Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@sever iulian nu poti compara masini din clase diferite.
Poti sa auzi Logan Full.Pentru ca are manarele de la usi gri si are MP3 Blaupunkt si atat.Si poti sa auzi de X7 chel care va avea de n`spe ori mai multe optiuni decat Loganul.
Pus si simplu asa ceva nu se preteaza a face.
Skip ads

  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
" cat de tare e urla Gutza-Putza in masina ta. "
Gutza in nici un caz nu o sa urle poate CTC, CIA, ESTRADA, Cheloo, MarkOne1 , Bitza, Codu' Penal, Parazitii, Grasu, Spike, ALAN & KEPA si altii
Deci RAP & Hip-Hop.

Acum revenind: dupa ce m-ai facut manelar cu masina de lux =)) (glumesc) ai avut problem cu diesel? eu ma feresc de masinile diesel..
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pana acum nu am avut nici o problema cu dieselul, merge ceas. Oricum e destul de pretentios si cere multa atentie. Nici eu nu prea agream ideea de diesel pana la Astra. Am trecut prin toate modelele de Dacia, Cielo, Vectra benzinare si, incet-incet, am devenit... "tractorist".


Ultima modificare facuta de djtaotao la Lun 02 Jul, 2012 9:16 pm, modificat de 2 ori in total
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
eu ma gandesc in felul urmator: imi surade ideea 318 E46 143 CP am auzit ca e economic..are un plus de la mine, si vreau GPL.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa faci asta e curata blasfemie. Editeaza repede, sterge, ca te faci de ras!
Ii inteleg pe loganisti ca-s stramtorati, au facut credit sa-si ia ligheanul... deci se preteaza la gepeleu...


Ultima modificare facuta de djtaotao la Lun 02 Jul, 2012 9:22 pm
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cand am fost acum vreo trei saptamani cu un tovaras sa regleze butelia de GPL , ce sa vezi acolo : un nene cu X5 cu GPL,asa ca nu vad ce mai e asa ciudat,se poarta si la astea GPL-ul
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mama dar ce se mai moare in Romania de grija altuia si de ce zic vecinii/cunoscutii/prietenii de tine.
Aici se vand A8/S Klasse/seria 7 la greu pe GPL si nu se streseaza nimeni. Gasisem undeva ca Audi o sa scoata si un S8 special pe GPL pentru piata din DE.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu e nici un fel de blasfemie.
Eu nu inteleg ce aveti contra GPL-ului? Oare nu e si ala un combustibil asa cum e benzina si motorina? Nu vad ce gasesc unii gresit in faptul ca anumite persoane pun GPL pe masina? Mie unu imi pare mult mai avantajos la ora actuala decat un tractor troncanitor si fumegator.
Pui GPL pe masina, il folosesti cand vrei sa faci economie, schimbi pe benzina cand vrei sa "zbori". Asa ca, dragi copii, folositi GPL chiar si pe BMW-uri, sunt banii vostrii in joc nu ai celor care nu au ce face decat sa rada de altii degeaba.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cand tractorul le rontaie zi de zi creierii, confortul, buzunarul si nervii, lasa-i forbidden sa fie mandri ca nu folosesc un combustibil inferior si nu sunt cocalari. Laughing
Un 318 143 CP facelift cu GPL inmatriculat pe RO mi se pare alegerea ideala. Cool
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la un (tanar) pasionat de faima si adrenalina nu prea vad rostu ...pt ce-ti mai iei bemveleu daca il treci pe gpl? ceva de genu ^si satul si cu slanina-n pod^
p.s. nenea oricum avea ceva afaciuri si dorea ca suv-u lui sa consume mai putin...clase diferite, nevoi diferite, oameni diferiti
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Narcis pentru ca:
1. Pe GPL masina trage mai bine decat pe benzina.
2. Si daca nu ar trage, poti sa o treci oricand pe benzina.
3. Si cu BMW, nu toata ziua faci curse.
4. Bati la costuri/km orice diesel si aici ii raspund si colegului(318 facelift are motorul tot de 2 litri) consuma cam 12 l in oras si 6.5 in afara de GPL.
5. Bate la costuri de intretinere orice diesel(nu ai volanta cu masa dubla, turbo, injectoare care cad, admisie super smechera etc.).
6. Bate la confort orice masina diesel(cu exceptia celor din clasa mare premium si de lux).

Se vede ca voi nu aveti idee ce bine e sa bagi GPL de 50 RON si sa mergi 140 de km prin oras sau cu un plin de 250 RON sa mergi 1300 de km extraurban. Devii un cocalar plimbaret. Laughing
Cel mai mult imi place de ei cum dardaie iarna in oras dar mandri de tractorul lor. Mr. Green
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@Daniel
-ca preferinte personale de la bmw eu as alege un 318i
-nu-s adeptul GPL-ului asa ca in viitorul apropiat nu mi-as pune (indiferent de masina)
-sunt destule conversatii pro sau contra gpl pe net asa ca nu intru in detalii
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cangri a scris:@sever iulian nu poti compara masini din clase diferite.
Poti sa auzi Logan Full.Pentru ca are manarele de la usi gri si are MP3 Blaupunkt si atat.Si poti sa auzi de X7 chel care va avea de n`spe ori mai multe optiuni decat Loganul.
Pus si simplu asa ceva nu se preteaza a face.


tot nu ati inteles ideea, am comparat un bmw chel cu un opel dotat. cineva afirma ca un bmw chel= opel full la dotari.
scuze de offtopic.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa aud si eu un motiv clar si pertinent impotriva GPL-ului. Sa nu veniti cu avioane de genul arde supape, etc... sunt chimist de meserie si intrati pe terenul meu.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa aud si eu un motiv clar si pertinent impotriva GPL-ului. Sa nu veniti cu avioane de genul arde supape, etc... sunt chimist de meserie si intrati pe terenul meu.
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Poate o sa schimb ceva pareri..eu sunt pro GPL choiar dac pe opel nu am momentan.
Un gpl e o investitie si nu o achizitie deoarece la un cost total de 2000 de ron si un pret al gazului de 3.0-3.2 /L o sa fiti surprinsi ce inseamna economia care se rasfrnage asupra buzunarului.
AM vazut pe net un porshe turbo S pe gpl.. pe viitor poate fi o alternativa excelenta se demonstreaza si in prezent.

Ceea ce conteaza in final nu e consumul masinii..ci autonomia.
Practic nu ma intereseaza ca unu cu diesel cosuma 5 extrurban, cand pentru a merge 100 de Km investeste 30 de ron
iar unul pe GPl cosuma 7 extruban in conditiile i ncare investeste doar 20 de ron.

Facand un calcul simplu: Investitie 2000 RON economie :
10 ron / 100 km
100 ron / 1000 Km
1000 ron / 10.000 Km

Chiar daca acest calcul e estimativ neincluzand urbanul..in cazul calculului meu recuperez jumatate de investitie intr-un singur an( dac merg doar 10.000 pe an: cu cat merg mai mult cu atat recuperez mai mult [ amortizez])

CONCLUZIA: GPL trage foarte bine dupa mine are o explozie mai buna ca benzina, e si mai curat..(uneori..ma iales de la petrom din ce am auzit). Sper sa nu supar pe nimeni multumsc tuturor ca au participat la acest topic si astept in continuare parerile voastree Exclamation
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Vreau sa aud si eu un motiv clar si pertinent impotriva GPL-ului. Sa nu veniti cu avioane de genul arde supape, etc... sunt chimist de meserie si intrati pe terenul meu. ""

in caz de accident e periculos,cam 1 an in urma, a fost un accident aproape de otopeni in care a explodat butelia.
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sunt rare..cazurile, dar se intampla.. acum sti cum e .. se poate aprinde si benzina nu e nici o problema de ars tot ardem Laughing "Doamne fereste"
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
narcky_cypycu a scris:la un (tanar) pasionat de faima si adrenalina nu prea vad rostu ...pt ce-ti mai iei bemveleu daca il treci pe gpl? ceva de genu ^si satul si cu slanina-n pod^
p.s. nenea oricum avea ceva afaciuri si dorea ca suv-u lui sa consume mai putin...clase diferite, nevoi diferite, oameni diferiti


Zici ca bmw 318 asta e ceva masina din clasa supersport. Auzi acolo, faima si andrenalina Laughing..De de abia tine pasu' cu utilajele agricole....


Ultima modificare facuta de tonytm la Lun 02 Jul, 2012 10:56 pm
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
super sport nu dar senzatia de a te urca itnr0un bmw pe benzina si 150 CP pe spate si daca vrei adrenalina te dai cu masina si o sa vezi ca poate.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR