Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • costa

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
Sunt in Germania de ceva vreme si m-am gandit ca la intoarcere sa cumpar o masinuta (second hand)... Am cumparat-o (Opel Corsa C), toate actele rezolvate, dar din pacate mi s-a prelungit sederea pana la sfarsitul lunii noiembrie... Numerele expira pe 17.11.2006... E destul de incomod sa ma intorc in tara, sa o inmatriculez si sa ma intorc. Exista vreo posibilitate de prelungire a valabilitatii pentru astfel de numere?
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pai asta poti rezolva numai acolo, in Germania.
Intreaba dealer-ul de la care ai luat-o sau pe persoana care te-a ajutat la perfectarea actelor.
  • costa

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ok,
Normal, in Germania se rezolva... Nu am apelat la nici un dealer, am cumparat masina de la persoana fizica. Actele le-am rezolvat singur. Astazi am rugat un coleg sa sune KVR (nu stiu destula germana) si se pare ca se rezolva... Ce nu stia sigur individa de la informatii era daca trebuie sa platesc din nou numerele sau doar asigurarea. O sa vad maine.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
normal ar fi sa platesti din nou numere pt ca de fapt iti da altele; cele care le ai presupun ca au trecute pe ele data la care exipira.
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Costa,
de curiozitate: cat te-au costat primele numere si asigurarea?
  • costa

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel, vreo 155 de EUR.
  • costa

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
cipo, ai dreptate. am primit zilele astea si un mail cu detalii... Numere noi, asigurare, toata treaba de la capat. Astept sa expire (aproape) numerele ca sa fac altele noi - de fapt au adaugat frumos in respectivul mail ca nu cumva sa ma prinda pe strada cu expiraciuni ca mi-o trag instantaneu. :)
  • costa

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si ca sa inchei...
Acum doua zile am fost sa 'prelungesc' numerele.
Practic, asigurare noua, numere noi, carte verde noua...
Cu totul 211 EUR:
Asigurare (1 luna) 148 EUR - cred ca aici am luat o mica teapa, dar n-am avut timp si chef sa ma targuiesc si sa caut alte firme.
Numere : 25 EUR
Carte verde + alte chestii platite la Zulassungsamt: 38 EUR

Oamenii de la Zulassungsamt nu au fost deloc incantati de schimbare numere provizorii, au spus ca 'sa fie ultima data', ar fi trebuit sa o inmatriculez in mod normal si sa platesc taxele lor obisnuite. Ok...

Inca o chestie care pe mine m-a nedumerit, mi-a facut impresia ca se vorbeste de diferite lucruri:
Landratsamt = Zulassungsamt = Kreiswervaldungreferat.
Atata ca 'Landratsamt' este denumirea pentru localnici, e de fapt aceeasi institutie.

Citez un fragment dintr-un mail pe care l-am primit pe cand ma interesam de aceasta problema, poate cineva o sa aiba nevoie candva de aceleasi lucruri - e in germana, dar prefer sa il las asa, din cauza denumirilor...:
------------------------------------------------------------------------------------
Sie benötigen in jedem Fall:

1. Die alten Zollkennzeichen
2. die Fahrzeugpapiere (Kfz-Brief, Kfz-Schein evtl. die Abmeldebescheinigung)
3. eine neue gelbe Versicherungsdoppelkarte für Zollkennzeichen
4. den Originalausweis (falls Sie nicht selber kommen, bitte noch eine schriftliche Vollmacht)
5. die internationale Zulassungsbescheinigung (das grüne Heftchen für die Zollnummer)
6. Nachweis über eine gültige Hauptuntersuchung. ---> Muss mindestens so lange laufen, wie Sie die Zollnummer beantragen!

WICHTIG: Das Fahrzeug muss vorgefahren werden! UND: Die Zollnummer darf noch nicht abgelaufen sein, sonst ist ein Vollgutachten nach §21 StVZO vom TÜV erforderlich!
------------------------------------------------------------------------------------

Salutari si numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR