Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
La noi Dunlopsi alte marci consacrate sunt de3ori pretul pe care l-ai zis tu.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
http://www.ebay.de/itm/4x-A...sh=item19c40f216c

astea ar fi cele mai ieftine. dunlop sau continental costa intre 150-175 euro, vazusem cu 100 dar nu erau noi.
ce marca e achilles asta? nu am mai auzit de ei.
  • Mikorokotroko

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu primavara trecuta am luat 2 anvelope noi Michelin Pilot Super Sport de 245/45/18 (1150 ron/buc), le-am montat pe rotile din fata si vreau sa va spun ca mi se par cele mai sigure anvelope cu care am mers, si am cam avut de toate din gama premium. Sunt EXCEPTIONALE si la franare si la tractiune. Iti ofera o siguranta exemplara. Ca un minus poate este faptul ca se uzeaza putintel cam repede (eu merg cam 3500km/luna). Acum trebuie sa mai cumpar inca 2 pentru rotile din spate dar cu siguranta tot M PSP vor fi.
  • CKX

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@sever iulian, poti sa incerci nokian z-line. Au un pret mult sub ce ofera. Anvelope de vara noi mai ieftine ca astea nu stiu daca gasesti, de la marci premium asa cum vad ca te intereseaza.
Skip ads

  • moshu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca este careva interesat de cauciucuri de vara Continental 215/60/R16, rulate ~50km sa ma contacteze. Am ramas cu ele si as vrea sa le vind. Au venit cu masina (Insignia) din fabrica in Noiembrie anul trecut. Stima
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Insignia suporta jantele de 16 cu cauciucuri de 205/55/16?...macar pe timpul iernii pentru niste cauciucuri de iarna...
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am vazut ca da, ar fi bine sa fie inscrise si in carte, asta in cazul unei verificari sau doamne fereste de accident in cazul in care ai CASCO.
La mine in carte sunt trecute numai cele de 17 si 18 inch.
  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da, dar depinde de motorizare si daca este trecuta dinemsiunea in talon, poti ruga un vecin sau un prieten cu o Insignia sau cu un BMW ca se potrivesc la gauri 5x120
La a mea cea mai mica care pot sa-i pun este de 17" cu 225/50/17
Am incercat o janta de 16" si nu intra pentru ca loveste in etrier
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut o insignia, era sigur motor de 2 CDTI, nu stiu si cati cai si avea roti de iarna de 16 cu cauciucuri de 225/55/16.....
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
In manualul de utilizare de la pagina 254 este trecut pentru fiecare tip de motor dimensiunile anvelopelor acceptate
http://www.opel.ro/content/..._ro_RO_online.pdf
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
doresc sa achizitionez set jante aliaj de 17 sau 18 + anvelope de vara......pt insignia.......daca are cineva de vanzare dati-mi un msj cu detalii pe privat.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am gasit Bridgestone noi de vara in Germania la 850roni/buc.Sunt pe18 se merita?In tara am vazut pe net preturi intre 900si1400dar nimeni nu are pe stoc ci la...comanda.Se apropie primavara si preturile la noi cred ca o sa urce.Dunlop sunt putin mai jos la pret -nesemnificativ.Doresc o parere de care am sa tin cont.Va multumesc.
Skip ads

  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu imi pot da seama daca se merita sau nu , deoarece nu stiu ce model si ce an de fabricatie sunt, ca sunt noi am inteles...dar nu e deajuns
Ia in vedere pretul si timpul transportului din Germania pana in Romania. Oricum ai timp pana vine primavara "oficial" Smile
La noi in Romania, chiar daca nu au pe stoc, majoritatea firmelor aduc in 7-14 zile pe comanda, si la achizitionarea a 4 anvelope transportul este gratuit
Eu tot de pe (net) am facut comanda si mi-au venit in 5 zile cu transport gratuit
  • dan9

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Jantele pe 16 se potrivesc doar daca sunt trecute in carte masina mea nivel de echipare Insignia a venit cu anvelope pe 16 215 60 16
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut ,pentru iarna se recomanda cauciucuri mai inalte si mai inguste,iar pt vara mai joase si mai late,dar pentru drumurile noastre
'18,19,20 e mult prea mult,din experienta personala ,aa prietenilor si a cunoscatorilor,pt drumurile noastre maxim "17,restul omoara directia foarte repede.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Vrei sa detaliezi, ce inseamna ca omoara directia foarte repede? Eu am 2 randuri de jante pe 18, adica si vara si iarna ,folosesc cauciucuri 245/45 R18; vara 7 spite duble, iarna 13 sau 10 (scuze ca nu-mi amintesc). Am facut pana in
prezent 57000 km, cand sa ma astept ca-mi omoara directia?
  • stefonisandel

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Depinde si de drumurile pe care le faci,daca circuli mai mult pe drumuri bune,si pe autostrazi de afara riscul e mai mic,dar daca mergi pe drumirile pline de gropi de la noi sansele sa-ti strici directia sunt destul de mari.Din cate vad ai o masina noua si din alte posturi am vazut ca circuli mult pe afara,nu pot sa zic cand sa te astepti si eu sper sa nu ai probleme,dar acest lucru il stiu de la persoane care care lucreaza doar la directii si chiar sunt buni,acum nu e o regula generala,e doar o parere a mai multora si care folosec/au folosit jante mari,dar si acelor care repara masini,ca jantele mari ,cu cauciucuri joase uzeaza mai repede mecanismele de directie, si nu prea sunt recomandate pentru drumurile proaste de la noi,de asemenea daca te uiti pe net peste tot sunt foarte multi care si-au pus jante pe 17 si 18 si acum cauta sa scape de ele facad schimb cu 16,eu stiu multi cunoscuti cu masini tari,seria 5,A6 VW,care au pus jante pe 18,19, chiar si 17 si s-au plans apoi ca au bagat o groza de bani in directie,bucsi,pivoti,planetate....,acum depinde si de cum este expluatata masina si pe unde.Chiar si aici pe forum am vazut multi colegi care vreu sa schimbe jantele pe 17,18,cu 16,chiar am vazut pe cineva care avaea niste jante foarte faine model OPC pe 18 si care pe mai multe saituri dorea sa faca schimb cu 16,acum depinde de fiecare.Oricum masina fiind noua 57 000, nu cred ca e cazul sa te gandesti la probleme,poate dupa 130-150 000 km.Legat de aceasta problema pot doar sa mai spun ca am fost la verificat la reprezentanta cu o Insignia cumparata recent ,tot cu jante pe 18,si inginerul de acolo,pe care il cunosc bine si e foarte bun meserias mi-a zis ca pentru drumurile noastre ar fi mai bine sa folosesc jante e 17 vara si 16 iarna,atat ca eficienta cat si ca si costuri.Acum depinde de fiecare cum vrea ,e drept ca jantele pe 18 sunt foarte faine si dau aspect elegant si sportiv masiniisi prid bine pe Insignia,iar ambele modele care le-am vazut pe masina ta sunt foarte faine si imi plac si mie tare mult.
Oricum colegu eu iti dorec drumuri bune si fara probeme de nici un fel,am vazut ca faci multi km,si am citit cu multa placere postarile din concediu cu Insignia,si pozele superbe din tarile nordice.


Ultima modificare facuta de stefonisandel la Joi 27 Jun, 2013 8:31 pm
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns si drumuri bune pentru toti.
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
o intrebare va rog : am schimbat cauciucurile la rotile de vara pe 17"
momentan am 2 buc. 215.55.17 si trebuie sa mai cumpar 2 , am gasit o oferta buna la 2 buc. pe dimensiunea 225.55.17
e vreo problema daca pun pe fata 215.55. si pe spate 225.55 ?
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai avea de ce sa ai probleme, poate doar la vreun control RAR strict , care sa se lege de acest mic amanunt. Altfel ca rulaj , chiar da mai bine mai late pe spate , stabilitate poate putin mai mare, si un look mai atragator. Ca si dimensiuni nu e nici o problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR