Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • AlinAlinAB

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Dragi forumisti,detin un vectra b motor x18xe din 1997,215000 km.masina am adus-o acum aprox 2 luni din Germania,am venit cu ea fara probleme.Masina mergea "glont",cum ii pusesem de altfel si porecla.La scurt timp dupa ce am ajuns cu ea,am constatat ca avea ceva probleme la functionare.incepuse sa mearga in 3 pistoane.Am mers la mecanic si mi-a spus ca nu mai tinea garnitura de la capacul motor si ca aveam ulei la bujii.Asadar am decis sa ii schimb garnitura de la capacul motor.Si cum aveam ceva banuti in plus mi-am zis ca ar fi bine sa schimb si distributie,ulei,filtre(toate),bujii,sonda lambda(imi aparuse eroare in bord).Zis si facut,insa dupa ce am scos-o din service am constatat ca masina nu avea puterea ce o avea inainte sub nici o forma.Adica ea practic mergea,se tura pana la linia rosie,viteza prindea,insa greu.Urca greu in ture.Mi-am zis ca poate asa e normal sa mearga si am continuat sa circul cu ea asa,asta pana a condus-o un prieten care mi-a reparat cateva pete de rugina.Acesta,dupa cateva sute de metri mi-a spus:" trebuie sa mergi cu ea la mecanicul care ti-a montat distributia sa o regleze,nu are putere,practic<<se pune in bot>>". Mentionez ca si consumul este extrem de ridicat,adica la mers batranesc,linistit,in Alba Iulia,oras care nu se poate considera aglomerat ea consuma 11-12 l %daca o calc cat de cat mananca lejer 15-16 l %.daca cineva a mai intalnit aceasta situatie il rog sa ma ajute si pe mine cu un sfat. va multumesc!
  • darius11

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Ma alatur deoarece socrul meu are un astra h iar de cand a schimbat distributia are cosum mari si putere ioc , are 1.7 101 cai , iar eu cu astra g 1.7 cu 75 cai il las in urma cu fum cu tot? Am impresia ca in timpul mersului aud o rola cum scartaie distributia are doar 1000 km ? Nu este montata corect sau care e cauza?
  • AlinAlinAB

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2012

  • Mesaj Privat
REvin cu noutati:tocmai m-am intors de la mecanic,a desfacut distributia de fata cu mine si este pusa la linie,nu stiu ce sa mai cred,nu stiu ce sa fac.masina merge oarecum infundat,urca greu in turatii(in sarcina),si consuma enorm!are cineva solutii?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
urata treaba! cred ca cel mai bine te duci la un service de reprezentanta opel! sau contacteaza pe maiandrei.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60462

omu stie cum e cu opel!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR