Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@raz_vick si eu asa m-am gandit ca de la condensatorii aia e...ca am vazut ca au petele alea pe spate. Am fost azi la dezmembrari si au...dar e diferit de al meu pt ca modulul meu e si pt inchiderea din telecomanda...si ce aveau ei nu. Daca nu gasesc merg luni la cineva sa se uite poate reusesc sa il repar. Daca curat oxidul ala ar trebui sa mearga?
Skip ads

  • raz_vick

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca au stat in scurt, nu cred ca mai au aceleasi valori... Oricum, toti trei condensatorii te duc undeva la 1leu-1,5 lei. deci preferabil sa-i schimbi... Daca nu ai detinut niciodata pistol de lipit, preferabil sa mergi la un electronist... Rolling Eyes montajul nu e greu, ar trebui sa-ti zambeasca... Laughing
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Din fericire am terminat liceul electromures...si cat de cat ma descurc cu pistolul de lipit. O sa merg la un unchi de-a meu ca e electrician cu experienta si vedemdaca ii putem schimba. Am cautat pe la dezmembrari modulul da nu lam gasit...al meu e pus aftermarket din cate imi dau seama. Va tin la curent cu ce am rezolvat. Mersi de sfaturi
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu inchiderea...nu era modulul de la inchidere...era un fir intrerup. A trebuit sa duc masina la electrician,a tot masurat pe acolo,pana la urma i-a dat de cap. Toata distractia ma costat 50 de lei...dar macar am inchidere centralizata. Multumesc pentru sfaturi,mi-au fost de ajutor. Daca vreti sa ma intrebati cate ceva,va raspund cu cea mai mare placere. Numai bine!
Skip ads

  • laurxzx

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 z 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Vreau sa va spun ca inchiderea centralizata a Astrei mele nu ma mai lasa sa pun pe cineva pe ,, locul mortului". Adica usa din dreapta nu se mai deschide. Toate usile functioneaza normal numai cea din dreapta fata nu o mai pot deschide. Am tras, am batut in ea dar nimic. Deci cum o deschid sa pot da jos capitonajul sa vad ce se intampla ? Unde este modulul de la inchidere la Astra f?
Va multumesc anticipat si ........astept sa deschid usa.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
CA sa ajungi la unitatea de inchidere centralizata (are culoare neagra) trebuie sa desfaci ornamentul de plastic de pe prag (partea din interiorul masinii, de pe partea cu scaunul pasagerului).La picioarele pasagerului, pe stalpul din dreapta trebuie sa fie montata pe stalp. In ea intra o mufa alba, lata.Poate fi de vina actuatorul sau fir intrerupt
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
La astra f se rup firele care ies din masina si intra in portiera,alea de ``afara `` ca sa zic asa,ce sunt protejate de un racord de cauciuc,la mijlocul portierei...intre baamale.Da la o parte protectia aia si vezi firele,de la frig crapa si se rup.Personal am patit la fel.Bafta
  • laurxzx

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 z 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sfaturi. La mine problema este ca usa a ramas inchisa. Cum o deschid?
Skip ads

  • andrei.giani

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut! la vectra b nu se mai inchide usa soferului din telecomanda,dupa ce o inchid cu cheia din telecomanda se deschid toate usile inafara de usa soferului, sa fie bobina arsa? va rog sa ma ajutati multumesc!
  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu problema cu o astra f din 1996.Nu mai functioneaza inchiderea centralizata dupa accident. Am gasit un fir rupt la piesa incercuita cu rosu din poza. Am cositorit firu, si se inchideau 2 usi. A mers 1 zi si acum nu mai merge deloc.Are montata si o alrama Maat.
Alarma merge, dar inchiderea deloc.
Piesa incercuita cu rosu din poza, ce rol are?
Si de ce dupa un impact nu mai vrea sa mai mearga inchiderea, deoarece am vorbit cu fostu propietar si inainte functiona inchiderea.
Mersi
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vezi daca problema nu vine de la modulul de inchidere.
Masina nu are inchidere din fabrica, ci una aftermarket. Te pot ajuta eu intr-o zi.
  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Vedem cum facem o data cand avem timp liber sa ne uitam sa vedem ce ar putea fi.
Skip ads

  • giol nicu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2011

  • Mesaj Privat
unde se afla ichiderea centralizatta si mi sau blocat 3 usi si cea de la sofer functioneaza perfect iar celelalte si capacu de la rezervor sunt blocate si nu se ma deschid de nici o culoara ce pot face?
Confused
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ia arunca un ochi la sigurante. E chiarprima din stanga sus.
  • byson

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2011

  • Mesaj Privat
modulul se afla langa balamalele usii din dreapta (pe interior) dar as recomanda sa verifici firele care intr in usi prima oara sa nu iti dea la masa cel putin asta a fost problema la mine
  • lfc8gerrard

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutari la toata comunitatea detinatorilor de Opel! Sunt fericitul posesor al unui Opel Astra Caravan din 1997, motor 1.6 16V, iar de curand am intampinat o problema. Am inchidere centralizata pe masina, iar inainte se aprindea acel beculet rosu dinauntru vehiculului, dar ieri am constatat ca masina nu se mai inchide cu ajutorul telecomenzii. Beculetul de pe telecomanda se aprinde ori de cat ori incerc sa inchid, dar cel rosu dinauntru nu se mai clipeste deloc. Dupa acest eveniment am inchis masina din cheie si a mers. Astazi am iesit cu ea, am deblocat-o frumos, m-am plimbat, iar dupa ce am incercat sa o inchid din nou, nu mai merge nici cu cheia. Rotesc frumos si se inchide, dar se redeschide in acelasi timp sau eventual mai ramane blocata doar usa soferului, iar celelalte se deschid.

Care o fi cauza acestei situatii neplacute in care ma aflu si care este solutia? Ati mai patit? Cum ati rezolvat?
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Verifica actuatoarele (motorasele) din usile de pe fata. Probabil unu din ele nu face cursa completa si imediat dupa impulsul de inchis da impuls de deschis.
  • is_33_ion

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Verifica si siguranta.
  • lfc8gerrard

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Sunt incepator in ale condusului si am deschis acolo panoul de sigurante, dar care o fi cea de la inchidere nu stiu. Va rog sa-mi spuneti voi si sa-mi explicati care este cea de la inchidere. Am vazut ca au notat pe ele cate 'coduri' ca sa zic asa ...
  • lfc8gerrard

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
UPDATE: Astazi am constatat cu stupoare ca masina se inchide daca o incui cu cheia, dupa ce cu o zi in urma cand executam aceeasi operatie, se inchuia si se descuia imediat, insa inchiderea prin telecomanda tot nu functioneaza si as vrea sa stiu de ce ca sa stiu cu ce sa incep. Cand apas butonul de pe telecomanda, luminita verde de pe ea se aprinde, dar cea rosie din masina nu se aprinde deloc. Daca nu e de la bateria telecomenzii, atunci de la ce poate sa fie?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR