Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • sif

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut prieteni.am un opel astra G 1,6,fabric 2003 benzina,76kw.problema mea este urmatoare:dupa un nr de km,50-150 se aprinde check la bord,masina merge in 3,nu trage iar cand continui sa accelerez licare becul de check.opresc motorul 5-10 min,becul ramane aprins dar masina functioneaza normal.Am schimbat sonda lambda,rampa de bobine(delphi)dar degeaba!deasemenea o problema de mai demult ar fi si faptul ca la relanti sta la 800 o perioda ,apoi se tureaza pana la1100 dupa care se stabilizeaza iar la 800. testerul spune:rateu piston 1,2,3,4!sunt un membru nou si s-ar putea sa nu fi fost prea explicit.Va multumesc pt intelegere si astept raspunsurile voastre!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...asc&start=340
cel mai probabil ECU.
  • sif

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
ms.dak resoftez calc rez ceva sau treb inlocuit?ma candeam sa schimb si EGR si releu de injectie.am posibilitatea fara sa platesc si dak nu am rezultat le dau inapoi!
  • KING20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sal, am un astra G an 2002 1.6 16 valve si i-am facut o segmentare cu tot tacamul acum merg cu Aral 5w-40 si e ok, ce vreau sa va intreb masina mai scoate fum si la relantiu ( negru-gri ) si miroase a ulei , un miros intepator, ce ar putea avea am fost la 2 mecanici si au zis sa merg mai turat cu ea ca sa se curete catalizatorul, voi ce parere aveti ?! Poate fi de la epuratorul de ulei? sau e prea subtire uleiul?! Va multumesc.Stima!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Evacuare cu miros intepator.
HM.Cumva spre dulceag?
Lichidul de racire dispare cumva din borcan?
  • KING20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pare acolo cam de 2 ani sa zicem asa nu ar da semne ca ar disparea !Poate fi de la Aral 5w-40 sau nu are legatura?!
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu cum a fost facuta segmentarea dar nu e permis sa miroase a ulei ..
uleiul nu e prea subtire si oricum n-are importanta...
daca mergi mai forjat se curata catalizatorul dar asta n-are treaba cu mirosul de ulei ars...
  • KING20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Explicatia asta am primit de la 2 mecanici " buni " din Galati .....Acum nustiu ce sa fac miroase iritant de mult cateodata daca stai la semafor iti intra de afara inauntru masinii....mama lor de vechituri...
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
urmareste nivelul de ulei....si vezi cat consuma
poti sa mergi sa-ti faci gazele..daca HC este mare 3-400 atunci e o problema si cu catalizatorul
  • KING20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Itp-ul abea a fost facut si normele sunt ok si am trecut far spaga ca asta am si urmarit sa vad ce zice un "Anonim"!
  • opelsped

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
bujiile sant devina sau fisele....eu am avut o problrma lafel....am schimbat o fisa si sa rezolvat problema....
  • KING20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns opelsped . Numai bine!
Skip ads

  • barla florin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2012

  • Mesaj Privat
salut am un opel astra 16 16v 2003 cumparat de 1luna cel de la care lam cumparat mia dat doar o cheie si as vrea sa fac o dublura dar am inteles ca are un cip in ea si ma costa cam mult ce solutie mai ieftina imi puteti da. a 2 problema este ca nu am nici codul la radio cd cum il pot afla sau cum il pot face sa nu mai aiba cod
pe radio nu imi prinde frecventa fm ce pot face?
  • KING20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut. De fel masinile din Germania trebuie sa aiba 3 chei, 2 cu cip si una de deschidere nomrala de usa atat tot, ca ai tu o cheie treb sa stii ca trebuie 2 sau daca tria placut mult masina treb sa mai tragi cel putin 100 euro ptr o cheie, ( de fel ei cumpara masina din parcuri si cer proba dupa actele si mai trebuie sa dea bani pe a doua cheie, bisnitarii renunta la asta ) o slutie ieftina este asa ( parerea mea) : Daca ai pierduta cheia te-ai ars pe romaneste, dupa la o astea care fac chei sunt care te rezolva cu 200 ron depinde de " masina " alta solutie mai ieftina n-=ai si vezi ce spun aia Smile multa bafta ( tine de cheia aia mai mult decat la " sotie " asta daca ai:). La a doua problema sta asa , ai cautat prin cartile lui? Daca nu gasesti parola de la el care se face tinand apasat pe Volum+As in acelasi timp 10 sec trebuie sa cauti pe la astea care repara TV sau casetofoane este un program care ai genbereaza un cod cu vrun 50 ron se rezolva treaba , mare grija dupa cel obtii scriel prin 2-3 locuri pe cartile masinii sa stii ca e acolo, in rest....Sarbatori cu bine Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR