Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
colugu' mafiozzo a patit aceeasi chestie pe care am patit-o eu acum ~4 ani. Motor desfacut pentru schimbarea axului cu came (uzura) si semeringuri supape, tacheti, culbutori, pastile, ca daca tot lucram acolo... si daca pana atunci consumul de ulei era de bun simt (acei 0.75 l ce imi ramaneau de la schimb imi ajungeau sa completez pana la urmatorul) am trecut la consum de consum. Motivul, s-au ancrasat segmentii de ungere. Cica e clasica faza, dar nici un mecanic nu a putut sa imi explice din ce cauza. Cica tine si de noroc, desfaci motorul, si poti sa o patesti. Sau nu.
Skip ads

  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Asa mi s-a spus si mie, nu conteaza ca desfaci sa schimbi semeringurile, sau doar sa privesti prin motor, tre segmentat. Eu am ales sa schimb tot ce am pus mai sus deoarece masina inca 2 ani o voi pastra,ptr a nu avea alte suprize, am ales sa investesc acum mai mult,decat sa ma ard mai incolo:) Nu regret alegerea, totul e ok acum,

O alta chestie, care se pare ca am rezolvat-o nu aveam relantiu constat, am observat ca in admisise intra un furtun din pompa de servo frana iar in locul in care intra in admisie juca acel furtun, I-am pus putina banda cu material si acum totu e ok. Cine imi explica ce e cu acel furtun ?
  • angh3l_nr1

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2013

  • Mesaj Privat
salutare al meu opel z 16 xe 2001 cu 200000km la bord consuma 1l ulei la 2000km bag 10w40 luna asta vin cu el in tara si mar interesa sa-l inscriu .intrebare este daca afecteaza cu ceva la rar consumul asta exagerat de ulei ,as prefera inainte sa bag banii in motor sa o vad inscrisa pe ro si apoi celelalte
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu cred ca o sa ai probleme la RAR.
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
multi vb multe probleme despre z16 xe , eu insa am ramas cu un mare mister ,
1 a reusit cineva schimbarea semeringurilor de supape fara demontare chiuloasa , daca da atumci a avut vrun efect ?
Poate pune ceva poze cu operatiunea?
Intreb pt ca a mea masina de serviciu mananca mai mult ulei decat benzina , iar daca fac cu ea raliu nu papa gram , cum stau la semafor cel din spate la plecarea mea da drumu la toate farurile si stergatoare sa mai vada ceva ,
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Din cate tin minte se puteau schimba simeringurile doar daca era vorba de 1.6 8v z16se.
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am citit despre metoda de a schimba simeringuri supape prin introducerea in cilindru prin orificiul bujiei a aerului comprimat. Acesta tine supapa inchisa si se poate face operatiunea destul de facil. Iata si un video cu aceasta operatiune (incepand cu minutul 28 din filmulet).

http://www.youtube.com/watch?v=aP9GJuHO7N8

Tipul are si un dispozitiv ingenios cu care preseaza arcul supapei concomitent cu recuperarea sigurantelor cu ajutorul unui magnet probabil. Fara chiuloasa data jos, fara risc de segmenti coxati (asta bineinteles daca nu sunt deja coxati). Eu zic ca ar merita incercarea.
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Stiti pe cineva in Bucuresti, care se pricepe sa schimbe simeringurile de supape fara sa demonteze chiuloasa?
Skip ads

  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
dupa mine.. cat consuma pe la semeringuri e fix pix...cand bea ulei gramada=segmentare si amin, bagi ulei 0-40 mobile 1 si nu mai ai consum dupa. unii recomanda si 5w-30,
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am ajuns sa bag in ea si 20w60 daca intorci sticla nu curge din ea
Very Happy
  • catalin_cx

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa-mi recomande un mecanic bun si ieftin in bucuresti?trebuie sa fac o segmentare la z16se
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Depinde ce intelegi prin ieftin, iti pot recomanda pe cineva cunoscut mie, care cerea anul trecut 600 lei manopera pentru segmentare la Z16SE.
Skip ads

  • catalin_cx

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2014

  • Mesaj Privat
E destul de k 600,spun ieftin pentru ca am avut cevat surprize in trecut cu un golf tot in bucuresti.au inceput cu un pret si mi-au cerut un altul la final.tocmai pt asta am intrat aici sa-mi fac parere.dar tu esti multumit acum de masina dupa aegmentare,consum ulei?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ancrasarea segmentilor are loc daca sta motorul mult desfacut. se poate intampla si la masini care stau in parcuri auto inainte de a fi vanduta masina...
segmentarea se justifica daca ai consuma mare de ulei la drum lung mai ales cu motorul turat. Daca consuma in oras atunci e mai mult ca sigur semeringurile de pe supape care se schimba.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
mikyboy crezi ca segmentii sunt din sarma de balot?
segmentii se ancraseaza(blocheaza pe canal) din cauza uleiului neschimbat la timp,mersului sub-turat,benzina proasta
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
catalin_cx a scris:E destul de k 600,spun ieftin pentru ca am avut cevat surprize in trecut cu un golf tot in bucuresti.au inceput cu un pret si mi-au cerut un altul la final.tocmai pt asta am intrat aici sa-mi fac parere.dar tu esti multumit acum de masina dupa aegmentare,consum ulei?


Momentan sunt in dilema, sa fac segmentarea sau sa schimb doar simeringurile de supape.Daca ii fac segmentarea o sa ma coste undeva la 2.200 lei piesele plus manopera (pretul include si schimbarea distributiei, pompa de apa si cureaua de accesorii).
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:mikyboy crezi ca segmentii sunt din sarma de balot?
segmentii se ancraseaza(blocheaza pe canal) din cauza uleiului neschimbat la timp,mersului sub-turat,benzina proasta


atunci cum explici ca sunt multi pe forum care au schimbat chiuloasa sau garnitura de chiuloasa si dupa ce au pus totul la loc a inceput sa consume ulei in draci si apoi cand au desfacut dinnou au gasit segmenti ancrasati? cauta pe forum si vei vedea discutiile respective...
daca au uzura mare segmentii si uleiul este prost se poate intampla si acest fenomen. mai stiu si o masina care a stat 3 luni intr-un parc auto, masina care nu consuma ulei deloc (adica de la max la min la un schimb ceea ce este normal) si dupa ce a fost cumparata s-a intors omul la parcul respectiv dupa 500km cu becul de ulei aprins si probleme din cauza ca i-a consumat uleiul. apoi a fost desfacuta masina si s-a constata pe 2 cilindrii segmentii ancrasati...
crede-ma ca nu vorbesc nici din amintiri si nici de dragul de a povesti. daca cauti posturile mele pe acest forum vei vedea ca sunt documentate ca acolo unde nu stiu nu scriu decat sa scriu bazaconii cum fac unii pe acest forum doar ca sa adune posturi. multumesc.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
din ce cauza au gasit segmentii coxati?
cand sa dat chiulasa jos,a intrat un cilindri antigel/ulei,si mecanicosu ce a facut?-nimic,,a pus chiulasa deoparte,a inceput sa curete blocu de resturile de garnitura si cam atat,daca a dat cu o carpa sau a suflat de.,,,ochii lumii,,,prin cilindri de jegu strans si gata hai cu chiulasa sus pe motor,
tu ce crezi ca a facut antigelu/uleiu si jegu care a intrat intre piston si cilindru?hai raspunde ca te documentezi ,nu te bati zilnic cu astfel de probleme,iti spun eu--multi zic,,,,las ca se arde si iese pe esapament,,,,e nu este tocmai asa,se arde dar se depune pe santurile de la segmenti unde sa facut arderea---
la a doua desfacere a motorului sau curatat segmentii de jegu ramas de data trecuta si sa remediat problema
multi nu curata temeinic intre piston si cilindru,normal se sufla cu aer comprimat,si se invarte motoru,manual, sa se curete tot jegu de pe segmenti,
  • catalin_cx

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Recomand celor cu consum de ulei segmentarea,dupa masina merge mult mai frumos si nu mai stai cu bidonul dupa tine.eu sunt f multumit si toata afacerea m a costat 1500 fara dustributie
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
a cumparat cineva segmenti originali de opel? si eu vreau sa ii fac segmentare dar mecanicul care il am mi-a recomandat sa nu ii schimb deoarece a schimbat la multe masini si chiar au avut consum mai mare de ulei pt ca nu gasesti segmenti originali ce au fost pus din fabrica, si a mea papa mult ulei si m-am saturat sa tot stau cu bidonul dupa mine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR