Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Registrul Auto Român (RAR) a anunțat astãzi cã, începând cu 1 ianuarie 2013, pentru înmatricularea unui vehicul nou persoanele fizice ºi juridice vor fi obligate sã prezinte un certificat de conformitate pentru a primi Cartea de Identitate a Vehiculului.

„RAR informeazã persoanele fizice ºi juridice care vor achiziþiona vehicule noi, (aflate la prima inmatriculare) de la 1 ianuarie 2013, cã nu li se va elibera «Cartea de Identitate», dacã, odatã cu celelalte acte necesare, nu vor prezenta la RAR ºi «Certificatul de Conformitate» al vehiculului în original”, menționeazã oficialii Registrului Auto Român.

Cu alte cuvinte, toate persoanele care vor cumpãra autoturisme noi trebuie sã solicite comerciantului certificatul menþionat mai sus, dealer-ul având obligaþia sã-l elibereze pe loc. Certificatul de Conformitate are rolul de a atesta cã vehiculul este conform cu prevederile legislative în vigoare.

Conform RAR, „absenþa Certificatului de Conformitate, conduce în cele din urmã la imposibilitatea înmatriculãrii autoturismului.

Comercianþii trebuie sã elibereze Certificatele de Conformitate (pe care le obþin de la producãtori) pentru toate vehiculele care deþin omologare CE de tip. În caz contrar, se fac responsabili de eventualele probleme cauzate cumpãrãtorilor, ce decurg din aceastã situaþie.

Prezentarea la Registrul Auto Român a Certificatului de Conformitate CE în original este necesarã pentru toate vehiculele noi (autovehicule, remorci, autovehicule cu 2 sau 3 roþi, cvadricicluri, tractoare agricole sau forestiere), cu excepþia, pentru o perioadã limitatã, a unor autovehicule de transport marfã sau persoane ºi remorci cu caracteristici speciale, sau a unor vehicule care nu au fost omologate comunitar (cum ar fi unele vehicule care provin din afara Uniunii Europene sau care au fost omologate naþional). Pentru informaþii în acest sens, nu ezitaþi sã vã adresaþi societãþii de la care achiziþionaþi vehiculul.

Registrul Auto Român precizeazã cã Certificatul de Conformitate este necesar ºi în cazul vehiculelor noi care deþin omologare comunitarã de tip ºi care sunt achiziþionate individual din alte state. Documentul va fi, de asemenea, solicitat de la comerciant.

Pentru a fi siguri cã mãsura obþinerii Certificatelor de Conformitate va fi pusã în aplicare în termenul legal, fãrã a crea neplãceri cumpãrãtorilor de vehicule noi, Registrul Auto Român desfãºoarã deja acþiuni de informare a producãtorilor de vehicule, a reprezentanþilor acestora ºi a comercianþilor de vehicule privind obligaþiile ce le revin.


Sursa
  • veleno

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut... din ce am inteles eu acest certificat de conformitate se solicita pentru masinile noi, nicidecum pentru masinile second hand fie ele din tara sau aduse din strainatate.Am sunat astazi la o reprezentanta auto pentru a cere lamuriri si ei mi-au confirmat ca acest Certificat de conformitate se solicita doar pentru masinile noi , iesite pe poarta fabricii, si care nu au mai fost niciodata omologate in circulatie. Deci daca ma duc la rar cu un Opel luat din Germania , fabricat in 2002, nu o sa imi ceara COCul. Este absurd- acest coc se ia doar de la producator sau dealer, auto house ul de unde l-am luat nu avea asa ceva. Daca aveti alte informatii va rog sa le expuneti. Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR