Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • danibala

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salutare! sunt posesor de vectra b, 1.8 16v din 2000. are mici probleme pe care, cu ajutorul vostru, sper sa le rezolv. cea mai grava este ca ralantiul fluctueaza. nu creste turatia motorului, dar scade grav, pana motorul incepe sa vibreze, apoi turatia creste si iarasi scade si tot asa. am mai observat ca atunci cand o bag in viteza se simte o oarecare intarziere de cand apas acceleratia si pana cand motorul se tureaza. dupa ce o scot pe liber aceeiasi problema, ralantiul fluctueaza...
e posibil ca voi sa mai fi raspuns la genul asta de intrebare, dar sunt nou pe site...
multumesc anticipat!
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
curata cu simt de raspundere throttle body ("carburatorul") .. vezi ca este si un tutorial aici pe forum (foloseste functia "cauta").. Care este exact tipul motorului? x... sau z18xe? (scrie in talon)
  • danibala

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salut din nou! scz ca na am raspuns mai devreme la intrebare, am fost plecat din tara. motorul e z18xe.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Curata debitmetrul, throttle body, daca ai EGR, curata-l (eu la acelasi motor nu am, dar sunt unele Z18XE care au) si schimba bujiile. Si pune-o pe tester sau fa testul ,,pseudo-agrafa" sa vezi daca apar ceva erori. Dupa ce faci astea ne spui rezultatele si mai vedem.
Skip ads

  • danibala

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ASA AM SA FAC! MERSI MULT!
  • danibala

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salut. am rezolvat problema. am curatat bine throttle body ul, debitmetrul si am schimbat bujiile. acum merge perfect. multumesc pt ajutor.
ar mai fii ceva.... calculatorul de bord... are 3 afisaje. dar imi indica eronat. un consum mixt de 39%. iar instantul la ralanti e de 7%. tot eronat imi arata si km ramasi de parcurs. cu plinul facut indica 20km ramasi. am fost la ,, cel mai bun service,, din oras si nu au reusit nimic. dupa 2 ore de incercari, pareri si sfaturi au ajuns la concluzia ca nu pot face nimic... cum as putea rezolva asta?
multumesc!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
BC a avut din fabrica, sau a fost pus dupa? Sau a fost schimbat MID-ul? E posibil sa fie programat eronat (trebuie schimbat code index-ul)
  • danibala

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
MID ul nu cred ca e schimbat iar ,,BC,, NUSH c e...cum as putea sa-l reprogramez? mersi mult!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tech2, op-com... insa iti trebuie code index-ul adecvat motorulului si anvelopelor
BC e board computer. Inainte de a declara ca nu stii, da o cautare. Sau te temi ca faci luxatie de mouse?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR