Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Astra CBR

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,
Am si eu o problema (sau nu, nu stiu) la Astra mea, motor 1.6, 8 valve. masina are 145.000 in momentul de fata

De curand am schimbat cureaua de distributie si accesorii, ideea este ca in momentul in care am pus la loc fulia ce angreneza cureaua de distributie am tras de ea si am descoperit un joc in vibrochen, un joc inainte si inapoi de vreo jumatate de cm.

Am vorbit cu cineva si mi-a spus ca asta nu este normal deloc (este?)

Mi-a mai spus ca de vina ar fi asa numitii "cuzineti axiali", ca acestia s-ar fi uzat si ca ar trebui schimbati.

intrebarile mele sunt:
1. E normal sa aiba jocul asta inainte si inapoi?

2. Ce se poate intampla daca nu este normal si mai coninui sa merg asa o perioada?

3. Este adevarat ca singura modalitate de ai schimba este scoaterea intregului motor de pe tampoane afara sau se poate ajunge la ei demontand doar baia de ulei, ori intr-un caz mai rau si cutia de viteze?

Sper sa ma puteti ajuta. Multumesc
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu e normal..
sunt doi cuzineti si pe axul arborelui (lagere de ghidaj li se mai spune..) .. poate s-au deplasat..da nu prea vad cum
in cel mai rau caz sare cureaua de distributie si se duce motorul daca mai circuli asa.... desi jocul nu este suficient de mare
se poate da arborele jos si fara sa scoti motorul.. se da baia de ulei jos si se desurubeaza de la biele..
  • Astra CBR

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
ok, am sa fac asta, multumesc frumos de interventie si de ajutor
  • imparatu80

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
pt a schimba cei 2 cuzineti desfaci baia de ulei si bine anteles distributia. mare ATENTIE. PRIMA DATA TRAGE AXUL CU CAME LA SEMNE pt ati usura munca
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR