Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Wolf

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Petrosani
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa imi spuna si mie ce inseamna codul de eroare 51 la opel vectra din 1993 pe benzina, motor de 1.6 multumesc fain..!!
Skip ads

  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Wolf a scris:Poate cineva sa imi spuna si mie ce inseamna codul de eroare 51 la opel vectra din 1993 pe benzina, motor de 1.6 multumesc fain..!!

51-Engine Control Unit(ECU).
Defective ECU (disconnect and reconnect (ECU) then recheck for fault codes). Memory failure.
Dupa cum vezi e putzin cam problema dar daca ai noroc o rezolvi doar scotzand mufele din ECU (eventual dai cu spray-contact in mufe) si bagandu-le la loc. Dupa astea toate reseteaza ECU apoi reverifica codul de eroare
Daca nu tzine dai jos ECU mergi la mesherias reface lipituri (daca e cazul) iar daca nu rezolvi nici asa ....alt ECU.
Pe viitor ca sa nu mai ashteptzi dupa unul incet ca mine foloseste link-ul: http://astra.autokacik.pl/download/aldl.pdf
Bafta multa!!!
  • Wolf

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Petrosani
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns ...sa vad ce pot face..Sad sper s anu fie grav ....da poti sa imi spui (dak cumva ii cazul..sper sa nu fie..) ca-m cat ii un ECU second??? mersi inca o dat pt raspuns ..
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
un coleg de pe forum si-a luat pentru o corsa la 100E. dar intai incearca cu spray de contacte si tot ce a zis alexandrv_b mai sus
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Citeste aici :
https://www.clubopel.com/vie...ight=calculatorul
  • bonny

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa schimbi ECU daca prin resetare nu se intampla nimic. Cu toate ca unii de pe forum spun ca si-au rezolvat problemele prin refacerea unor lipituri pe cablaj sau schimbarea unor componente din ECU, probabilitatea de succes mi se pare extrem de mica. Din experienta personala recomand sa cauti un ECU la dezmembrari ( dar sa ai grija sa fie perfect identic cu cel ce il ai, toate cifrele si literele din codul lui ). Eu am tinut masina o luna fix la service din ambitia mecanico-electronistului care a incercat sa repare ECU. Dupa ce a refacut sute de lipituri cu lupa, pana la urma a renuntat si l-am schimbat ( pe ECU, nu mecanicul :) ). Si s-a rezolvat problema.
Poti sa incerci sa ceri oferte si de la cativa comercianti care aduc piese "noi" din Germania, e mai bine ptr. ca dau garantie un an, dar costa cu mult mai mult, dar daca ECU ce-l ai e "virgin", adica nu s-a umblat in el, unii ti-l primesc la schimb ( il evalueaza si-ti scad din pret )
Multa bafta.
  • Wolf

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Petrosani
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu ma gandsc sa nu fie intrerupt ceva fir pana la ecu ....adica ma intreb de ce nu imi merge nici turometrul....(adica merge cand vrea el...cand merge cand nu merge) si ii treaba ca atunci cand merge turometrul ii totul ok ...nu ii nici un bec in bord (adica becul de la motor) si cand nu merge turometrul atunci se aprinde si check engine.....si no ma intreb de ce mi-a dat eraoarea asta 51 ??!!!? nu stiu ...sa nu fie cumva dus turometrul?! chiar nu stiu..!!! apropo mersi pt ca ati raspuns..
  • Wolf

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Petrosani
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2006

  • Mesaj Privat
intradevar este ecu stricat...am gasit pe cineva cu model la fel si am schimbat ecu sa vad si merge bine cu alt ecu..so altul sper sa nu fie mult..numai bine si sa aveti zile faine..
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Incearca intai sa refaci acele clasice lipituri reci, ori ....mai sigur ar fi sa il verifice un electronist priceput in asa ceva.
Ai multe sanse sa il repari fara sa mai dai o gramada de bani!!
Ai vazut aici: https://www.clubopel.com/vie...sc&highlight= ?
Bafta!!!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR