Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.

Am cautat pe aici pe forum dar nu am gasit o informatie care sa ma lamureasca. Intrebarea este: exista update de software pt ECU si/sau alte module pt motorizarea Z14XEP. A mea e din 2007 si are versiunile existente la acea data. Si daca exista, cam ce probleme rezolva actualizarile? Ca sa stiu daca ar merita efortul aplicarii lor.

Multumesc
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Posibil sa existe un soft mai nou pentru motorizarea ta dar pentru a vedea asta trebuie sa-ti fac SPS cu tech2 sau cu MDI. Cand faci SPS poti vedea ce versiune de soft ai si daca GM a realizat un soft mai nou pentru z14xep, de obicei face asta ca sa rezolve anumite bug-uri ale versiunii anterioare. Ceva similar s-a intamplat de curand pentru z16xer, problema cu senzorul de temperatura. [editat]
  • Burner07

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema, am fost azi la radacini sa ii intreb de update de soft pt ECU la un astra h sedan late 2008 motor 1.6XER si mi au zis ca nu au auzit de asa cv ,le am expicat ca multi si au facut un asemenea update , i am rugat insistent sa se uite cu tech2 la masina si mi au zis : nu mai ascultati toate prostiile de pe forumuri ca aia nu au habar ce vorbesc Neutral
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Daca sunt toti bata acolo... pentru z16xer stiu ca cand am facut update , am pus Versiunea 513. Era ultima atunci
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu va asteptati la minuni de la update-urile astea. Daca masina merge bine, nu-i neaparat nevoie de update. Daca era ceva serios probabil ar fi facut o rechemare.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:Salut. Posibil sa existe un soft mai nou pentru motorizarea ta dar pentru a vedea asta trebuie sa-ti fac SPS cu tech2 sau cu MDI. Cand faci SPS poti vedea ce versiune de soft ai si daca GM a realizat un soft mai nou pentru z14xep, de obicei face asta ca sa rezolve anumite bug-uri ale versiunii anterioare. Ceva similar s-a intamplat de curand pentru z16xer, problema cu senzorul de temperatura. 0722657085


Salut Catalin.

Pana la urma stii ca ar exista vreun update Smile?

Multumesc
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut, nu le stiu eu, le stie calculatorul adica ne lamurim dupa ce facem SPS. SPS se face in cateva secunde,iar pe ecranul TECH2 apare scrisa versiunea de soft pe care o ai in calculatorul motorului. Urmatorul pas este sa intri pe TISWEB sau GLOBALTIS sa accesezi SPS PROGRAMMING si acolo se va vedea daca versiunea ta de soft este ultima sau exista alta mai noua.
  • adi_bubu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.

Ma poate ajuta cineva cu un update de soft pt Z14XEP ?

Am montat butonul SPORT, e activ, se aprinde la apasare , se dezactiveaza ESP daca il tin apasat 4 secunde dar nu se intampla nimic atunci cand e activat.

Intreband in stanga si in dreapta am inteles ca trebuie update de ECU, masina mea fiind din 2004 si in anul respectiv neexistand functia sport pe masini ( deci ECU nu stie de functia SPORT ).


Multumesc anticipat! Smile
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
in 2004 exista functia sport ! eu am pe z16xep , asa am luato , abia abia se simte la mine cand apas pe sport , la 1.4 ce te astepti ? sa scoti flacari pe toba de esapament si sa derapezi cand bagi a 3a ?
  • adi_bubu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut.

La mine nu este nicio diferenta, nimic nimic Smile.

O sa incerc sa ii fac update de soft. Nu ma astept sa mearga altfel dar acceleratia ar trebui sa fie mai sensibila.
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
cu banii care ii dai sa faci update de soft mai bine iti faci remap . 8-10 cai aia se simt mai bine decat diferenta dintre sport ON/OFF .
  • adi_bubu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
O sa iau in considerare. Un update de soft n-are cum sa coste mult.

Cu remapul sunt convins ca o sa fie o diferenta, dar daca e nevoie sa pun carburant cu cifra octanica mai mare , atunci ma las pagubas.

Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR