Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • whitefox

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am dificila sarcina de a cumpara masina de oras pentru sotie si caut ceva sfaturi.
Ma uitam fie dupa Astra sau Corsa incepand cu 2008 si as prefera foarte mult cutie automata. Ce imi puteti spune despre motorizarile Corsa, am vazut ca sunt 1.2 si 1.4 benzina sau 1.3 diesel. Eu sincer m-as orienta la 1.4 benzina cutie automata. La ce ar trebui sa ma astept, consum, intretinere sau probleme la cutie...

Astra H nu pot sa spun ca mie imi place dar ei da si este suficient, stiu ca motorizarile pe benzina sunt 1.4 si 1.6, ce parere aveti? din nou as prefera cutie automata.

In ecuatie ar mai intra VW Polo 1.4 benzina cutie autoamata insa Corsa imi place mai mult, nu stiu daca la fiabilitate Corsa este mai ok, stiti ceva?

Multumesc
Skip ads

  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

Eu am o astra H 1.4 insa cu cutie manuala. Pot sa iti spun ca motorul este foarte fiabil si consuma putin. Eu am un consum mediu pe BC de 6.7 aprox 40% urban( Ploiesti ) si 60% in afara, in Bucureti o sa fie mai mare. Ca performante e relativ ok, depinde ce vrei de la masina. Cutiile automate de pe corsa sunt destul de problematice, cred ca mai bine te orientezi spre una manuala.Pentru oras ar fi mai potrivita o corsa de1.2 sau 1.4. Incearca sa eviti motorizarea 1.3 , chiar daca are un consum mai mic o sa iti faca mai multe probleme. Daca alegi 1.2 sau 1.4 sa fii atent la starea distributiei care e pe lant si in functie de intretinere, ulei folosit, intervale de schimb etc. tine undeva intre 100k - 200k si e destul de costisitoare inlocuirea.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La cate discutii despre Corsa 1.2/1.4 sunt pe forum, ar trebui sa ai suficient material pentru a te edifica.
Motoarele Z12XEP/Z14XEP sunt ok-ish pe Corsa, cu urmatorele amendamente:
- in traficul bucurestean, consum 7-8% vezi doar noaptea sau in weekend (consum la pompa, nu ozeneuri)
- in caz contrar, consumul urban trece lejer de 8-9% (nu sunt cele mai economice motoare, am vazut si 10-11% in trafic)
- consumul extraurban poate ajunge la 5%, daca esti atent cu ea si nu te agiti (in jur de 6%, mers normal)
- verifica axele cu came, fiindca fix la motoarele astea au fost colegi cativa carora li s-au rupt axele (confirm, si a mea era predispusa, cand am verificat-o - a explicat Dan C si motivul pentru care se intampla asta - cei de la Opel se faceau ca ploua, nefacand rechemare - apropos de seriozitatea lor)
- distributia pe lant se schimba la ~120.000km si trebuie facuta corespunzator
- in functie de rulaj si uzura, mai schimbi una-alta la ele, insa nu te cocoseaza dpvd financiar (vezi forumul)
- cutia automata iti va face probleme, daca n-a fost intretinuta corespunzator
- 1.3 diesel s-o simti mai vioi datorita cuplului, dar in traficul urban probabil il vei chinui si vor aparea probleme
- Astra e mai grea decat Corsa, cu tot ceea ce implica

Daca ai rabdare, urmareste forumul Corsa de aici. Z12XEP/Z14XEP a fost pus incepand cu generatia Corsa C, ca apoi fiind actualizat in ultimii ani (norme poluare etc). Bafta.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul de 1,2L are 80cp, eu zic ca e suficient. De cutie automata UITA ! Numai probleme cu ele si cand pica acolo ramane masina.
Skip ads

  • whitefox

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.

Am cumparat o Cosa D, 2008, 1.4 cu transmisie automata... o va folosi sotia. Imi era teama de fiabilitatea cutiei automate insa era un must, sper sa n-am probleme cu ea. Pot sa verific eu axele cu came sau trebuie sa merg la un service?
Nu stiu ce cod motor are, o sa ma uit si va spun Smile
Legat de consum nu trageam mari sperante, ma interesa fiabilitatea motorului in general si a cutiei.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul este Z14XEP, asemanator cu Z12XEP si restul de XE. Verifica singur strangerea suruburilor axe came, vezi sa nu rupi stutul pompei apa ca e de plastic. Invata sotia cum se pune cutia pe N cu fisa de 50 bani, macar atat.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=38751

Urmareste discutia si vei gasi acolo informatiile. Eu le-am strans atunci la 10NM, nu la 8.
  • whitefox

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Invata sotia cum se pune cutia pe N cu fisa de 50 bani, macar atat.


Wink si cum se face asta? Smile
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In discutia despre easytronic ai si poze, cauta.
  • whitefox

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cutia nu este easytronic, ci automata.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dar nici nu vrei sa pricepi ! Automata la tine se numeste easytronic, adica cutie normala cu ambreaj uscat deci clasic numai ca au pus motorase si calculator pe ea ca pentru lenesi, astea se platesc, citeste despre super-automata lui peste. Daca nu o pui pe N cutia nici macar nu o poti tracta sau trage pe rotile ei pe platforma, ai cutia blocata in viteza !
Nu fi suparat, se putea si mai rau gen diesel 1.3 cu 'automata'.
  • whitefox

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Smile inclin sa nu iti dau dreptate.
Da intradevar, exista easytronic si automata din cate am vazut. Easytronic se pune pe motoarele 1.2 benzina si 1.3 diesel, in schimb automata numai pe 1.4 16V.

Uite, la mine arata asa
Varianta cu easytronic e asa

O sa ma mai documentez.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca e automata normala eu zic ca e mai rezistenta decat porcaria de easytronic.depinde si cum a fost intretinuta.vezi ca se schimba uleiul in ea+filtru(aici poate fi optional)pe la 60 000 km.sunt curios si ce fabricatie e cutia.alea mai vechi erau japoneze.ff fiabile.
  • whitefox

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce fabricatie este cutia, masina e fabricata in 10.2008. Daca scrie undeva ceva pe ea ma uit sau are alt "semn" particular?
Masina inca nu are 60k km. Da, si eu ma gandeam ca la revizia de 60k sa-i schimb uleiul la cutie, just in case, multam' de sfat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lasa km ca aia ...
Da o serie de VIN pe PM si iti spun ce cutie ai, sigur este easytronic si asta se vede cu poza sub capota daca nu crezi. Cele automate adica hidraulice, hidramate sau cum vrei sa le spui sunt numai pentru motoare puternice.
  • whitefox

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
salut, ti-am trimis pm cu vin.
merci.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa VIN pare sa fie automata, schimba doar ulei si filtru.
  • whitefox

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
multam'
  • iulian ramis

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Rekord 1963
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salut..sunt nou printre veteranii de pe acest forum..un sfat si un ajutor la voi gasesc..caut de ceva timp un opel rekord c,cam greu de gasit..avetzi cunostinte unde pot gasi? si la ce pret..multumesc si bafta pt proiectele voastre
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR