Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:azi am primit noua interfata, am testat-o scurt in 15 minute:
-se conecteaza la toate modulele masinii
- vad nivelul de incarcare al dpf si pot da curatare fortata(ultima curatarea a fost acum 250km, nivelul actual 36 % si temperatura gaze 150 gr C)
-testeaza actuatoarele, face grafice la parametrii de injectie, activeaza injectoare, airbaguri(avertizeaza sa ies din masina Smile )senzori parcare, etc
-am activat pe BC tensiune baterie, semne de circulatie, temperaturi antigel, apa, AC, are 4-5 pagini cu cate 4 optiuni de activare.

LE: am vazut ca am modul de scaune cu memorie prezent, dar nu stiu cum se activeaza/functioneaza optiunea asta.

Verifica in cutia cu siguranþe ,în partea stângã a portbagajului daca este o siguranta la pozitia nr 12 pentru scaun cu memorie.

Poti sa activezi temperatura si presiune ulei? Smile
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@sever iulian: Foarte misto! La urmatoarea trecere a mea prin Bacau pui interfata si pe masina mea?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si daca din fabrica, scaunul nu are butonul de MEMO?
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@sever iulian : semnele in ce proportie le recunoaste?
Ai AFL pe masina?
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Era o postare pe forum unde cineva isi activase tot cu Op-com mai multe optiuni printre care si cea cu semnele, dar nu ii functiona. Ii aparea cerculetul cu trei liniute in centru parca. Nu cred ca o sa mearga daca avem pe masina AFL doar cu camera cu fotocelulta de sub oglinda retrovizoare si nu cea de inalta rezolutie incastrata langa senzorul de ploaie.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am activat optiunile in parcare fara sa plec cu masina. intradevar, nu citeste semnele, apare doar cerculetul in bord. mi-au mai aparut 2 digiti intr-o patratica separata langa odometru dar nu afiseaza decat 2 liniute, nu stiu ce o mai fi. eu am activat mai multe optiuni, la menu-ul unde aveam unitatile de masura aveam inainte 3 optiuni, acum am 10. la fel si in menu-ul unde afiseaza consumul instant, am vazut ca am temporizator, 3 temperaturi(una la lichidul de transmisie -40 gr C Smile trebuie sa o scot , am cutie manuala). mai am busola si navigatie, dar nu am vazut cum functioneaza, in timp ce butonam se intunecase si era cat pe ce sa intru intr-o caruta neiluminata.

LE: am sa fac niste capturi de ecran cu optiunile disponibile.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Asteptam pozele :p
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multe dintre optiunile ce se pot activa sint inutile, sint ori dublura la informatii ce apar pe ceasuri sau CID ori activeaza info despre optiuni ce nu exista pe masina.
Totusi am pastrat activate pe linga optiunile standard: timer'ul; batery voltage; meniul "key fob"- reinvatare chei; meniu limbi.
Cele doua liniute "--" din stinga jos apar atunci cind este activat meniul suplimentar pe care n'am descoperit unde este si ce face.
Cind se activeaza busola meniul de configurare cere un cod zonal(de calibrare probabil) pe care nu l'am gasit.

Lasind copilariile cu activarile laoparte jucaria isi face treaba bine din punct de vedere diagnoza si asta este cel mai important.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Azi am pus putin la munca clona 2012, pe Astra J.
Am gasit cateva coduri si mici nimicuri, printre care am activat sa arate voltajul pe ecranul din bord si nu mai stiu ce alt nimic. Pare promitatoare clona de 2012, insa din ce inteleg de la voie, pe Insignia este mult mai completa, in vreme ce la Astra J mai e de lucru in soft.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
MDI-ul cand face o modificare la instrumente sau la oricare din module practic rescrie softul cu noua configuratie prin SPS. Acum ma intreb : oare cum face modificarea clona asta si daca cere security code , pentruca MDI-ul cere. Oricum abia astept sa repar cu MDI-ul Insignia si Astra J zapacite cu chinezaria.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa e ca lucrezi la reprezentanta?
Treaba asta va invata la academia GM?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cand am spus ca abia astept a vorbit din mine pasionatul in ale diagnozei, nu am spus-o cu rautate la adresa opcom-lui. Mie opcom-ul mi se pare o scula smechera cu ajutorul careia , daca ii cunosti limitele ,poti face multe. Chiar vreau sa cumpar si eu o clona 2012 chiar daca am deja un 1.39, un 1.44 dar si TECH2 si MDI. Sincer as vrea si un OPCOM original dar e prea scump. Si ca sa raspund la intrebare : nu mai lucrez la reprezentanta dar am lucrat 11 ani.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la reprezentanta mie mi-au spus ca diagnoza la insignia se face doar online Smile. sunt de acord ca mdi-ul e o scula profesionala daca are cine sa o foloseasca. am o lista intreaga de probleme rezolvate aici pe forum in loc sa le rezolve cei de la opel. nu mai vorbesc de amabilitate , eu dupa accidentul avut am fost la reprezentanta sa imi citeasca viteza la care s-au deschis airbagurile(asiguratorul calculase 160 km/h), nici macar nu a coborat sa vorbeasca, mi-a trimis raspuns vag pe tipul de le receptie ca trebuie sa trimit masina in germania. uite ca interfata asta vad ca poate citi datele stocate in calculatorul de airbaguri si le si poate sterge(cel puitin teoretic, am intrat ca studiasem un an problema asta).
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cum vrei sa rezolve problemele complicate cei de la reprezentanta daca salariul maxim pe care il ofera unui tehnician diagnoza cu experienta este 14 milioane ? Ce electrician sau mecanic sau tehnician , sa mai fie si inginer. se angajeaza pe 14 milioane? Situatia asta nu e doar la Opel, la Midocar e la fel. Sa nu mai spun ca la Dibas Bucuresti director executiv este un securist fost sef de parc auto la SPP, asta mai are putin si baga in faliment dibas-ul. Normal ca cei care lucreaza la reprezentanta se pricep atat cat sunt platiti. Ca sa revin la ce ai spus tu MDI functioneaza atat online cat si offline, offline functioneaza cu GLOBALTIS. Cei de la reprezentanta sunt obligati sa lucreze online pentruca sunt monitorizati de GM.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@catalinpav66,
vei mai avea de asteptat ceva timp, "chinezaria" cum ii spui tu, este inca prea scumpa pentru opelistii invatati cu clonele ieftine. Numai ca in cazul de fata clona e lucrata mult mai bine, se vede mina profesionistului in realizarea/adaptarea softului. Eu i'as spune mai degraba "copie paralela" si nu clona desi termenii definesc acelasi lucru.
La un moment dat, cind si daca se vor ieftini ridicol de mult, sigur vei avea de treaba pentru ca romanul crede ca daca si'a cumparat pian devine automat pianist profesionist, noroc ca diagnoza n'a omorit inca pe nimeni. Laughing Drumul catre diagnoza cit mai precisa este lung si anevoios, necesita multe ore de studiu si alte multe ore de practica din care rezulta experienta.

@Angi,
o sa fie greu cu clientii la noile device'uri 2012 din cauza clonelor actuale mult prea ieftine. Din cite stiu secretul noilor op-com e bine pazit de catre cei ce l'au REdezvoltat. Atita timp cit nu vor vinde solutia chinezilor preturile vor sta sus, desi cred ca acesta ar trebui sa fie pretul real al jucariei.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bun, si cat costa acum clona asta 2012?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Clona 2012 duce undeva intre 100-200 euro. Asa cum a spus si colegul @Iso, faptul ca este revizuita in EU o face sa aiba un pret corect.
  • chivuletz

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cv de genu arata cand activezi anumite functii? http://www.youtube.com/watch?v=mAeGaeuOvfc
  • thirteen

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Vreau sa achizitionez un op-com si are o cunostinta V1,39 si V1,44 dar nu stiu pe care sa-l iau.Poate daca afisez ce masina am si ce doresc sa fac ma puteti ajuta cu un sfat. Am Opel Astra 1.6 decembrie 2004 Z16XEP. As vrea sa activez BC-ul (acum apare No function si cred ca stiu de ce...s-a dat inapoi km cu aprox 25000 si a lucrat un nepriceput) si mai am o problema cu airbagul (martor aprins)...as vrea sa vizualizes sistemul airbag deoarece am semne de intrebare serioase. Masina e din dec 2004 si "calculatorul" din 20.07.2005,nici nu stiu daca e compatibil (poate ma ajuta cineva si cu asta).Masina e cu 10 airbaguri iar unitatea e GM - BC / SDM Unit / 13227930 / Termic 327963935 / 4208B4 / R1V5B20A02 20.07.05 .Ms.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
In seara asta am testat si eu noua clona(2012) si am activat ,ca si colegul @iso, cele cateva optiuni suplimentare printre care enumar:timer,temperatura agent racire,temperatura exterioara,busola,meniul suplimentar,reinvatare chei cu telecomanda,meniul limbi,meniul pentru navigatie.
Din pacate s-a facut destul de tarziu si nu am reusit sa trec prin toate submeniurile.
Le-am incercat pe cele mai importante(erori,status DFP,odometru).
Sambata sper sa am mai mult timp liber si sa efectuez mai multe teste.
Sunt curios cat de repede vor aparea si update-ri la aceasta clona.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR