Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • dl_motor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor!
Detin un Opel Coupe Bertone 2004 cu motor de 2200 diesel si de curand (1-2 zile) incepe sa imi faca o singura problema. Se aprinde in bord un martor luminos, nu stiu ce reprezinta dar seamana cu o elice. In paralel cu acest indicator se limiteaza la 3000 de turatii. Am incercat mai mult dar nu se poate. Amicii mi-au zis ca e ceva legat de racire, avand in vedere ca e foarte cald afara exact cand am nevoie sa merg cu masina, cica se limiteaza la 3000 sa nu se supra-incalzeasca (de unde si elicea) ,altii zic ca electro-ventilatorul nu merge, altul ca e de proasta calitate lichidul de racire. Lichidul face presiune in vas si nu creste sau scade dincolo de nivelul optim. Inainte sa o bag in service as vrea sa stiu ce costuri ma pandesc.
Orice sfat si idee este binevenit!
Va multumesc.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In sfarsit, dupa 5 ani ai spart gheata. Very Happy
Martorul cu elice se cheama "Check engine" si problema ta e cauzata de electrovalva turbo sau de pierderi de vacum pe furtunasele de plastic.
Daca ne spui si unde esti ai mari sanse sa te ajute cineva.
  • dl_motor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Asa e Smile) A durat... de obicei nu scriu cand merge bine masina. Sunt din Iasi. Masina am dus-o azi la service la Evrikar si mi-a zis un pusti de acolo ca e EGR (ceva legat de recircularea gazelor arse - cica merge curatata si nu schimbata). Daca zici ca e electrovalva turbo, maine ma duc si ii sugerez sa se uite si acolo ca nu vreau sa platesc piese care functioneaza pe masina.
Scurgeri pe furtunase nu am pentru ca le tot curat si verific si sunt foarte curate, adica daca ar fi avut pierderi as fi observat.
Daca nu costa exagerat le voi schimba si pe ele ca nu vreau sa am surprize in trafic.
Iti multumesc frumos pentru timpul acordat si raspunsul dat.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mergi la intalnire, sunt cativa meseriasi in Iasi.
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=2160
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR