Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@ahappyuser Perfect de acord. Interiorul la Astra H si vectra C mi se pare prea butucanos, mai ales manetele de semnalizare. Dar cum ai spus si tu este o alta discutie. Referitor la comparatia care face subiectul discutiei imi mentin parerea:
La Astra G interiorul este peste cel de vectra B, Iar la vectra B2 exteriorul(in varianta sedan) imi place cu putin mai mult decat cel de astra g.
Skip ads

  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
"Nu calculezi nimic ca nu suntem la matematica,insa sunt lucruri care se pot compara,si ceasurile si tot ce vrei,volan,scaune,tapiterii,absolut tot,pentru ca sunt lucruri ce tin de aspect si fac diferenta.Mie unul spre exemplu nu-mi plac multe la interiorul Vectra B, de la forma bordului,la volanul ala in 4 spite si ceasurile gen cielo/kadett si s-ar mai gasi destule,in mare nu-mi place interiorul vectrei B,exteriorul nu pot spune ca ma deranjeaza,doar ca nu-mi place la fel de mult precum cel al Astrei"
Orice coiara isi lauda cuibul Laughing
  • snicola

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am avut de ales intre astra G si vectra B. Am ales Astra G, pentru ca e mai tinereasca si mi s-a parut mai frumoasa.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Pai alexhaiducu te intreb si eu ce treaba are clasa cu aspectul ? Toti cititi printre randuri,s-a specificat de la inceput ca nu comparam mere cu pere(confort si alte nebunii),doar aspectul,estetica.Am inteles concluzia Vectra B e mai aspectuoasa,nu e nimic rau in asta,dar nu mai cititi printre randuri

Pai are clasa treaba cu aspectul. NICIODATA nu o sa se compare o berlina cu o taietura de masina, una terminata, fara fund. Pur si simplu nu le poti compara.
Acum ambele sunt frumoase in felul lor. Si eu am avut de ales intre vectra si astra. Am fost tentat tot spre asta deoarece nu prea ma atragea interiorul la vectra. Asta pana cand am dat peste a mea, cu piele, scaune incalzite si etc. De departe bate astra care are aceleasi dotari.
Si mai am si prieteni cu astra, care se mai urca in vectra si "ba cat de misto e", "ba cat spatiu ai in dreapta", "ba cum stai la volan, cat e de tare"
Skip ads

  • naghibmahfuz

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Eu dimpotriva as zice ca vectra e foarte inghesuita la interior, desi pe afara pare mare.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Smile)))) buna rau asta. Stai in vectra, pe scaunul soferului si uita-te in dreapta. Fa asta si in astra.
  • naghibmahfuz

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2013

  • Mesaj Privat
De fapt este o caracteristica generala a marcii opel: masini mari pe dinafara dar mici pe dinauntru.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca glumesti. Asta se aplica la Skoda Octavia si Audi A4, astea mi-au venit rapid in minte doar cat sa dau un exemplu.

La Vectra B spatiul interior e mare, de aici si expresia 'imi iau o Vectra de familie'.

Am condus ieri un BMW seria 3 din 2006, nu mi s-a parut mai mare la interior decat Vectra mea. BMW-ul era unpic mai lat la exterior dar mai putin inalt (m-am uitat in talon la dimensiuni) dar spatiul a fost parca mai mic la BMW, la o prima impresie. Stalpul parbrizului din partea stanga era prea aproape de mine, e drept ca la BMW intri sub bord cand te asezi la volan... se percepe imediat ideia de sportivitate.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Sam 13 Apr, 2013 1:15 pm
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu va mai certati mai ca vin cu Mondeo si va bag pe toti in portbagaj. Razz Twisted Evil
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Poate daca e break. Smile
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Cred ca glumesti. Asta se aplica la Skoda Octavia si Audi A4, astea mi-au venit rapid in minte doar cat sa dau un exemplu.


Incearca alt exemplu, Audi A4 e suficient de mare la interior. Zic de B8.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu fac efortul sa ma uit la dimensiuni ca sa compar, nici nu am avut ocazia sa merg cu unul. Dar, cel putin deocamdata, sunt rezervat deci nu pot sa spun la sigur ca A4( B8 ) e mai mic la interior decat Vectra, sau ca desi pare mare pe exterior e cam mic spatiul pe interior.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si eu zic ca asa e. cel putin octavia 1 e mai mica in interior decat vectra.e si normal.platforma de golf care se poate compara la marime cu astra.vectra e din alta clasa.
  • naghibmahfuz

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2013

  • Mesaj Privat
skoda octavia 1 arata ca un porc.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Sa nu jignim porcii
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare alege ce are, cam asa arata topicul asta, dar am vazut din ambele modele masini neingrijite, urate, sau ingrijite si frumoase.
Eu o aleg pe a mea, sunt subiectiv, inca nu m-a impresionat nici un Vectra B.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sunt posesor de astra g si pentru mine masinuta asta este perfecta. Cum a spus si ahappyuser, astra este pentru cei tineri fara familie iar vectra b pentru cei "legati".
Sincer sa fiu imi place mai mult vectra b decat astra g . Vectra b mi se pare mai stilata, mai rafinata iar astra ceva mai sport.
Pentru oras as alege astra g dar pentru un drum lung o vectra b

Pozele cu astra mea sunt in " garajul meu ".
  • marius_george

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2014

  • Mesaj Privat
eu votez vectra b deoarece e mai frumoasa
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ce nu vad sa se fi discutat (cel putin mai in urma..) este spatiul din spate..In vectra sa sta muuult mai bine decat in astra,si este si loc mai mult pana la scaune.Materialele tapiteriei si ale masinii in general (fete de usa,plasticaraie,bord) sun superioare la vectra B.Si tinuta de drum nu mai vorbim..Una peste alta,Vectra B o consider net superioara Astrei G.
Aaa..Era sa uit..Tot la calitatea materialelor lasa de dorit si la volan/airbag-la Vectra B nu exista probleme.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Bine punctat! Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Astra G vs Vectra B
Astra G 45%
Vectra B 54%
292 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR