Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Intrebare: se pot pune jante pe 16" la o Insignia 2.0CDTI 160cp? Sau mai bine zis, are cineva montate? Intreb pentru ca eu nu le am trecute in cartea masinii (am doar de la 17" in sus), cu toate ca in configuratoarele de jante apar ca s-ar potrivi si pe 16".
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca se poate, dar legal, nu!
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
CKX depinde si de discurile de frana , fiindca daca ai de 17' atunci sigur nu poti sa pui jante de 16'

Acuma nu mai stiu daca motoru de 160CP e DTH sau DTR, dar uite ce am gasit in carte



Pentru DTH transmisie automata si DTR apare clar numai de la 17' in sus .

Din pacate arata destul de urat pe 16' . Eu pentru la iarna mi-am luat jante originale Opel pe 17' si acuma cateva zile am luat si anvelope Conti 225/50/17 , ce mi se pare "dubios" ( inca nu sunt pe jante ) ii ca talonu care ii mai mare arata parca mai mic Smile o sa ma edific dupa ce o sa incalt masina de iarna, ca mult nu mai e pana atunci .

Indiferent de marimea jantelor, trebuie luat in considerare si indicele de sarcina pentru jante si nu numai pentru cauciucuri,

de exemplu jante de tabla pe 17' Design ( parca se numesc ) de la Opel nu se pot pune pe ST tocmai din cauza greutatii , deci mare grija si la jante after market .

Ceea ce ii clar, ca merg ca nu merg, trebuie trecute in carte ca altfel ai probleme la RAR/ITP ... Politie
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu pentru cauciucurile de iarna am luat jante de 17 ca in imaginile alaturate

Linkul catre ele este
http://www.revizieopel.ro/J...ignia,p-8312.html

Am un Sport Tourer si doua ierni a rezistat.
Skip ads

  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@crybabyro - astea sunt OK, eu vorbeam de cele de tabla in spițe de la Opel ca nu ar merge pe ST



si cu tot cu capace :



Eu mi-am luat tot de aliaj pentru la iarna ( in poza inca cu anvelopele de vara )


  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
noerror a scris:CKX depinde si de discurile de frana , fiindca daca ai de 17' atunci sigur nu poti sa pui jante de 16'

Acuma nu mai stiu daca motoru de 160CP e DTH sau DTR, dar uite ce am gasit in carte



Pentru DTH transmisie automata si DTR apare clar numai de la 17' in sus .

Din pacate arata destul de urat pe 16' . Eu pentru la iarna mi-am luat jante originale Opel pe 17' si acuma cateva zile am luat si anvelope Conti 225/50/17 , ce mi se pare "dubios" ( inca nu sunt pe jante ) ii ca talonu care ii mai mare arata parca mai mic Smile o sa ma edific dupa ce o sa incalt masina de iarna, ca mult nu mai e pana atunci .

Indiferent de marimea jantelor, trebuie luat in considerare si indicele de sarcina pentru jante si nu numai pentru cauciucuri,

de exemplu jante de tabla pe 17' Design ( parca se numesc ) de la Opel nu se pot pune pe ST tocmai din cauza greutatii , deci mare grija si la jante after market .

Ceea ce ii clar, ca merg ca nu merg, trebuie trecute in carte ca altfel ai probleme la RAR/ITP ... Politie


Multumesc pt sfaturi. Eu am A20DTH cu transmisie automata. Ideea e ca rotile SH nu ma incanta deloc, iar intre 16" si 17" la cele noi, e diferenta foarte mare la pret. In poza atasata vad ca apar si pe 16", dar pentru cutie manuala. Sa inteleg ca mai ai un astfel de tabel si pt cutie automata, unde nu apare dimensiunea pe 16" ?
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Manualul il poti gasi aici



  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu am jante tabla, plina, de 16 cu anvelope Continental Winter Contact TS830P 215/60/R16 99H pe 2.0 CDTI 160CP DTH si e OK.
Skip ads

  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
x678001 ai transmisie manuala nu ? fiindca la versiunea cu transmisie automata nu aparea pe 16' la cea manuala era OK pe 16'
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
da, manuala
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu am pe16"iarna si 18" vara masina este Cosmo160cp(DTH).La cuciucuri ete mare diferenta peste 16 si nu se merita.EsteOK-vezi cartea-
  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
M-am interesat si la Opel, dupa seria de sasiu, si acelasi lucru mi-au spus: nu merg jante pe 16" la mine...(2012 A20DTH 118kw si cutie automata)
Skip ads

  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@celik paun - ai dreptate , diferenta e mare , undeva intre 50% si chiar 80% mai mult, depinde si de brand.

Eu am scapat cu 650 de euro, roti complete - jante aliaj pe 17 originale Opel si ContiWinterContact TS830,

si asta doar fiindca gasisem la un tip aici in TM, jantele mai sus mentionate cu tot cu cauciucuri de vara ( ambele produse noi noute ), le-am cumparat cu 500 de euro si am vandut cauciucurile de vara cu 400 euro Smile .

Ma declar norocos, ca in cazuri normale nu scapam sub 1000
  • morpheo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Confirm si eu pe Insignia A20DTH 160 CP manuala se pot pune jante de 16, cei de la RAR mi-au trecut in carte.
Am insa o intrebare legata de indicele de sarcina daca stie cineva. Eu acum am Goodyear all season 225/50 R17 98V (dimensiune trecuta si in carte, suporta 750 kg pe o roata), asa am luat-o din Germania. Acum vreau sa imi cumpar 4 anvelope de vara Continental EcoContact 5 225/50 R17 94V (suporta 670 kg pe o roata). Credeti ca e vreun risc?
Am cautat mai multe anvelope dupa noile etichete "ecologice" si cele de mai sus le-am gasit cu caracteristica B la consum si tot B la aderenta pe carosabil umed.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sarcina nu va fi mai mare de 550kg/roata max,max600.Asta numai daca vei"cara"cu ea-vezi si sarcina max autorizata din talon si...drum bun.
  • morpheo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Asa ma gandisem si eu dar nu eram 100% convins. Sarcina utila maxim autorizata e de 532 kg, ceea ce impreuna cu masa masinii duce la o sarcina totala maxim autorizata de 2145 kg, adica mult sub cei 670 x 4 = 2680 kg suportati de anvelope. De carat nu se pune problema, doar cand plec in concediu cate 1 saptamana sunt cel mai incarcat cu bagaje, in rest, lejer.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu am pe 16 iarna si 18 vara- se comporta f bine,asta este a 3-a iarna.Vezi diferenta de la 16 la 17.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ma uit dupa gume de vara 245/45/18. la noi 4 buc ma ajung intre 3000-5000 lei. am gasit pe ebay germania niste preturi care m-au lasat masca: dunlop de exemplu, 4 bucati noi la 400 euro cu tva . mai jos suma asta am gasit firme mai putin consacrate. cum naiba e diferenta asta de pret fata de Ro ?
  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@sever iulian
Acum depinde si ce anume cauti, uite aici doua "branduri" cu pretul zic eu OK, se potrivesc la viteza cat si la greutate
Anvelope 1
Anvelope 2
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Vrei sa spui 100euro buc?Danlop?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR