Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
placutele cu care vine masina sunt ATE, nu au senzor in bord, eu cand am schimbat am pus TEXTAR
Skip ads

  • Malkos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
mutumesc mult !
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Eu am pus originale GM, Nu au sensor , au un fel de cioc de table care theoretic cand se depaseste uzura admisa se freaca de disc si face zgomot sa te avertizeze.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
revin cu impresii despre acelasi subiect, astra classic II z14xep dar la 150 000 km
intre timp am mai schimbat un set de bujii (ngk), un set de flanse amortizoare, pe care le-am nimerit de data asta (lemforder),
am remediat vestita problema la tija twinport
a aparut un mic consum de ulei intre schimburi, dar nesemnificativ ( o linie pe joja la 10 000 km)
de trepidatul dimineata cu motorul rece n-am scapat dar nici nu s-a amplificat
mi s-au dezlipit geamurile de la oglinzile laterale, le-am lipit la loc cu banda dublu adeziva
placutele de frana pe care le am la moment au 80 000 km, cand le vine randul imi vor trebui si discuri
am mai schimbat bateria originala cu un rombat premier
in rest toate bune, ceea ce va doresc si voua,
Skip ads

  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
si mie mi s-a dezlipit geamul de la oglinda stanga -115000km
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cum ai rezolvat problema cu tija twinport?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Citeste aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=102402 , varianta care am folosit-o eu.
E la fel si acum ca in prima zi http://www.youtube.com/watch?v=l90R48B_w4o
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ieri, a schimbat si astruta mea prefixul, cumparata in data de 03.04.2008, in 04.01.2016 a ajuns la suta de mii.
Per total sunt multumit de masina si din pricina faptului ca nu am avut alta masina inainte, deci nu am intre ce sa fac comparatia!
Prima revizie, am luat teapa si am facut-o in reprezentanta cu vesnicile preturi umflate .... urmatoarele pana acum si viitoarele le fac cu mana mea.
Am mers pe Castrol edge 0w30, am facut un an experienta si am mers cu 0w40 si a fost cam zgomotos motorul si am revenit la 0w30 si am sa mai merg pe el, filtrele le-am pus de la mann.
Pe la 30.000 km am schimbat bieleta antirului dreapta pe garantie .... la 51.133 pe cea stanga .... drumurile noastre ....
Pe la 60.000 km cauciucurile cu care vin masina, acele Dunloap sp sport care am fost excelente a trebuit sa le schimb.
Pe la 68.000 km am umblat pe la electromotor datorita faptului ca cel putin pe timpul rece pentru o fractiune de secunda ramanea cuplat bendixul ...... am dedus ca reductorul este cam uzat si am bagat in el vaselima .... remediat zgomotul pentru o saptamana, dupa care reapare si acum uneori pe timpul iernii, deci nu intotdeauna.Tot acum am schimbat si amortizoarele (blinstein), flansele (sachs) si rulmentii (sachs) datorita drumurilor noastre si a unui amortizor original ce sufla uleiul din el. Si abia acum am schimbat bujiile (bosch) si intins un pic frana de mana.
In toamna lui 2013 am schimbat bateria ce vream sa ma tina o viata .... (bosch S5)
La 80.000 km, am mai schimbat bieletele antirului (delphi), datorita unor batai pe drumuri denivelate.
La 91.652 km, am schimbat placutele de frana ca aveam un zgomot la viraje si tot dadeam vina pe una si alta si cand m-am uitat la placute.... ce sa vezi.... tocite ... am pus QWP (doar pe fata)
Cam asta a suferit masinuta asta in anii astia ce ma carat pe unde ma dus capul pe tot felul de drumuri .
Bineinteles ca am un greiere in bord, pe timpul rece o pala de la ventilatorul din bord atinge in ceva si iar inca un zgomot stresant ce apare si dispare , usile au inceput timid sa scartaie mai ales cea de la sofer .... o sa le ung (aveti idee cu ce ?), de curand am sesizat si un zgomot ce vine din zona spate dreapta cred ca din cauza frigului apare un scartait cand trec peste denivelari (zgomot ce seamana cu presarea unui plastic rigid)
Cand se face vremea mai cald trebuie sa imi duc masina la "spa" pentru a cosmetiza un pic interiorul .... nu am garaj si statul in soare, ploaie si alte intemperii a inceput sa isi puna cate un rid pe colo ...colo.
Skip ads

  • stely

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Wd40 pt usi sa nu mai scartaie
  • stely

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu 120000 km urmeaza revizia zilele urmatoare am facut comanda filtre si ulei gm la 108000 a cazut bobina de inductie schimbat bobina marca beru plus bujii gm si bielete antiruliu lemforder , rezolvat ultima siguranta de la tija twinport plus un set de stergatoare noi bosch si de curand montat senzori de parcare aftermarket aspect OEM in rest toate bune si frumoase , numaii consumabile in afara de tija twinport care e defect de fabricatie km multi fara pb va doresc o zi frumoasa
  • ray-m

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Astra 1.4 xep... am cunparat o de noua in Februarie 2008 si are 62.000 km...am schimbat 1 bec, 1 capac de plastic de pe plafon (care sa rupt iar zilele astea la spalatorie si care costa in jur de 70 de lei) , prin 2009 mi-a schimbat pe garantie butonul de unde deschizi haionul ....in rest doar consumabile..si anvelope noi anul asta Dunlop Sport Blueresponse 205/55/R16 (masina a venit cu Bridgestone) cu anvelopele astea Dunlop am scos un consum mixt de 5,3 pe o distanta de 214 km viteza medie 40 km/h..deci eu zic ca sunt multumit ..daca ma fac ca uit puterea motorului Smile

A verificat cineva daca sunt stranse corect suruburile la axele cu came la motorizarea asta cu an de fabricatie dupa 2007 ?! ...am auzit ca se cam rup axele cu came la motorizarea asta...
  • wolfblood

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
In cazul in care ii vei face toate reviziile la timp si vei avea grija de ea, pana la 160.000 km nu ar trebui sa ai probleme, in schimb dupa ce-ai atins acesti km poti sa te astpeti la probleme. In general vei avea pb cu egr, filtru de particule, injectoarele, inclusiv axa cu came de care mentionai . Ideea ar fi sa nu o forjezi mai mult decat este cazul.
Skip ads

  • stely

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am verificat eu suruburile de la axele cu came cand am schimbat garnitura de la capac de culbutori toate erau stranse masina fabricatie octombrie 2006 trecuta in carte 2007 suces la mine nu au fost pb deocamdata foarte multumit de masinuta km multi fara pb o zi frumoasa
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
wolfblood a scris:In cazul in care ii vei face toate reviziile la timp si vei avea grija de ea, pana la 160.000 km nu ar trebui sa ai probleme, in schimb dupa ce-ai atins acesti km poti sa te astpeti la probleme. In general vei avea pb cu egr, filtru de particule, injectoarele, inclusiv axa cu came de care mentionai . Ideea ar fi sa nu o forjezi mai mult decat este cazul.

care e faza cu acest prag de 160 000 km? daca poti sa detaliezi referitor la cauzele pentru care ar aparea problemele mentionate de tine.
eu am 170 000 si pana acum n-am umblat la nimic, distributia nu suna, cu egr n-au fost probleme. singura defectiune a fos la tija actionare clapeti twinport.
  • wolfblood

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
In general cam toate piesele au un rulaj de un nr de kilometri, dupa care ar trebui sa le schimbi sau prezinta o uzura destul de avansata. Dar in acest rulaj de kilometri, care este in jur 160.000, intra si alti factori, modul de a conduce (agresiv sau nu), la ce perioada ii faci reviziile, ce pachete de revizii folosesti, ce combustibil folosesti, care sunt drumurile pe care se circula frecvent (e una sa circuli pe drumuri cu mult praf / gropi, drumuri comunale, alta este sa circuli pe drumuri nationale, autostrada...)
Si cum spuneam "poti sa te astpeti la probleme"
  • stely

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
125000 km schimbate bielete antiruliu gm sper sa tina mai mult
  • stely

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si suporti de cauciuc de la filtru de aer originali gm
  • stely

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
127000km capat de bara dreapta ruvile burdufuri planetare spidan mustaceau deja si un nou set de stergatoare bosh
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Veniti cu impresii daca ati trecut de 200 k aici
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR