Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Siguranta nr. 23, ai poze la pagina 2.
Skip ads

  • pinguary

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2009

  • Mesaj Privat
multumesc. am schimbat siguranta (era arsa) si mi-a ars-o din nou. cred ca am motorasul de la stergatoare ars ...
  • adygl

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut,am un Opel Corsa-B din `95(3 usi)si am vrut sa-mi schimb cd playerul si era intepenit am tras de el si apoi nu mai mergea apoi am vazut ca nici becurile din borb numi mai functioneaza imi apare decat o baterie rosie cand accelerez putin in rest nimik nici macar martorul de la frana de mana nu apare si nici indicatoarele nu functioneaza ma puteti ajuta e vreo siguranta sau trebuie sa merg la service?Multumesc
  • adygl

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu ma poate ajuta nimeni?
Skip ads

  • adygl

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2009

  • Mesaj Privat
multumesc mult
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
adygl a scris:multumesc mult

Te grabesti?

Iti reamintesc ca informatiile oferite pe acest forum sunt oferite voluntar, si nu obligatoriu. Mai mult, e perioada Craciunului, zile in care, cel mai probabil, utilizatorii acestui forum au ales sa-si petreaca timpul liber cu familiile lor, si nu pe internet/forumuri.
Citeste Regulamentul!
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vezi poate te ajuta schema de pe capacul de la sigurante.
  • Sorin Deac

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
adygl a scris:Salut,am un Opel Corsa-B din `95(3 usi)si am vrut sa-mi schimb cd playerul si era intepenit am tras de el si apoi nu mai mergea apoi am vazut ca nici becurile din borb numi mai functioneaza imi apare decat o baterie rosie cand accelerez putin in rest nimik nici macar martorul de la frana de mana nu apare si nici indicatoarele nu functioneaza ma puteti ajuta e vreo siguranta sau trebuie sa merg la service?Multumesc

Ai probleme ceva mai grave....
In primul rind verifica toate sigurantele de pe masina (2 blocuri) - le verifici prin scoatere din soclu , masurare cu ohmmetrul (trebuie sa aiba rezistenta=0), iar dupa introducere in soclu , masori si pe bornele soclului rezistenta - trebuie sa fie tot 0 , sau aproape -+0.1 ohm). Idea
Trebuie sa verifici cablajul masinii in zona CD-palyer-ului scos...
Poate ai afectat cablajul la scoaterea fortata... Sad
Functie de cele constatate se poate pleca mai departe cu constatarile sau remedierile necesare ...
Succes Question
Skip ads

  • adygl

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze Wink dar aveam nevoie de masina si nu stiam ce sa fac.Va multumesc si am rezolvat problema aveam 2 sigurante arse si un fir rupt.Multumesc inca odata
  • cobalt

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal ointrebare la voi. la corsa mea b m-am trezit cu singuranta pt incalzirea lunetei topita,nu e arsa dar plasticul de pe ea sa facut praf aproape ca nu mai e, stie cineva ce sa fie? a nu am spus ca o am de 2 ani si abia acum o saptamana am vazut ca nu am siguranta pusa, eu am crezut tot timpul ca nu functioneaza dezaburirea pe luneta, cei de la dealer-ul de unde am luato asa miau vanduto oare sa aiba probleme?, mie frica sa nu iau foc cu ea in mers
  • Sorin Deac

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cobalt a scris:sal ointrebare la voi. la corsa mea b m-am trezit cu singuranta pt incalzirea lunetei topita,nu e arsa dar plasticul de pe ea sa facut praf aproape ca nu mai e, stie cineva ce sa fie? a nu am spus ca o am de 2 ani si abia acum o saptamana am vazut ca nu am siguranta pusa, eu am crezut tot timpul ca nu functioneaza dezaburirea pe luneta, cei de la dealer-ul de unde am luato asa miau vanduto oare sa aiba probleme?, mie frica sa nu iau foc cu ea in mers

In mod cert ai contact imperfect in soclul de la siguranta. Aceasta este explicatia topirii plasticului de la siguranta.
Este indicat sa cureti contactele de la soclu si sa le tensionezi pentru un contact ferm.. Idea Altfel poti avea probleme mai grave (topirea soclului de siguranta , cu afectarea si a altor sigurante, cablaj , etc.. ). Shocked
Daca nu te pricepi, roaga pe cineva care are habar.. Exclamation
  • cobalt

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal sorin, ms pt raspuns, asa am sa fac cred ca ma descurc sigur

O zi buna va doresc la toti Wink
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa am in masina un set de sigurante, de orice eventualitate. Unde gasesc astfel de seturi si cam ce sigurante mi-ar trebui?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Shiva, la benzinarii si magazine de piese auto. De obicei sunt blistere care au cate 2-3 sigurante de fiecare amperaj (5A, 7.5A, 10A, 15A, 20A, 30A)
Atentie insa, sa nu te pacalesti, sunt sigurante mai mici si mai mari. Eu ti-as recomanda sa mergi in fata magazinului, deschizi capota, iei o siguranta (oricare, nu conteaza, forma e aceeasi, amperajul e codat in culori, numa' sa te uiti din ce soclu o iei) intri in magazin, zici "de asta vreau", platesti (nu poti fugi, poate ai scos chiar siguranta de la electromotor) te intorci la masina, pui siguranta la loc....
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
In manual sunt trecute cam asa:
Grey 2 A
Light brown 5 A
Dark brown 7.5 A
Red 10 A
Light blue 15 A
Yellow 20 A
Light green 30 A
Pink (Maxi-Fuse) 30 A
Orange 40 A
Red (Maxi-Fuse) 50 A
Yellow(Maxi-Fuse) 60 A
Black(Maxi-Fuse) 80 A

Daca sunt blistere cu cateva din fiecare, m-am scos, cu conditia sa fiu atenta la dimensiuni (nu-s standard la toate masinile?). Care se ard mai repede? Cele de 10-15? Din care ar trebui sa am mai multe?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ba is standard la toate masinile. La unele mai standard decat la altele Smile
pentru autoturisme eu am intalnit (pe formatul de U untors, adica cu picioruse) 2 dimensiuni. De aia zic sa ai grija.
De ars cel mai repede se ard cele care asigura circuitele electrice cu probleme. Unde ai probleme? aia tu stii... Wink
  • adygl

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sal.am nevoie de putin ajutor am o corsa b 1.2i din `95 si nu imi functioneaza flash-urile(faza lunga e ok)si nu stiu care e siguranta ca mam uitat la toate si sunt bune va rog ajutati-ma ca e naspa fara flash-uri MULTUMESC
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da' de ce e naspa fara flash-uri? tii tu mortis sa fii mai jmecher decat toata lumea, sa dai blitz-uri dupa gagici?Smile
Ai postat aici, mi-ai trimis mie (si oare cati altora) PM.... tu parca ai mai fost avertizat in trecut sa nu confunzi forumul cu crasma....
  • cyoby38

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sal. e posibil ca display care afiseaza kilometri sa aiba siguranta?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Are bec.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR