Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Opel vectra 96 motor x16szr .,uitati cum a ajuns in 2 ani de mers pe drumurile dragei noastre patrii ! ceva sfaturi pt aceasta problema?? eu m-am gandit sa merg la un meserias sa sudeze o tabla mai groasa pe deasupra in sensul de a le acoperi ...
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Masina e "coapta" de rugina.

Faci o carpeala ieftina. dar problema ramane.
Verifica cu ciocanul lonjeroanele in partea pe care sta motorul.
La o groapa mai tare poti pierde motorul pe drum.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Curatat bine.Tabla sudata peste.Protejat bine.
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
ce sa verific la motor frate cu ciocanu ? rugina si crapatura aia e doar o portiune de 50 cm aproximativ in dreptul portierelor
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Aia e doar ce vezi tu.

Verifica starea lonjeroanelor pe care sta motorul, si dupa aia sa vii aici sa comentezi.

Ia ciocanu si bate finut in lonjeron sa nu ai surpriza sa fie putrede total.

In cazul asta esti pericol public cu masina asta.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Drogas motorul, la Vectra B nu sta pe lonjeroane ci este prins pe un cadru-motor iar acesta la randul lui este prins de caroserie. Problema colegului nostru se afla in alta parte a caroseriei, mai concret pe dedesupt, in dreptul usilor.
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Exact ksper..., deci doar o portiune e afectata de rugina aia ..respectiv in dreptul portierelor fata..,in rest nimic., deci astept niste sfaturi ...poate de la altii care au avut probleme de genu asta
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Drogas motorul, la Vectra B nu sta pe lonjeroane ci este prins pe un cadru-motor iar acesta la randul lui este prins de caroserie. Problema colegului nostru se afla in alta parte a caroseriei, mai concret pe dedesupt, in dreptul usilor.


Intradevar nu sta pe lonjeroane sta pe cadru iar cadrul e prins de lonjeroane, care merg pana in botul masinii unde se prinde armatura.
Lonjeronul tine din fata de la armatura pana undeva sub scaunele din spate daca nu chiar urca pana sus la oala rotii de rezerva.
El are probleme la lonjeron sub usa iar eu l-am sfatuit sa verifice starea lonjeronului la motor si in general bucata care urca din dedesubtul caroseriei si se duce sus langa motor. Acea bucata e mereu stropita de apa.
Skip ads

  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
nu ..doar in respectiva portiune e afectat lonjeronul ..ma gandesc ca s-o fi atins de cateva ori trecand peste undele denivelari...mergand mai mult pe drumuri de tara... in general in botosani is cam proaste drumurile si nah s-a dus stratul ala protector si de acolo a aparut rugina ...[ am observat ca lonjeronu nu e foarte gros ... e destul de subtirel ,ar fi trebuit sa puna si astia ceva mai gros]
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In principiu daca ai lonjeroanele inflorite la modul ala eu zic ca e bine sa faci totusi o verificare mai atenta pe toata lungimea lonjeronului , exact cum spunea colegul mai sus , tabla aia e destul de groasa si daca a ruginit acolo sigur mai gasesti si in alta parte . Cu ciocanul batut usor vezi si simti unde este tabla coapta , daca tot vrei sa o duci la tinichigiu barem sa intaresti tot ce ti se pare ciufulit . Sfaturi pt. reparatie ... fiecare cu stilul lui , unii tinichigii taie bucata ruginita pana la curat sa aibe de ce suda si face din tabla un petic frumos , alti mai tipicari ( si probabil mai scumpi ) folosesc rectangular mai rezistent . Verifica si vezi sa nu ai mai mult decat e vizibil in poze si fuga la meserias . Sper sa rezolvi ieftin operatia ! Cu respect !
  • elceanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cum ai rezolvat lonjeroanele
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu am avut doar in portiunea respectiva, pt ca s-a atins de cateva ori in locul respectiv astfel ca s-a dus chestia aia de deasupra care protejeaza metalul impotriva coroziunii si apoi pe drumurile noastre bune plus sarea de pe sosea iarna si alte chimicale ce mai arunca astia pe strada s-a intamplat aia, am rezolvat in felul urmator : curatat bine si sudat tabla mai groasa in forma de U pe portiune respectiva si dat pe deasupra cu nush cum sa-l numesc un fel de mastic ceva..si de atunci e ok
Skip ads

  • elceanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mersi frumos
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
In ce stare mai sunt lonjeroanele acuma se tin bine sau iar sunt mancati de rugina?
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Sunt Ok nu au mai aparut alte inflorituri.
  • ablan

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, mi-a aparut si mie o portiune de 15 - 20 de cm exact sub scaunul pasagerului. Arata similar cu ce a avut Dragos05, dar nu pare la fel de grav. La cateva ciocane s-a tinut chiar bine si zona si in jur...
Problema mea este sfatul mecanicului. El imi zice ca taie profilul cu totul si face alt "U" pe care il sudeaza de podea. Mi-a zis ca dezechipeaza interiorul ca ajunge sudura pana acolo...
Sincer as prefera sa-mi taie doar coltul si sa puna un profil "V" sau tabla, dar nu prea ma pricep la astea Sad.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR