Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut pe toti.SUnt nou pe acest forum,si cu toate ca stiu ca s-ar putea sa nu puteti sa ma ajutati totusi am sa incerc.Eu am un opel vectra A 1.6i injectie din 1992,la care am atasata o instalatie GPl originala de olanda Koltec.In spate pe butelie este ca un fel de ceas mic cu gradatie pana la 95% nivel de avertizare,adica un magnetic LPG senzor level.Intrebarea mea ar fi unde as putea gasi un altul la fel ca cel care il am,sau unul care sa masoare exact ca cel original?Pe el scrie LIVELLO MS si hembert Holland.Ideea cu acest senzor mititel este faptul ca el inca functioneaza,cel putin asa cred(nu sunt sigur daca e stricat), pt ca daca il pun pe butelie fara sa fie legat,si fara nici un contact pus,simte imediat nivelu GPL adica se misca limbuta aia mica,dar problema este ca nu stiu deloc cum se leaga ca sa-mi arate si in bord la litrometru.Am sa atasez si pozele cu acest nivel magnetic de GPL

http://picz.ro/index.php?id...40c30377fc980c80e

http://picz.ro/index.php?id...768d7405dd0947817

http://picz.ro/index.php?id...053ddd3de0050bd31
Skip ads

  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
din cate stiu nu are cum sa iti arate in bord in loc de benzina.instalatia gpl are alt fel de indicator de nivel...gradatia aia cu 5 leduri verzi fiecare indicand o anumita cantitate de gaz in functie de butelie,un led rosu care e asa numita rezerva si ledul galben parca ce se aprinde cand comuti pe benzina
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cosminx multumesc de efort dar chiar te depaseste.Multumesc oricum ca ai incercat sa ma ajuti.Eu am mai avut instalatia asta de gpl pusa in 2004 pe masina,si tin minte perfect ca pe acu de benzina la bord imi arata si nivelu de gpl.Adica daca aveam sa zicem 20 l de benzina imi arata 20l,iar cand comutam pe gaz si mai aveam in butelie sa zicem 15 l,scadea acu fix la 15 l.Deja a inceput sa ma enerveze instalatia asta olandeza ca nu-i da nimeni de cap,nici cei mai buni meseriasi care se lauda ca au experienta 11 ani in domeniu gpl..............
Suntem in urma cu mai mult de 50 ani fata de straini,daca ce au montat aia in 1992 nu sunt in stare asa zisi meseriasi care monteaza GPl sa descifreze cum se leaga cateva fire.SI suntem in 2012....
Rog un moderator sa inchida topicu.Multumesc all oricum..
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Loveall - ai deschis o gramada de topicuri despre instalatia ta minune, super buna pe care nimeni nu stie sa o faca. Ghici ce, e o chestie veche care nu se poate rezolva chiar asa usor ( daca tot zici ca nimeni nu ti-a putut fi de ajutor ).

In alte topicuri ziceai ca nu stii nimic despre instalatie, acum zici ca ai avut-o inca din 2004 pe masina.
Niciodata nu vei putea lega si "benzina si gazul" pe acelasi ceas in bord si la comutare sa-ti arate nivel unuia sau altuia.
Si aici e si o chestie logica, ca daca iei un rezervor de 90L de exemplu si cum Vectra are 60L, cum iti va arata plinul la gaz?

Daca tot vrei sa scapi de probleme cu instalatia asta olandeza buna pentru care mecanicii romani sunt cu 50 ani in urma ( de asa mult timp a aparut GPL-ul? ), o vinzi pe asta actuala ( gasesti destui cu dacii care vor sa-si puna gaz fara acte ) mai stangi putini bani si iti pui una noua, actuala, cu care nu vei avea probleme.
Skip ads

  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
mariod inceteaza te rog cu offtopicu pe threadu meu,ca nu-mi esti de nici un ajutor.Este problema ta daca nu ma crezi cand iti zic ca daca aveam 20 l benzina imi arata 20 l si cand comutam pe gaz si aveam 15 l de gaz acu scadea la 15l asta in timp real.Eu tin minte bine ce am avut pe masina si cum mergea.Cand m-am referit ca suntem in urma cu 50 ani fata de straini nu m-amk refeit la faptu de gpl,ci in general.Si nu vreau sa pun alte instalatii fie ele chiar si noi,nu-i vorba ca nu-mi permit.Dar eu sunt altfel de om in sensul ca daca neamtu' a gandito cu tipu asta de instalatie pe asta o vreau si punct.Mie imi plac lucrurile originale si de fabrica chiar daca sunt din 1900 toamna.SI in caz ca citeai am rugat un moderator sa inchida topicu,si nu vad care e problema ta sa ma "judeci" tu cate topicuri deschid.Esti moderator cumva?E problema mea cate topicuri deschid omule,pt ca daca gresesc oricum imi da ban sau avertisment un moderator.Nu trebuie sa o faci tu pe interesantu
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mariod a scris:
Niciodata nu vei putea lega si "benzina si gazul" pe acelasi ceas in bord si la comutare sa-ti arate nivel unuia sau altuia.
Si aici e si o chestie logica, ca daca iei un rezervor de 90L de exemplu si cum Vectra are 60L, cum iti va arata plinul la gaz?


ba teoretic se poate lega pe acelasi indicator.si sa arate cat de cat exact.practic nu stiu daca la vremea aia se facea asa ceva.
@loveall din pacate foarte greu ai sa gasesti pe cineva sa se uite la instalatia ta.poate vreun pasionat.ca idee urmareste firele din indicatorul ala si vezi pe unde ajung.poate e vreunu intrerupt.
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
comutatorul in bord are 6 picioruse si este:
DAV 6A/250A~
Made in France

AM observat ca in bord mi-a mai ramas un fir neconectat pe vechea instalatie electrica de GPL nu stiu ce-i cu el.Cei care mi-au montat instlatia de GPl mi-au zis ca nu stiu si nu-si explica cum se leaga senzoru sa-mi indice in bord.Au recunoscut ca-i depaseste,si m-au sfatuit sa caut un tip pe parte de electronica auto.Da deh daca zic ca suntem in "urma cu 50 ani "fata de straini sar "HATERII" ca mariod pe mine

http://picz.ro/index.php?id...07f7a6dd82ffb3f85

http://picz.ro/index.php?id...7ac5f866a216f0aac
http://picz.ro/index.php?id...175ad7ed7d0e6d86a
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
astazi miam facut si eu colegu sami indice in bord si imi arata perfect(cand merg pe benzina arata benzina cand merg pe gpl indica gpl)
daca vrei iti pot explica dar la telefon 0755373344 ca asa sa scriu e mult de explicat
inainte de a suna da un sms ca sa stiu cca nu raspund la numere straine
Skip ads

  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daca ti-ai facut sa ti indice pe instalatie italiana gen stag,tomaseto sau alcevqa NU MA INTERESEAZA pentru ca instalatiile italiene sunt mai simple de facut decat cele olandeze.Decat pe olandeza koltec ma intereseaza.Multumesc
Instalatiile gpl italiene nu prezinta interes pt mine.Ios cu olandezii
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am BRC am facuto cu ajutorul unui releu
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si mentionez ca modificarea pe care eu am facuto merge la orice tip de gpl si orice tip de masina
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu daca e chiar asa de simplu cum spui tu.Uite ce mi-a raspuns altcineva de pe alt forum care monteaza instalatii GPL:

http://nordservice.ro/gpl_f...st3805.html#p3805

Ar trebui sa ti se confirme faptul ca "romanii se pricep la orice"! Doar ce privesc la un lucru si ...gata.... stiu si ei sa-l faca. "Nu e mare lucru"! )
Hai sa-ti explic, in mare, cum e cu senzorul si cu nivelul. Comutatorul, cu senzorul de nivel si cu multisupapa (ceasul) de pe butelie, trebuie sa fie piese compatibile una cu alta (sau mai pe inteles "imperecheate"). Semnalul de la senzorul de nivel catre comutator, se face printr-un circuit electric care pleaca de la butelie si ajunge la comutator. Circuitul asta electric, are niste mufe care trebuie sa se potriveasca, intr-o parte la senzor si intr-o parte la comutator. Daca tu vrei sa faci adaptari, sa tai fire, sa potrivesti, sa legi cu sarma sau mai stiu eu ce vrei sa faci, la o instalatie din 1992, doar ca vrei tu sa o faci sa mearga, ...asta e treaba ta, nu trebuie sa te superi pe mine ca nu particip. Oricum, cel care se baga la asa ceva, munceste degeaba si mai si risca sa-ti dea foc la masina. ......Binenteles ca in cazul asta o sa fie vina lui!
Skip ads

  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nu ma poate ajuta nimeni?Chiar nu a avut nimeni vectra A cu instalatie gpl de fabrica?Sau un meserias care sa stie sa faca adapatarea.Platesc
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ce adevarata e vorba aceea ca atunci cand iti doresti un lucru oricat de chilipir ar parea pt. unii pt tine e o comoara,nu te ajuta Dumnezeu deloc pt. ca iti doresti prea mult acel ceva.Si cand trece timpul si gasesti acel ceva ai alta masina si nu te mai intereseaza Very Happy
Se poate inchide acest thread.Va multumesc all pt efortul depus
  • Nick Yo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2012

  • Mesaj Privat
yulyan a scris:astazi miam facut si eu colegu sami indice in bord si imi arata perfect(cand merg pe benzina arata benzina cand merg pe gpl indica gpl)
daca vrei iti pot explica dar la telefon 0755373344 ca asa sa scriu e mult de explicat
inainte de a suna da un sms ca sa stiu cca nu raspund la numere straine


Salut,


Am montat saptamana trecuta pe un Opel Vectra B, o instalatie Tomasetto Stag 200 si am urmatoarea problema, pe computerul de bord imi arata consumul instant de la benzina si scade acul la benzina desi eu merg pe gaz, practic pe bord imi arata ca nu mai am benzina in rezervor desi am. Credeti ca au montat gresit instalatia? se poate face ceva pentru remediere?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR