Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • snicola

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La cumpararea masinii am avut de ales intre astra G si vectra B. Am ales astra G hatchback, pentru ca are un aspect mai tineresc un pic.
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Impresia de masina mai tinereasca ti-o da si marimea masini.Vectra fiind mai mare pare si cam este mai de varsta medie.Astra este produsa la ceva timp dupa vectra si cred ca pe la sfarsitul lui 98 adica 4-5 ani diferenta.Sunt 4 ani de cercetari in design, sunt mai multe artificii care le ofera producatorul pentru astra direct din fabrica.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
seful vally, tragem linie?
  • LISITA TONI

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
nu pentru ca am eu vectra b din 97 am votat pentru vectra ci pentru ca imi place mai mult designul exterior si a mea are motor x18xe si sunt foarte multumit de ea , mi se pare si mai confortabila la drum lung,
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
clase diferite1 ce sa compari? de departe vectra b!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai alexhaiducu te intreb si eu ce treaba are clasa cu aspectul ? Toti cititi printre randuri,s-a specificat de la inceput ca nu comparam mere cu pere(confort si alte nebunii),doar aspectul,estetica.Am inteles concluzia Vectra B e mai aspectuoasa,nu e nimic rau in asta,dar nu mai cititi printre randuri
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tocmai asta am spus! clasa o da si aspectul! caroseria e peste nivelul creativ al astrei!
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Oricum se vede clar ca vectra a castigat detasat, eu v-am spus de la inceput dar Valyy nu:becmen, becmen......... Laughing,stiai ca loganul este facut dupa astra g? Laughing vectra is the best....... Respect!
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:

Baga la comparatii si interiorul





Astea sunt interioare Astra G OPC si Vectra B Spor


Parerea mea este ca postul de conducere de pe Astra este mai ..... compact decat cel de vectra, ma refer strict la imaginile atasate. Eu mi-am schimbat tot interiorul pe vectra si tot parca lipseste ceva.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Turometrul de pe bordul de Vectra din poza de mai sus pare a fi de diesel (6.000rpm, maxim)
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am facut dublu post din greseala


Ultima modificare facuta de azz la Vin 25 Jan, 2013 7:20 pm
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din interiorul ala de astra, eu vad prea multa diplomatie, sumbru.Pt mine este prea fitos Smile .Acum nu zic ca interiorul este mai nu stiu cum la vectra decat la astra, game diferite, aspecte diferite si la interior si la exterior.Si idea este ca noi discutam strict de aspectul exterior la aceste 2 masini.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Azz din atatea pagini,tu ai ajuns la concluzia ca ne rezumam doar la aspectul exterior ? eu am zis la inceput vorbim de tot ce tine de aspect,de absolut tot, design,ceasuri,scaune,ace,butoane,forme,orice, dar doar de aspect,nu de clasa,confort sau mai stiu eu ce bazaconii.
Majoritatea masinilor nemtesti sunt sumbre si reci,daca vrei ceva mai altfel,cauta la cele frantuzesti,mai pe la standul Renault
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Taci ma ca vectra nu e sumbra ca astra, cel putin nu la interior.Acum stam ca calculam si sa decidem care dintre cele 2 are ceasurile mai frumoase?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
la ceasuri astra castiga detasat parerea mea Very Happy
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Azz din atatea pagini,tu ai ajuns la concluzia ca ne rezumam doar la aspectul exterior ? eu am zis la inceput vorbim de tot ce tine de aspect,de absolut tot, design,ceasuri,scaune,ace,butoane,forme,orice, dar doar de aspect,nu de clasa,confort sau mai stiu eu ce bazaconii.
Majoritatea masinilor nemtesti sunt sumbre si reci,daca vrei ceva mai altfel,cauta la cele frantuzesti,mai pe la standul Renault

Ce sa cauti la standul Renault ? Design exterior, interior, sau ? Ce gluma... poate vrei sa spui de cele italiene gen Alfa Romeo.

Intre Astra G si Vectra B, Astra se potriveste mai mult celor mai tineri fara familie, Vectra celor mai in varsta sau cu familie. Dar Vectra e mai frumoasa, imi mentin parerea mea.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
azz a scris:Taci ma ca vectra nu e sumbra ca astra, cel putin nu la interior.Acum stam ca calculam si sa decidem care dintre cele 2 are ceasurile mai frumoase?


Nu calculezi nimic ca nu suntem la matematica,insa sunt lucruri care se pot compara,si ceasurile si tot ce vrei,volan,scaune,tapiterii,absolut tot,pentru ca sunt lucruri ce tin de aspect si fac diferenta.Mie unul spre exemplu nu-mi plac multe la interiorul Vectra B, de la forma bordului,la volanul ala in 4 spite si ceasurile gen cielo/kadett si s-ar mai gasi destule,in mare nu-mi place interiorul vectrei B,exteriorul nu pot spune ca ma deranjeaza,doar ca nu-mi place la fel de mult precum cel al Astrei

ahappyuser a scris:
vallyyy a scris:Azz din atatea pagini,tu ai ajuns la concluzia ca ne rezumam doar la aspectul exterior ? eu am zis la inceput vorbim de tot ce tine de aspect,de absolut tot, design,ceasuri,scaune,ace,butoane,forme,orice, dar doar de aspect,nu de clasa,confort sau mai stiu eu ce bazaconii.
Majoritatea masinilor nemtesti sunt sumbre si reci,daca vrei ceva mai altfel,cauta la cele frantuzesti,mai pe la standul Renault

Ce sa cauti la standul Renault ? Design exterior, interior, sau ? Ce gluma... poate vrei sa spui de cele italiene gen Alfa Romeo.

Intre Astra G si Vectra B, Astra se potriveste mai mult celor mai tineri fara familie, Vectra celor mai in varsta sau cu familie. Dar Vectra e mai frumoasa, imi mentin parerea mea.


Nu am zis nimic de design sau ce insiri tu acolo,ci doar am spus ca masinile nemtesti au interioarele sumbre fata de cele frantuzesti,la Renault se folosesc ceva interioare mai deschise
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asa este, la cele frantuzesti gasesti interioare mai altfel gen.... tomberoane reciclate, transformate in bord si fete de usi.Mai nou poti sa cauti in ograda noastra tomberon reciclat, avem la pitesti design frantuzesc.Pentru anul in care a fost lansat modelul vectra b, eu iti zic ca arata bine, cel putin si in ziua de azi, unele masini nu se ridica la aspectul vectrei, atat interior cat si cel exterior.Astra in 98 cand a fost lansat modelul..... avea faruri negre si mai stiu eu.. inele cromate la cesurile din bord?
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Interiorul la vectra din punctul meu de vedere este urat, aici fac referire la aspectul bordului, dar mai ales la fetele de usi. Exteriorul insa, jos palaria (la B2, mai putin B1).
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Hai ca interiorul de Vectra C/Astra H e si mai urat, chiar daca asta e o alta discutie (inclusiv caroseriile de Vectra C si Astra H care sunt un pas inapoi la design si un mare pas inainte la costurile de exploatare).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Astra G vs Vectra B
Astra G 45%
Vectra B 54%
292 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR