Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
de ceva timp am observat ca a mea caseta de servodirectie opel astra f c18nz este obosita rau si a inceput sa piarda lichid
as vrea sa o inlocuiesc cu una second-hand din dezmembrari, intrucat reparatul ei are un pret total nejustificat, pe undeva pe la 700 - 800 lei si trebuie sa dau si caseta veche la schimb.
spun ca este nejustificat , intrucat piesele de schimb pt caseta costa pe undeva la 100 - 150 de lei, iar demontarea, montarea si transportul ei prin curier imi revin tot mie.
una noua nici nu ma gandesc sa cumpar, la fel de bine as putea sa ma orientez catre o alta masina

pt moment una second pare solutia cea mai fiabila
de aceea va intreb :
- la ce sa fiu atent la cumpararea unei casete servo second-hand ? asta deoarece ea este deja data jos de pe masina, spalata, probabil si revopsita putin ... ca deh sa straluceasca si sa ia ochii cumparatorului.
nu as vrea ca dupa ce platescsi caseta de servo si manopera de demontare/montare sa constat la 2-3 zile ca si cea ''noua'' curge mai mult sau mai putin decat cea veche.
este destul de greu sa iti mai vezi banii inapoi de la ei ...
- o ultima chestiune , am inteles ca sunt de doua tipuri : una groasa si una subtire; eu unul habar nu am de care am pe masina
opel astra f hatchback 4 usi c18nz 1,8i monopunct , 66kw 90 cp din '94.

va multumesc anticipat si o zi buna
  • Forsa

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
prin caseta de servo directie te referi la pompa acea cu fulie pentru curea...daca este vorba de aceea inainte sa o cumperifi verifica daca nu are joc fulia trage de ea ...daca nu are joc e buna daca are joc va perde ulei ...
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nu, nu
tu te referi la altceva, anume la pompa de servodirectie
caseta de servodirectie este cea in care intra axul volanului, cea care coordoneaza directia rotilor (stanga-dreapta) in functie de persoana aflata intre scaun si volan Smile
  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
vezi ca o caseta sh este in jur de 100 lei.se merita.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR