Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Chia nu au scut motor aceste opeluri agila? Se pot monta? Stiti unde as putea sa fac lucru asta si cat ar costa?


Ultima modificare facuta de claudiuflorin la Lun 13 Nov, 2006 2:35 pm
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Scutul motor este optional; este sigur ca se pot achizitiona, trebuie numai sa cauti codul undeva. Spun ca sunt sigur deoarece stiu ca se poate pune si bull bar la Agila (original), deci de scut pot fi sigur...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
claudiuflorin bine ai venit printre noi si este bine ca ai deschis discutia. Rugaminte mare, schimba titlul discutiei in : " Scut motor Agila " ca sa fie mai clara discutia.
Si eu ma gindeam sa pun un scut dar m-am luat cu altele si am uitat.
Pina acum nu am gasit dar nici nu am cautat cu adevarat asa ceva.

Asa coleg nou mai zic si eu, nu a durat mult si avem un nou titlu si un subiect BUN. Am preferat sa-i multumesc aici ca sa nu facem discutia pe n pagini si sa nu rezolvam nimic.


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Lun 13 Nov, 2006 3:01 pm
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu sunt inebunit dupa chestia asta si vreau cu adevarat sa-i pun pt ca stiu ce inseamna. Am experiente anterioare de la alte masini cum ar fi un clio si a fost nemaipomenit. Daca aflati ceva cod etc sau unde se monteaza sau daca il putem comanda si il putem monta singuri ar fi perfect. Sunt interesat la maxim.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In EPC nu apare nici macar la accesorii. Furnizorul meu l-a cautat si degeaba. A intrebat si in Germania, tot nimic. Ce sa-i faci daca in vest nu au gropi... Ma gindesc sa confectionez unul din 2 tevi una in fata si cealalta mai in spate si intre ele bare gen gratar. Nu as suda tabla ca sa fie ventilat totusi. Daca aveti idei imi dati pm si daca considerati ca este chiar buna o postati. Poate dam drumul la o productie de asa ceva.
Totusi nu cred ca suntem primii si este deja realizat in Romania asa ceva. La Corsa exista varianta de plastic si cea metalica. Daca gasiti dati-mi de veste.
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am cautat si aici (la Di Bas) si in Bruxelles la un concesionar Opel. Se pare ca nu exista.
Pe de alta parte eu nu as fi atat de ingrijorat. La Agila motorul este mai sus si nu este prea expus.

Adrian
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Chiar nu a reusit nimeni sa=si puna un scut motor la agila? Nu exista pe nicaieri de unde iti poti procura unul? Stie cineva ceva? Pe mine ma everveaza chestia ca nu este un pic protejata baia de ulei.
Am citit pe forum la unii posesori de corsa c care si-au montat asa ceva. Oare nu se potrivesc de la corsa c si la agila?
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Revin. Am facut rost de o poza de agila pe care este montat un scut motor. NU este mare scofala eu zic ca se poate face de unul care se pricepe. Intrebarea mea: toate masinile sunt pregatite pt scut motor? Defapt ar trebuie sa aibe 4 gauri pt suruburile de montare.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune poza sa vad si eu cam ce forma si unde se prinde. In rest fac unul si va pun dimensiunile.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
OK, asta vroiam sa fac. O sa atasez poza char acum. Si Dane eu m-am bagat azi sub masina sa ma uit sa vad daca am acele gauri pt scut ca sa-l prind si am vazut ceva. N-am putut sa vad prea bine ca nu am rampa. Oricum astept de la tine primul raspuns . Acum cateva zile m-am speriat rau cu baia de ulei si daia sunt ffff nerabdator sa-mi pun scut


Ultima modificare facuta de claudiuflorin la Dum 17 Jun, 2007 10:49 am
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut Dane. Suune-mi te rog ai citit asta cu scutul, ai inteles poza? ce parere ai? sunttare curios si interesat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Studiez punctele de prindere....am aparat de sudura, cumpar teava, tabla ...vedem
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor agilistilor. Am terminat acel scut motor, gata s-a realizat marea inventie. L-am montat pe masina de o saptamana si ceva si e perfect. Singura problema este ca nu am apucat sa fac poze si sa-l masor pt ca totul a fost pe fuga. In acest weekend sper sa ma bag sub masina sa fac poze exact in pozitita in care este montat si sa iau niste dimensiuni.
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Asteptam asteptam Smile
si motoarele noastre vor protectie Razz
  • cristipihuleak

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salutare...chiar e nevoie de scut? eu cred ca motorul e destul de sus si daca mergi cu grija nu sunt probleme de agatat. cine vorbeste...eu...care am fost la pescuit pe mures si am agatat cu burduful elastic pt vibratii sau asa ceva, de la evacuare, nemtii l-au pus din aluminiu iar in service normal romanesc care imi pare mult mai rezistent. totusi raman pe ideea ca nu-mi trebuie scut asta din cauza ca nu o sa mai merg cu masina acolo unde am mai fost la pescuit...si daca da...merg pe jos Smile
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
claudiuflorin ne dai si noua info despre scut? dimensiuni, poze cum arata si cum l-ai montat? de asemenea ce materiale ai folosit? cum ai rezolvat cu ventilatia? Ai lasat motorul ventilat sau ai acoperit totul cu tabla?
  • neuradu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca s-a bagat sub masina sa faca poza si ...
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
OK , Sad promit ca saptamana asta ma bag si fac poze si pun si dimensiunile. Am fost si eu in concediu ca tot omul si deabia m-am intors. Mai asteptati cateva zile. Si sa stiti ca in acest concediu chiar am mers fara griji ca as putea sa dau peste ceva sau sa lovesc pe dedesupt pt ca aveam scutul.
Pt inceput pot sa va zic ca l-am facut din plaband, cornier si tabla cu gaurele pt aerisire.O sa vedeti in poze. Very Happy
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ok super. Stai linistit si eu sunt super ocupa si intru cam rar pe forum cel putin in ultima vreme...pai vb cand pui postul si pozele dc mai sunt chestii de rezolvat ca vreau si eu sa-mi fac scut Very Happy. numai bine
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
crilups a scris:Ok super. Stai linistit si eu sunt super ocupa si intru cam rar pe forum cel putin in ultima vreme...pai vb cand pui postul si pozele dc mai sunt chestii de rezolvat ca vreau si eu sa-mi fac scut Very Happy. numai bine


Azi am luat la citit multe chestii de p eforum si am vazut aces subiect al meu cu scutul. imi pare nespus de rau dar nu am avut cum sa-l masor nu am avut cum s ama bag sub masian sa-l masor. a venit vremea rea si nu am cum. cu prima ocazie am sa fac acest lucru. am sa fac niste poze si am sa le pun doar asa ca idee pt cei interesati.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR