Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • catalinbarda

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 W0L0AHM758G0136
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am un opel zafira 2008, 1,9 cdti, cu cutie automata.Masina are deja 200.000 km.Trebuie schimbat uleiul in cutie si de care?Multumesc.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am schimbat si eu uleiul din cutia de viteze, chiar daca se spune ca nu se schimba,vreau sa va spun ca uleiul era negru ...asa ca nu prea vad de ce nu se schimba!
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
tase a scris:Buna ziua! Am schimbat si eu uleiul din cutia de viteze, chiar daca se spune ca nu se schimba,vreau sa va spun ca uleiul era negru ...asa ca nu prea vad de ce nu se schimba!

Ai verificat daca continea pilitura sau bucatele metalice? Daca zici ca era negru poate insemna componente uzate bine in cutia de viteza.
Ce ulei ai pus?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:
tase a scris:Buna ziua! Am schimbat si eu uleiul din cutia de viteze, chiar daca se spune ca nu se schimba,vreau sa va spun ca uleiul era negru ...asa ca nu prea vad de ce nu se schimba!

Ai verificat daca continea pilitura sau bucatele metalice? Daca zici ca era negru poate insemna componente uzate bine in cutia de viteza.
Ce ulei ai pus?
Nu ,nu avea urme de pilitura sau alte particule.....doar ca era negru ...am pus ulei GM codul nu-l stiu dar stiu ca a intrat 2,2 l
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
tase,
Ce culoare avea uleiul cel nou ?

De foarte multe ori, uleiul de la cutia de viteze, nu are voie sa fie negru, de obicei e verde galben sau rosu.
POate la tine era ulei de motor ?

Sa verifici culoarea dupa ce mergi o vreme...
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca a pus GM atunci e dinala rosu.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:tase,
Ce culoare avea uleiul cel nou ?

De foarte multe ori, uleiul de la cutia de viteze, nu are voie sa fie negru, de obicei e verde galben sau rosu.
POate la tine era ulei de motor ?

Sa verifici culoarea dupa ce mergi o vreme...
Nu ma intelege gresit dar am facut liceul de mecanici auto ,motoare si cutii de viteze am mincat pe piine ...asa ca nu am cum sa confund,uleiul este GM si este o culoare rosiatica ,al meu pe care l-am scos dupa 168.000km era destul de negru ,nu era ars era pur si simplu inegrit ,stiu ca nu are cum sa se arda uleiul din cutia de viteze
  • 2ndLt

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe acest forum si am si o nelamurire.
Ce tip de ulei se foloseste la cutia de viteze (pentru opel corsa-c, an2003, z12xe, benzina), (banuiesc ca ar fi marca GM dar nu stiu codul), ma intereseaza codul acela special (cum ar fi la ulei de motor gen 5w30 sau 5w40, etc), pe unde se toarna acest ulei?
Am vazut ca undeva inspre roata din stanga jos exista un buson cu cap magnetic la cutia de viteze, unde se verifica nivelul, dar vreau sa stiu daca tot pe acolo se si introduce? Sper ca am specificat bine
Am stat am citit majoritatea postarilor, asa ca nu am gasit un raspuns la ce ma intereseaza!

Multumesc!
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
GM No.93 165 290 cantitatea 1,6L asa spune Autodata.
  • 2ndLt

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2013

  • Mesaj Privat
A multumesc, si unde anume se toarna acest ulei? Daca uleiul de motor se toarna pe sus, asta pe unde se pune?
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pentru cei care cred ca ulei din cutia de viteze este "life-time" cum va explicati ca pe ambalajul uleiului exista termen de valabilitate! Orice ulei isi pierde proprietatile in timp chiar daca sta si in flacon dapai in cutie. Iar treaba cum ca in manualele de service scrie ca nu se inlocuieste ci doar completeaza, voi credeti ca interesul producatorului este sa te tina pe tine masina o viata?
  • 2ndLt

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Eu nu sunt de parere ca este "lifetime".
Vroiam sa stiu pe unde se face completarea cu ulei, la cutia de viteze, doar atata?
Stie cineva? Vreo poza, filmulet, ceva...
Multumesc!
Skip ads

  • marius.h

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
tase a scris:
Shiva a scris:
tase a scris:Buna ziua! Am schimbat si eu uleiul din cutia de viteze, chiar daca se spune ca nu se schimba,vreau sa va spun ca uleiul era negru ...asa ca nu prea vad de ce nu se schimba!

Ai verificat daca continea pilitura sau bucatele metalice? Daca zici ca era negru poate insemna componente uzate bine in cutia de viteza.
Ce ulei ai pus?
Nu ,nu avea urme de pilitura sau alte particule.....doar ca era negru ...am pus ulei GM codul nu-l stiu dar stiu ca a intrat 2,2 l


la fel era si la mine uleiul in cutie...negru fara pilituri...inlocuit complet cu syntrans 75w90 ptr cutia de pe un z17dtl
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
2ndLt a scris:Salut, sunt nou pe acest forum si am si o nelamurire.
Ce tip de ulei se foloseste la cutia de viteze (pentru opel corsa-c, an2003, z12xe, benzina), (banuiesc ca ar fi marca GM dar nu stiu codul), ma intereseaza codul acela special (cum ar fi la ulei de motor gen 5w30 sau 5w40, etc), pe unde se toarna acest ulei?
Am vazut ca undeva inspre roata din stanga jos exista un buson cu cap magnetic la cutia de viteze, unde se verifica nivelul, dar vreau sa stiu daca tot pe acolo se si introduce? Sper ca am specificat bine
Am stat am citit majoritatea postarilor, asa ca nu am gasit un raspuns la ce ma intereseaza!

Multumesc!


Uleiul recomandat de colegul este ok dar mai rar, gasesti sigur 19 40 182 tot rosu. Evacuare cel vechi prin scoatere tabla neagra cu vreo 10 suruburi cap hex de 10, intra 1,6-1,7l , pe lateral la planetara ai surub nivel, um plere pe acolo sau pe sus, vezi tutoriale.
  • 2ndLt

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Eu am mai intrebat pe unde se introduce, ca de scos uleiul uzat am aflat cum se poate! Tutoriale nu prea sunt!
Astept sa posteze pe youtube Stefan Tolos, un filmulet despre cutia de viteze si uleiul din acesta!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR