt originale de vectra b am avut ocazia sa_mi cumpar dar nu mi_au placut am luat de pe o laguna2 sunt mult mai reusite si un sistem de prindere foarte bun deoarece eu am decupat plasticul buzunarelor de la usi si a intrat perfect
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Poze:



  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg sa e nevoie doar sa fac un scurt la intrerupator pentru a functiona , in cazul in care am firele trase pana la lampa ?
Skip ads

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
da
  • mogoscatalin

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
stima
Am si eu o vectra B1 din 96 nu am deloc lampi in portiere ma puteti ajuta mai in detaliu cum sa leg 4 lampi cate una in fiecare portiera si sa functioneze fiecare in detaliu fiecare fir de unde vine tras va multumesc si daca puteti atasati si 1-2 poze va multumesc
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Va salut! Azi mi-am montat si eu lumini in portiere, nu aveam firele trase de aceea am tras si + si - de la plafoniera prin stalp, prag si am ajuns in spate. Problema este ca eu le-am montat in buzunare nu cum sunt cele montate din fabrica ci le-am montat in partea de jos, sa bata numai pe sol cand este usa deschisa si le-am tinut aprinse cca 5 minute si s-au incins becurile si mi-a topit buzunarul pe partea de sus(acolo unde pui ceva in buzunar). Nu stiu ce sa fac sa protejez buzunarul sa nu-l mai topeasca caldura becului.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ca le pui sa bata in jos sau in laterala ar trebuie sa fie cam aceasi chestie, in sensul ca tot acelasi plastic e,nu sunt zone in care e mai slab sau cine sti ce,nu pot sa imi dau seama de ce ti-a topit plasticul acela ca e destul de gros/tare. Banuies ca ti-a topit lampa aceea in care se baga becul. Pune daca nu led-uri in loc la becurile normale,acelea nu dau caldura, plus ca consuma mai putin curent. Daca nu ai led, poti pune si banda de 3 smd-uri si le legi acolo.
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cand sunt puse in lateral partea din spate a lampii are mai mult loc pana la protectia din plastic care mascheaza interiorul lampii in buzunar la mine este aproape lipit becul de partea de jos a buzunarului si probabil din cauza asta l-a topit. Nu a topit plasticul lampii ci buzunarul in sine maine revin cu poze.Eu ma gandeam sa pun intre bec si buzunar un material ceva care sa nu conduca caldura. Maine dimineata schimb becul clasic pe care il am in lampa pe care am montat-o eu cu smd-ul pe care il am la plafoniera sa vad daca mai topeste buzunarul si va tin la curent. Multumesc de sfat!
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Lampile la portierele din spate le-am rezolvat dar la portierele fata nu pot trece firele de la plafoniera prin burduful usii nu am loc. O idee?
  • zangor

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1998 X16 SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am vreo sansa ca daca pentru usile din spate sa am firele trase pana in mufa din stalp pentru lampile din portiera exact cum a spus dolc3, exista firele trase si pentru usile fata la fel ca cele de pe spate?Va multumesc!
  • craciun mihai

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
eu am trase din fabrica firele cu tot cu prize, dar nu merg. Nu se aprind. Masina e un vectrab2.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR