Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Modelele Insignia de dupa 2011 vin cu un alt model de rezistenta (imbunatatita). Cea veche era ca o bucata de pasla prin are trecea o litza subtire de tot. Aici ma refer la ambele bucati sezut si spate. Astea noi arata altfel : pasla a ramas aceeasi numai ca litza (rezistenta propriuzisa) este mult mai groasa si i-au modificat si traseul (buclele).Asadar Opel zice ca acestea sunt mai rezistente si nu ar trebui sa se mai arda asa repede. Dupa cum am mai zis , a mea este deja schimbata de un an jumate si nu am probleme. Din contra mi se pare mult mai ok decat cealalta deoarece rezistenta fiind mai groasa, scaunul se incalzeste mult mai repede dimineata.
Skip ads

  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ai putea eventual sa ne dai niste coduri la piesa cea noua? Sau poate careva dintre colegi are acces la informatia asta?
As vrea sa schimb si eu la sofer perna sezutului, si normal as dori sa o monteze pe cea noua, daca se potriveste. Oare?
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dragos1326 a scris:Modelele Insignia de dupa 2011 vin cu un alt model de rezistenta (imbunatatita). Cea veche era ca o bucata de pasla prin are trecea o litza subtire de tot. Aici ma refer la ambele bucati sezut si spate. Astea noi arata altfel : pasla a ramas aceeasi numai ca litza (rezistenta propriuzisa) este mult mai groasa si i-au modificat si traseul (buclele).Asadar Opel zice ca acestea sunt mai rezistente si nu ar trebui sa se mai arda asa repede. Dupa cum am mai zis , a mea este deja schimbata de un an jumate si nu am probleme. Din contra mi se pare mult mai ok decat cealalta deoarece rezistenta fiind mai groasa, scaunul se incalzeste mult mai repede dimineata.


A mea e din 2011 si totusi am avut "bafta" sa se strice dar asa cum am amintit mai sus mi-au schimbat tot pe garantia extinsa.
Acum, am aceeasi senzatie ca si tine, ca incalzirea se face mai repede decat cea precedenta. Oricum sper sa nu mai am treaba cu ea de acum inainte.
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Eu am codurile dar doar pentru scaunul de la pasager.Am sa incerc sa fac rost de cele de la scaunul soferului si vi le scriu.
Skip ads

  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
M-ar mira sa fie diferite pentru pasager si sofer, dar daca poti pune-le pe toate 4 (sofer/pasager - sezut/spatar).

Multumesc!
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Exista o campanie initiata de Opel pentru inlocuirea rezistentelor din scaun, gratuit, chiar daca masina nu mai este in garantie.
Trebuie sa va adresati unei reprezentante iar pe baza seriei sasiu va spune daca masina se incadreaza sau nu la acea campanie. Campania este influentata de anul de fabricatie a masinii.

dragos1326 a scris:
Loghin Reny a scris:Faza tare este ca sunt in Germania. Sper sa nu zic dupa experienta asta, tipic NEMTESC


Salutare.
Si eu tot in Germania locuiesc, tot Insignia am, si aceeasi problema cu incalzirea in scaune. MAsina mea e din oct 2010. In sept 2012 , cu 2 saptamani inainte de a iesi din garantie, mi-a cazut incalzirea in scaunul de la sofer.Am schimbat-o gratis pe garantie. La cateva luni ( inceputul lui 2013) mi-a cazut si la pasager. de un an si ceva stau asa cu ea. Cei de la Opel mi-au zis ca se stie de aceasta eroare, ca masinile fabricate din 2008-2010 au probleme cu asa ceva , si ca s-a remediat, dare contracost daca masina nu mai e in garantie. Asa ca .... wir muss bezahlen.

  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
M-am interrsat. Imi trebuie vin-ul masinii. Sunt cica peste 10 coduri pentru sigurantele de incalzire.
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
paul_fly a scris:Exista o campanie initiata de Opel pentru inlocuirea rezistentelor din scaun, gratuit, chiar daca masina nu mai este in garantie.
Trebuie sa va adresati unei reprezentante iar pe baza seriei sasiu va spune daca masina se incadreaza sau nu la acea campanie. Campania este influentata de anul de fabricatie a masinii.

dragos1326 a scris:
Loghin Reny a scris:Faza tare este ca sunt in Germania. Sper sa nu zic dupa experienta asta, tipic NEMTESC


Salutare.
Si eu tot in Germania locuiesc, tot Insignia am, si aceeasi problema cu incalzirea in scaune. MAsina mea e din oct 2010. In sept 2012 , cu 2 saptamani inainte de a iesi din garantie, mi-a cazut incalzirea in scaunul de la sofer.Am schimbat-o gratis pe garantie. La cateva luni ( inceputul lui 2013) mi-a cazut si la pasager. de un an si ceva stau asa cu ea. Cei de la Opel mi-au zis ca se stie de aceasta eroare, ca masinile fabricate din 2008-2010 au probleme cu asa ceva , si ca s-a remediat, dare contracost daca masina nu mai e in garantie. Asa ca .... wir muss bezahlen.


Ai dreptate. Exista o astfel de campanie dar doar pentru masinile fabricate pana in 2011 si care nu au mai avut schimbate acele rezistente. Din pacate a mea nu face parte din acea campanie. Pt doritori este cel mai simplu sa trimita un email cu seria VIN la un dealer auto pt a afla daca face parte sau nu din acea campanie.
Skip ads

  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
M-am interesat de aceasta campanie. Este valabila dar nu schimba decat scaunul la sofer si doar sezutul , fara spatar. Asa ca .... eu sunt bun de plata.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Si a mea a fost schimbata tot pe campanie, in DE. Acum e stricata din nou rezistenta in sezut la sofer.
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pai si nu e problema de garantie daca s-a stricat din nou?
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
A fost schimbata in 2011 in DE de vechiul proprietar, acum masina e in RO. Deci nu prea am cum sa beneficiez de garantie Smile
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
REPET: Din citatul celor de la cateva reprezentante din RO: "daca un produs/reper/echipament a fost schimbat pe garantie, noul montat nu mai beneficiaza de perioada de garantie !"
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Asa e numai in Romania. Aici in Germania ai intre1 si 3 ani garantie la piesa si la montaj daca este piesa originala si montata in service autorizat opel.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pai asta e ca si cum ai spune ca piesele schimbate pe garantie nu mai au ele insele garantie, ceea ce e in afara legii, din cite stiu eu. Orice produs are garantie de la producatorul sau. Probabil se face confuzie intre faptul ca o piesa schimbata pe campanie, daca se strica, ea nu mai poate fi inlocuita pe aceeasi campanie, ci doar pe garantia oferita de producatorul ei, ceea ce e normal. Raspunderea e a altcuiva, dar tot exista.
  • finubv

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am intampinat saptamana aceasta problema la scaunul soferului in care cuplam incalzirea, se auzea releul de sub scaun cum cupla, iar dupa 1 min si 20 sec decupla singura, fara ca scaunul sa se incalzeasca. Dupa ce am vazut cat costa remedierea unei astfel de defectiuni am decis sa incerc sa o repar singur. Mentionez ca am o insignia 2010 cu scaune sport incalzite si ventilat cu tapiterie sin piele. Demontarea tapiteriei de pe sezut a durat 2h (prima experienta de genul) iar rezistenta era intreaga, dupa care o demontare partiala a spatarului ce a scos la iveala problema: unul din cele doua fire ce alimenteaza rezistenta spatarului era rupt de la jumatate. Am lipit firul, imbracat scaunul iar acum functioneaza corect. Acestea fiind spuse va impartasesc ceva informatii ce nu l-am gasit pe forum si consider a fi utile:
Impedanta spatar: 1 ohm
Impedanta sezut: 1.2 ohmi care este compusa din 3 rezistente:1 centrala cu impedanta de 1.5 ohmi
2 laterale a cate 12 ohmi
mufa spatarului are 2 fire: negru, maro
Mufa sezutului are 4 fire:maro, negru si 2x galben.
Cele 2 galbene sunt legate la un senzor (probabil de temp), nu l-am desfacut sa vad ce e.
Firele maro si negru se despart fiecare in 3: 2x verde pt rezistentele laterale si maro pt cea centrala si 2x rosu laterale si 1 negru pt centrala.
Dca va hotarati sa dati tapiteria jos va recomand sa va mai ajute cineva, in 2 merge mult mai repede, iar pt imbracarea scaunului folositi zip-tie-uri, merge mult mai repede!
Apropo, am sunat si eu la cateva reprezentante in legatura cu acea campanie si am primit acelasi raspuns: campania nu mai exista

O zi buna!
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Foarte bune informatiile finubv!

O camera la filmat cu fiecare pas n-ai pus? Cum e asta:


Thanks again! Very Happy
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Finubv, din poza cu rezistenta nu prea se vede: pe unde vine cusatura de la scaun? Ai putea sa trasezi niste linii pe poza respectiva pentru a arata pe unde vine cusatura? Sau cum se prinde pielea/textila de buretele de dedesubt?

Iar scaunele tale au cumva si extensie pentru genunchi?

Merci
  • finubv

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2014

  • Mesaj Privat
@yerd, cusatura de la scaun vine pe liniile albastre. Pe interiorul tapiteriei sub cusaturi sunt atasate benzi de care se agata inele metalice. Aceste inele sunt prinse si de cateva baghete metalice peste care este tutnata spuma(buretele) scaunului. La montaj poti folosii zip-tie-uri in loc de inelele metalice. La extensia de genuci tapiteria se prinde pe interior cu o bagheta metalica intr-o clema din talba iar in partea din fata se prinde cu cleme din plastic pe conturul din tabla al suportului pernutei. In partea inferioara a scaunului o sa gasesti si inele metalice si cleme din plastic.
Nu este complicat, doar ca o sa-ti ia ceva timp daca nu ai mai facut asta pana acum. Nu am mai multe poze/video pt ca asta este prima oara cand desfac o tapitarie. Eu am procedat cum am crezut eu ca este logic, probabil ca un profesionist are metode mai simple si mai eficiente.

  • cristian.c

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
A facut cineva operatia de mai sus pe scaune din piele perforata? Am intrat si eu in randul "fericitilor" cu incazirea in scaune defecta, mai mult ca sigur rezistenta e de vina. Ambele scaune se opresc dupa aprox 40 secunde si nu incalzesc deloc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR