Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • 2dorr

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua...Sunt nou pe forum si am o problema la masina...am 2 vectra A unul din 92 si unul din 93...ambele var.limuzina iar cel din 93 este cel cu facelift...motoare 1.8i 90cp
Problema ar fi ca la cel din 92 a inceput sa scartaie curelele ( un zgomot ca de soareci) pana ieri cand a inceput sa faca foarte urat ( cam ca un diesel bate si se misca motorul) si persoana care a vazut-o a spus ca e de la rola intinzatoare...De preferabil era sa schimb rola cu cea de pe vectra din 93 dar motorul e diferit si am impresia ca si traseul distributiei e diferit..inca nu m-am apucat de dat jos sa ajung la ea pt ca nu stiu daca se potrivesc rolele iar curelele sigur nu se potrivesc si asta ma pune pe ganduri...
De asemenea am citit pe aici cum ca cel din 92 nu ar avea rola ci pompa de apa ar fi cu acest rol si m-au cam bagat in ceata
Am nevoie de ajutorul vostru sa-mi spuneti daca se potrivesc rolele sau care ar fi diferentele de motor de la una la alta pt ca nu am gasit nicaieri diferente intre doua motoare 1.8 ambele 90cp cu ani diferiti..cel din 93 este c18nz dar incep sa ma indoiesc ca si cel din 92 ar fi c18nz..Va multumesc
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
nu ai certificatele masinii caci scrie acolo cod motor.de c18nz nu stiu ce sa zic dar c16nz e adevarat ca pompa de apa intinde cureaua de distributie.cel mai bine pentru tine ar fi sa schimbi cu piese noi pentru ca si cele de lka a doua masina sunt uzate si poate ai norocul sa te lase peste putin timp mai ales daca masina nu prea a fost folosita si s-a cam "copt" cureaua
  • 2dorr

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nu mai am actele alea..chestia e ca nu prea umblu mult cu masina si nu tin neaparat sa le schimb cu piese noi..aveam nevoie de masina saptamanile astea si chiar acum s-o dus...Atat stiu ca motorul e diferit si nicaieri nu am gasit alt motor de 1.8 inafara de 1.8 CAT, 1.8 S care are 88 cai si 1.8 c18nz cu 90 cp...probabil ca o sa ma apuc de desfacut daca nimeni nu stie daca se potriveste rola aia de pe unu pe altu.
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
probabil ca dupacate stiu eu aceste masini din august 92 nu sau maio pus motoare gm. si sau pus motoare isuzu , de aceea nu se potrivesc
Skip ads

  • 2dorr

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
E motor GM adica cel putin pe filtru de aer si pe alte piese asa scrie..cel din 93 are sus plasticul ce protejeaza cureaua patrat iar cel din 92 il are rotund..
  • bejenaru_teod

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut- ai pe una aer conditionat?
  • bejenaru_teod

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
111 dinti
pana la motor 142838

146 dinti
de la motor 142839
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
da ar trebuii sa fie aceleasi motoare c 18 nz dar pe modelele din 93' au pus si rola intinzatoare si de aceea si cureaua este mai lunga deci in concluzie ar trebui sa-ti cumperi kit distributie pt. modelul de motor cu care circuli tu
  • 2dorr

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Pai o sa cumpar tot kit-ul..initial aveam de gand sa il schimb cu cel de pe opelul cu care nu umblu dar mai bine il cumpar si am si garantie si etc..in concluzie am nevoie de curea cu 111 dinti iar motorul este fara rola intinzatoare...va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR