Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Scopul acestui topic nu s-a inteles prea bine,nu m-a interesat niciodata daca stau mai bine in vectra B,daca e mai calitativa,daca nu stiu ce are,m-a interesat care vi se pare ca are un design mai placut ,care arata mai futuristica la vremea ei,care pare mai tinereasca,nicidecum alte aspecte,dar probabil despre aceste lucruri trebuia sa cer parerea pe un forum unde stau designerii auto,nicidecum aici.Am specificat clar aspectele astea la inceputul topicului si am specificat clar de ce nu-mi place vectra B,nu am nimic cu masina,nu e hidoasa,doar ca interiorul ma lasa rece,bordul,ceasurile,deci la interior nu-i gasesc nimic care sa-mi placa,la exterior nu pot sa zic ca e urata sau ceva,in schimb pentru mine,inca pustan nu prea ma reprezinta,nu-mi plac farurile,stopurile,grila.
In titlul topicului se vede clar o intrebare: Care este mai frumoasa ? daca recitesc topicul o sa inteleg doar ca Vectra B e mai frumoasa pentru ca stai mai bine in ea,pentru ca are un confort nu stiu cum,dar la capitolul design nu gasesc niciun raspuns,nimeni nu face comparatii de design,despre ce place ochiului mai mult.Acestea fiind spuse topicul poate fi inchis ca nu-si are rostul
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
PAi stai...
Potrivit chestionarului...a castigat vectra b nu ?

Eu spun iar...
Intre vectra b si orice astra inafara de BERTONE CASTIGA!

A mea:D


Daca Aleg intre Vectra B si BERTONE, castiga bertone ORICE ar fiii!
Este frumos!
Ma leg de frumusete:)
Tocmai de aceea eu unul vreau sa imi iau cat de curand si un bertone! sa le tin pe ambele

\
Bineinteles, parerea mea!
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Gusturile nu se discuta ; vectra B nu cred ca se compara cu astra G ; este model mai vechi ; pe exterior ambele subt frumoase ; insa g-ul cu pachet n'joy imi face mai mult cu ochiul ; plus ca mi se pare mult mai frumos interiorul la G in varianta cu clima si player OEM ; la vectra B imi plac oglinzile ; insa restul ma lasa rece..am condus 1.8-ul si mi s-a parut galagios, mai greu manevrabil, mai mic in interior si mai invechit ; dar asta e parerea mea..treaba cu care e mai frumoasa tine strict de gusturi ! Normal ca cdi care au astra spun c a astra..ca de banii aia( adica mai putini ) isi cumparau vectra daca vroiau..
  • georgeastrag

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Intrebare:
Chiuloasa de pe un vectra b 1.6 16v 2003, poate fii pusa pe un astra g 1.6 16v 2002
Intreb deoarece sunt oarecum obligat sa fac asta. Detin un astra g si de curand mi.a sarit cureaua la distributie....mai departe stiti si voi....


Ultima modificare facuta de georgeastrag la Lun 09 Nov, 2015 7:28 pm
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu existã Vectra B 2003....
Teoretic ai nevoie de chiuloasa de pe acelasi cod motor. In cazul tau Z16XE indiferent ca e de pe Zafira, Vectra, Meriva sau Astra.
  • georgeastrag

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nu prea ma pricep....2003 m.i sa spus...insa detine acel vectra b. M.am uitat la motor la prima vedere pare a fii identic cu al meu. Daca nu are nici o hartie la masina unde pot gasi pe motor seria asta? Z16XE
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cauta pe net decodor VIN la ambele masini.Si asa afli cu ce motor a plecat din fabrica.
  • georgeastrag

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Sper sa ma descurc cu asta. Nu am nici o cunostinta in ceea ce priveste acest decodor Vin.
  • daniel florin200

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2003 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2016

  • Mesaj Privat
astra g e marfa la interior vectra e invechita
astra g e mai urata pe versiunea standard bara fata spate oribile stock praguri nu mai zic alea negre pecand vectra b le are in culoare iar spoilerele sunt misto direct pe versiunea stock astra e frumoasa doar sa-i pui bodykit de opc bara , praguri,bara spate bertone parerea mea ca asa e a mea
ambele masini sunt frumoase si se tuneaza frumos in schim astra are avantajul ca are incluz let-ul ca motorizare 200cp pe cand la vectra 147cp e cea mai mare motorizare din cate stiu eu
nu ai ce sa compari sunt frumoase ambele fiecare in felul ei
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,658
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu prea stii tu multe despre Vectra B si Astra G, dar bine ai venit pe forum.

Aici ai de unde sa inveti mai multe daca esti interesat si cauti pe forum.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
daniel florin200 a scris:astra g e marfa la interior vectra e invechita
astra g e mai urata pe versiunea standard bara fata spate oribile stock praguri nu mai zic alea negre pecand vectra b le are in culoare iar spoilerele sunt misto direct pe versiunea stock astra e frumoasa doar sa-i pui bodykit de opc bara , praguri,bara spate bertone parerea mea ca asa e a mea
ambele masini sunt frumoase si se tuneaza frumos in schim astra are avantajul ca are incluz let-ul ca motorizare 200cp pe cand la vectra 147cp e cea mai mare motorizare din cate stiu eu
nu ai ce sa compari sunt frumoase ambele fiecare in felul ei


Vectra B1 3.0 i30
motor X30XEI 2962 cm³ V6 24V
putere 162 kW (220 PS) / 6200
cuplu motor 300Nm/3600 ;
sprint 0-100km/h 6,9 s
top speed 242 km/h fabricatie 1998
Parintele Irmscher
Euro 2 Cool Cool Cool
  • Seba85

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Am gasit greu topic-ul, in 2019 si chiar daca am tot schimbat masini mai vechi sau mai noi m.am intors tot la un opel -bertone cu cate ceva OPC pe el. Desi adminul a zis ca ar vrea sa se discute doar despre frumusete linii, etc...eu zic ca e important sa vb si de motorizari, ramforsari, tinuta de drum, top speed si doar la versiunile stock, fara opc, fara irmscher, zender, etc.
Am detinut ambele masini, stiu ce vb, Vectra e clar superioara la orice, inclusiv caroserie, linii mai elegante, ramforsari, astra e foaie de ceapa pe langa ea(Ex:vectrele au ditamai barile prin usa, astra nu are nimic) design-ul oglinzilor incomparabil, materiale mult mai calitative la interior la Vectra(eu in Vectra aveam piele pe absolut tot bordul iar la Bertone am plastic care imita pielea), astra e doar plastic ieftin.
La capitolul top speed, ambele masini au fost 1.8 deci aceeasi viteza, am trecut cu 2 liniute acul de 200, doar ca la Bertone am atins.o mai repede, din cauza aerodinamicii si putin mai usoara. Deci in concluzie, detinator si pasionat de Bertone(cea mai misto masina Opel intre Manta si Insignia), am votat Vectra😁
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Astra G vs Vectra B
Astra G 45%
Vectra B 54%
292 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR