Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe capacul galeriei de admisie este un senzor......se poate desface ....si curata bine cu spray
Drumuri bune sa ai...... Very Happy
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ar fi bine sa vezi si ce cod de eroare ai stocat...
  • marian92

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat , aveam un furtun de vacumm intepat , va multumesc mult pentru ajutor:D
  • marcel sz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
marian92 a scris:
marian92 a scris:Salut , am si eu o problema ,la Astra G Y20DTH,se aprinde martorul cu cheita,dispare , iar se aprinde, am fost la tester si scria "debit gresit EGR".Trebuie inlocuit EGR? sau se poate curata ?ma gandesc daca tot curata EGR sa curete si galeria de admisie.


Am curatat EGR , si problema persista:( , nu se acceleraza mai mult de 3500rpm, si se aprinde masina cu cheita:( ceva idei?


si eu am avut aceeasi problema pe tester dadea supapa egr dar defapt a fost debitmetrul de aer si osupapa care este inspatele debitmetrului
Skip ads

  • marcel sz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2013

  • Mesaj Privat
am si eu o zafira si la tester a dat ca este defecta supapa egr dar a fost debitmetrul de aer si o electoro valva sau supapa care este chiar sub debitmetru si degeaba am schimbat debitmetru ca nu a mers daca nu am schimbat supapa (valva) sau invers nu a mers pina nu am pus amindoua noi caci am incercat si cu second
  • V0idulez

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am o curiozitate Am un opel vectra c y20dth cu egr electric cred ca asa se numeste! L`am desfacut curata iar cand desfac capacul de plastic mecanismul este in felul urmator un fier curbat care trece printr`o tija si o ridica ! Este posibil ca acel "fier curbat" care ridica tija sa iasa din tija cand accelerez ! are cumva vreun opritor sau ceva de genu mie nu imi trece de 2500-3000 ture iar cand apas aceleratia iese fierul ala instant ! Precizez cand il pun in pozitia initiala se accelereaza normal o singura data sau maxim de 2 ori pe urma sare iar! Trebuies schimbat egr`ul sau se poate reparata este normal sa faca asa pe filmuletele de functionare a unui egr nu am vazut sa faca ca la mine !
  • puiugrosu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2011

  • Mesaj Privat
buna seara o intrebare cum pot sa-mi dau seama ca EGR e sparta membrana?.....cand apes pe tija ese aer pe la furtun...
  • dorinionut

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru EGr electronic daca cauti sa il blochezi cumva sa nu mai sara sigur da eroare imediat. Dupa ce am dat de 2 ori bani pe EGR-uri care nu tineau mai mult de un an m-am hotarat sa dau 1300 ron pe unul nou pentru ca nu ai ce face. Am incercat la ultimul sh sa ii fac alta bucsa de poliamida in locul celei uzate si nu mergea mai mult de o luna. Asa ca de 2 ani merg cu asta nou fara probleme. Anul asta l-am desfacut si era impecabil. Deci fara reconditionare si fara sh.Am unul in garaj daca vrei sa faci probe sau ce vrei tu cu el , experimente ..... daca esti din Galati sau din apropiere.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Decat sa dai 1300lei nu te-ai gandit sa il anulezi? Era si mai ietin si pe viata ...
  • marius86ar

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut baieti, cine imi poate explica de ce parametrul EGR Feedback imi apare ca fiind "Incorrect"?
Egr Pulse Ratio si Egr Command sunt aproape egale, dar Egr Feedback e mereu Incorrect.

Mersi anticipat!
  • tity

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare baieti ma puteti ajuta cu o electrovalva egr pt o zafira? cod electrovalva 09128200
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!Stie cineva daca trebuie sa faci vreo setare ,calibrare ,daca montezi un nou egr electronic la un opel astra g motor y 20 dth! Multumesc!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu trebuie setat nimic.
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Atunci am cam dat de belea !Am inlocuit egr-ul vechi care si-a dat duhul cu altul nou si la testarea acestuia cu opcomul imi arata ,,feedback incorrect egr ,,!Am verificat debitmetrul si este bun,senzorul de presiune atmosferica la fel cat si cel de presiune turbo !Se pare ca trebuie sa verific ceva fire sau ..,altceva !
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ai vreun cod de eroare prezent ?
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu este nici un cod de eroare stocat,doar acesta legat de egr !
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Atunci las-o-n pace.
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Problema este ca nu stiu de ce da feedbak incorrect egr !Egrul este acelasi tip prevazut de uzina ,WAHLER !Cand pun contactul feedbackul este ok,apoi daca o turez putin iar este incorect,si in mers la fel da aleatoriu !Citisem pe alte zone .la alte tipuri de masini germane ca trebuie setat egr- ul daca este schimbat,si la fabricantul de egr, pierburg aminteste de asta !Ceva este ca aceasi eroare a mai fost intalnita si de altii ,dar nu a mai postat nimeni rezolvarea !


Pozele sunt de pe net,nu imi apartin !


Ultima modificare facuta de bobeleac la Dum 13 Mai, 2018 8:49 pm, modificat de 2 ori in total
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca a mai fost postata informatia aceasta imi cer scuze ,dar poate mai foloseste cuiva ,ca punct de plecare in rezolvarea problemelor :






  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
bobeleac a scris:Citisem pe alte zone .la alte tipuri de masini germane ca trebuie setat egr- ul daca este schimbat,si la fabricantul de egr, pierburg aminteste de asta !Ceva este ca aceasi eroare a mai fost intalnita si de altii ,dar nu a mai postat nimeni rezolvarea !
Adevarat,cine are tester se descurca rapid,cine nu are trebuie sa faca acelasi lucru prin parcurgere de kilometrii(autoadaptare)...! Rezultatul e acelasi!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR