Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ionutzu1983

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
care ma poate ajuta,am un opel vectra a pe benzina 1,6 motor x16 sz si dupa vro 50-60 km parcursi incepe sa mearga intrerup si scoate fum si consuma enorm de mult,si trepideaza rau motorul.astept un raspuns va rog.va multumesc
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cauzele pot fi multiple: lipsa scanteie pe una sau mai multe din bujii (se innegresc sau se ineaca bujiile? nu ai pierderi de curent pe la fise?), amestec prea bogat (sonda lambda belita), nesincronizarea aprinderii (avans dereglat, senzor ax came belit..), senzor temperatura...
presupun ca dupa 50km se incalzeste bine motorul si din cauza aia apar problemele..
Nu se aprinde vreun martor in bord? Du masina la un atelier sa faca o diagnoza... nu costa mult..
  • ionutzu1983

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
se inegresc toate bujiile,si dupace se inegresc incepe sa scoata fum care te ustura ochii,fisele nu fura curen,poti sa mi spui cum pot sa le probez sa vad daca sunt bune?pe testar mia dat sonda lamnda eroare.Senzorul de temperatura care este si unde este?si sa sti ca dupa ce iam schimbat bujiile ngk iam luat nu mai mia facut si le-am schimbat acum o saptamana,dar astazi iar mia facut dupa 77 km.iti multumesc ast.raspuns
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu am avut probleme cu valva egr la a mea si chiar ieri am reusit sa o schimb cu una sh ca noua este foarte scumpa si acum merge foarte ok in ideea ca si mie dupa ce m-i se incalzea motorul avea aceleasi simptome ca a ta + ca parca nici nu mai tragea asa de bine,deci incearca sa verifici si valva egr
Skip ads

  • ionutzu1983

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
am pus si eu un egr de la sh si mergea mai prost si am pu.so pe a mea si merge mai bn.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai schimba sonda daca zici ca da eroare sau fa o masuratoare vezi cat ai la rece si la cald
  • ionutzu1983

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Ce anume sa masor?
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
sonda lamda mai daca nu ai alta de proba
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
bujii afumate inseam,na amestec bogat (ardere incompleta), verifica sonda lambda si senzorul de temperatura.. acesta din urma trebuie sa die la furtunul gros ce vine de la radiator la termostat. (cauta pe forum ca s-a tot discutat)
Poti sa coti pe rand fisele si in timp ce da cineva la automat sa le aproprii de masa (sasiu, motor..) si sa vezi daca dau scanteie..
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR