Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • oina_gabi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2006

  • Mesaj Privat
salut ,cum scot antigelul vechi din instalatie .va rog sa ma ajutati.CORSA

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
De regula, radiatorul are in partea stanga jos un surub de evacuare.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut de a face cu problema asta cind am curatat valva EGR. Citeste aici ca seamana in mare :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9280
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca la Corsa, cel putin la 1.7DTI nu exista buson la radiator, sa nu stai sa-l cauti. Eu la a mea am procedat asa: cu motorul oprit, am desfacut capacul de la vasul de expansiune, am deschis robinetul de jos de la radiator, am lasat sa curga vreo 10 minute. Dupa, inchizi robinetul pui apa fiarta (si racita eventual) cu calgon sau apa cu solutie de spalat radiatoare (dar sa nu ai surpriza in cazu' asta sa fisureze ceva pe undeva), pui capacul la vasul de expansiune, mergi 10-20 de minute cu masina asa, pana ajunge la temperatura normala de functionare (acul indicator sa stea pe verticala) - eventual, ca sa se curete si caloriferul, da drumu la caldura la maxim. Dupa, golesti din nou instalatia si pui antigel roz, fara silicati, si apa distilata in cantitati egale (nu stiu de ce cantitate ai tu nevoie, la mine a fost nevoie de 7 litri in total- 3,5 antigel, 3,5 apa - desi intiial au intrat 5 si ceva).
Dupa ce termini, sa mai verifici perioada urmatoare sa nu-ti fi scazut nivelul din vasul de expansiune - daca a scazut mai completezi.
Spor la treaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR