Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ia gandeste-te cum functioneaza sistemul de racire, ce rol are ventilatorul si apoi vei intelege ce nerealista a fost asteptarea ta, raportat la dorinta (si nevoia) ca motorul sa stea, totusi, la aprx 85-90 grade
Skip ads

  • adrian1985

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2016

  • Mesaj Privat
ok am inteles dar ducandu.ma cu gandul ca la 100 de grade apa clocoteste ma asteptam sa nu ajunga la 97 98 de grade si apoi 100 ..sa clocoteasca in motor.....daca stiam nu mai intrebam...te.a deranjat intrebarea mea domnule moderator?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Moderatorul,te-a indemnat sa gindesti,din textul post-ului,nu reiese ca ar parea deranjat de intrebari(probabil e doar in capul tau).Cu tot respectul fata de toti colegii de forum,eu nu cred ca poti invata,doar intrebind...,e nevoie si de studiu individual,de a invata propriu-zis,apelind la orice sursa avuta la indemina(net,carti tehnice,etc).In speta de mai sus,mi-am inchipuit un elev care ridica tonul(se ratoieste),la profesorul sau... "Vorba dulce,mult aduce...!"
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salutare: si mie imi incalzeste apa, pare sa nu circule (furtunul stanga vas expansiune fierbinte, furtunul dreapta rece), ambele furtune radiator fierb.

ventilatorul merge

Eu banuiesc termostatul, faza e ca nu face mereu asa, doar cand il apuca. In afara de termostat mai poate fi pompa de apa la aceste simptome?

masina am dus-o in service, dar la ei a mers bine, si ambele furtune care intra in vasul de expansiune erau calde, si nu mai sarea de 90 grade apa.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mamaaaaa!
Cum functioneaza sistemul de racire?
Pompa de apa plimba lichidul de racire prin motor si caloriferul din bord tot timpul, evident cand motorul functioneaza.
Cand deschide termostatul (lichidul de racire a ajus la temperatura de deschidere), il plimba si prin radiator pentru a-l raci.
Daca ai atat turul, cat si returul de la radiator fierbinti, de ce crezi ca ai probleme la termostat sau pompa de apa?
De ce te intereseaza sa fie fierbinti furtunele de la vasul de expanisune?
Rolul vasului de expansiune este sa permita dilatarea lichidului de racire cand acesta se incalzeste si sa asigure o presiune in instalatie mai mare de 1 atm. (pana la 1,4 atm.) pentru a nu fierbe lichidul cand se apropie de 100°C sau depaseste putin aceasta temperatura.
Dupa ce se raceste (motorul oprit), lichidul care a urcat in vasul de expansiune, coboara la loc in motor.
Termostatul nu deschide pentru a trece lichidul de racire prin vasul de expansiune.
Circuitul de racire nu se face prin vasul de expansiune..........
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
multumesc, dar asta a fost concluzia mecanicului de service, dar si sfatul mai multor opelisti, ca fie pompa de apa, fie termostatul sunt de vina, majoritatea inclinau catre termostat. adicca motorul s eincalzeste peste masura, iar apa nu circula, care sa fie motivul oare? unul din astea 2
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
@tai-pan


Multumesc pentru raspuns, cred ca ai avut dreptate, eu ma speriasem ca unul din furtune din vasul de expansiune era rece, temperatura nu mi-a sarit de 95 grad ein bord, dar ma speriasem ca era fierbinte motorul.

Care ar fi temperatura optima pt motorizarea pe benzina? citisem 90-95C
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR