Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • dj_shooby87

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1996 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut , iar apelez la voi si va rog sa ma ajutati ca am o mare urgenta Sad( s-a stricat buburuza si nu ma pricep cum sa o repar Sad( astazi in timp ce mergeam linistit pe strada incepe brusc sa se auda un trancanit urat de tot in stanga spate....opresc si repede si cand ma uit ce sa vad....trancane amortizorul....capatul amortizorului (nu stiu exact cum se cheama ) din partea de sus care vine prins de caroserie...e smuls din locasul ala....acolo e plin de rugina si se vede cum e creponata tabla...pur si simplu e scos de acolo ...si era sa imi stea inima...cum as putea sa o repar ce se poate face acolo ? va rog ajutor Sad(
Skip ads

  • bonny86

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Buna am si eu o nedumerire , am un corsa d din 2008 , am fost cu el la service sa ii schimb amortizoarele , mi-au zis ca la acest model de corsa amortizoare vin impreuma cu tampoanele si sunt f scumpe , dar cu toate ca mi le-au schimbat ,pe factura avem si amortizoare dar simple si cred ca mi le-au pus gresit , se aud intruna troncanind cand dau prin gropi sau merg pe drumuri denivelate ,mai mult nu le-au prins bine pierde ulei.
merg luni din nou cu ea la ei . intrebarea ar fi , pana la urma ce amortizoare sa folosesc macar sa le dau indicatii.

mersi Sad
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- ai postat aiurea
2- cred ca nici tu nu intelegi ce problema ai. Incearca sa te exprimi mai coerent
se muta de la discutii generale
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am observat ieri ca mi-e curs telescopul fata-dreapta. E produs de KTM si montat pe masina undeva in perioada martie-august 2009.
Ce vreau io sunt niste telescoape pe ulei, rigide, spre sport (sa fie in ton cu editia Corsicai) dar care sa nu-mi modifice garda la sol (imi convine ca e mai inaltuta) si, evident, sa fie de calitate.
Sachs? Bosch? Monroe? Alt producator?
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu am folosit deocamdata, dar ma pregatesc sa schimb si eu amortizoarele si voi merge pe Sachs sau Kayaba. Parerea mea e ca sunt lideri in acest domeniu. Parerea mea, repet.... Cu respect, George!
PS: Am pus pe spate Bilstein si sunt ok...
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Strict amortizoarele sau si flansele + rulmentii?
Ar merita schimbate si alte bucse gen cele de la bara stabilizatoare?

Cum pot sa-mi dau seama daca am arcuri sport sau stoc? Teoria zice ca au mai putine spire, da' daca nu stiu cate spire au arcurile stoc .... Rolling Eyes
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Schimbi cu totul..complet..unii pun si arcuri noi..in ideea ca daca arcul nu mai e ok.va strica in timp noul amortizor...eu inca imi caut ceva pe ulei ptr puntea fata cel putin..ca pret am gasit sachs la 250 dar pe gaz.buc...plus kit reparatie flansa plus rulment pe la 110 ron/buc...arcurile nu le schimb..inca..
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am Corsa C, fabricatie 2006, 83.000 de kilometri. Am cumparat masina cu ceea ce se numea "pachet de drumuri grele" (scut motor plus suspensie suprainaltata). Folosesc masina mai ales in oras (deci nu sar de 80 km/h decat ocazional). Amortizoarele nu le-am schimbat niciodata pana acum. Daca e sa pun unele noi, ce marca imi recomandati? Cele originale (GM) de cine sunt facute ?
Skip ads

  • emilgreus

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@Negociator: Eu as merge pe Kayaba. Sunt japoneze si foarte calitative. Si Sachs sunt f. bune.
M-as feri de Bilstein si Monroe.
Ca preturi Kayaba sunt undeva la 275 ron bucata aici in Ploiesti. Poate in Bucuresti vei gasi mai ieftin.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, Emil ! Despre Sachs am auzit si eu ca ar fi bune. Despre Kayaba n-am auzit nimic, sa vad daca gasesc marca asta pe undeva. Pe de alta parte, ai idee, amortizoarele originale GM de cine sunt facute?
  • emilgreus

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
nu stiu de cine sunt facute...banuiesc ca difera dupa un anumit numar de loturi, sau de la un model la altul....poate chiar si de la o tara la alta Smile

apropo, am vazut amortizoare KYB la reducere pe site-ul ingaraj.ro (sper sa nu se considere reclama - vreu doar sa il ajut pe coleg). erau la 233 ron/bucata. un super pret as spune.
  • gabi_corsa1.2

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si eu am schimbat toate 4 amortizoare, am folosit Kayaba. Imi da o oarecare siguranta ca nu sunt contrafacute. Pt ca au imprimat pe amortizor numele si codul, nu sunt lipite etichete ca si altele.
Skip ads

  • dorian001

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
sal all, am si eu o intrebare, urmeaza sa-mi fac o revizie mai generala la masina si trebuie sa-mi schimb si amortizoarele fata + spate...ce marca mi-ati recomanda de amortizoare, pe partea din fata + palier ...
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cele originale sunt produse de Sachs (model Sachs Touring)
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu am pus Boge si sunt foarte multumit de ele.
  • pillif12

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut ! trebuie sa-mi schimb si eu amortizoarele la corsa c-ul meu si caut pe fata unele pe ulei ca m inteles ca sunt mai moi...aveti idee se mai fabrica cele pe ulei ca nu gasesc decat pe gaz...Multumesc!
  • pauls

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am si eu o intrebare legata de schimbarea amortizoarelor pe fata. Ce alte piese ar fi bine sa le schimb, din moment ce tot se umbla prin zona aia?
Eu vreau sa schimb asa:
- amortizoare
- bielete antiruliu
- flanse + rulmenti
- capetele de bara, eventual
- bucsa bara stabilizatoare fata
  • pillif12

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
te duci la servis si iti spun ei ce sa schimbi in urma unei constatari...nu are rost sa schimbi aiurea...si eu am facut asa si mi-a parut rau pe urma...si eu mi-am schimbat amortizoarele si am pus sachs super touring 200 lei/buc...sunt foarte multumit de ele,se comporta ca cele GM avute inainte.
  • body_soull

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2012

  • Mesaj Privat
sorinake84 a scris:stiu eu de unde sa iti cumperi amortizoare bosch, 150 ron pe fata si 105ron pe spate amortizoarele sunt pe gaz si sunt ok dupa parerea mea daca te intereseaza poti sa imi dai un tel sa iti explic unde sa te duci sa iti cumperi


salut,te rog frumos imi spui si mie de unde pot lua ori noi ori sh din bucuresti amortizoare fata +flanse pentru corsa c 2001 ?
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La Corsa C (fabricatie 2006) am pachetul de drumuri grele (care include si suspensie suprainaltata). Acum masina mea are aproape 100.000 de km si trebuie sa schimb amortizoarele spate, pentru ca ambele pierd ulei. Amortizoarele fata le-am schimbat deja, din acelasi motiv, si am pus marca Bilstein. Intrebare: cand schimb amortizoarele spate, amortizoarele noi trebuie sa fie aceeasi marca, adica tot Bilstein? Si inca o intrebare... schimbarea amortizoarelor imi va modifica si garda la sol? Eu as vrea ca masina sa ramana suprainaltata, ca drumurile sunt foarte proaste...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR