Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • corsaklu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2013

  • Mesaj Privat
CD MP3
Audiola 800w
JBL 1200w
Skip ads

  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut toata lumea si multumesc pe aceasta cale cunoscatorii care avem ce invata de la ei.sistemu meu:hu-pioneer deh 4000ub,difuzoare stock taiate la 80hz,amplificator magnat rx22(250rms in punte)+subwoofer jbl 1204t(250rms),cabluri alimentare 10mm cu siguranta 60a pe+.masurat tensiunea de la bornele bateriei=tens.bornele amplificatorului in sarcina.as dori sa stiu daca pentru puterea asta ar mai trebui modificat cv ex schimbat alimentare alternator,masa,baterie etc.imi palpaie un pic luminile la aprox 70% din putere.mentionez ca statia are gainu aprx 70%.baterie noua bosh 72a.si inca ceva...cati amperi are alternatorul meu 70 sau 100?astra g z12xe 2001.stima
  • corsaklu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2013

  • Mesaj Privat
iti trebuie un condensator pentru statie si ai rezolvato
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si ala cand se descarca de unde isi ia curent apoi nu tot din baterie? Bani mult dati degeaba pe un voltmetru, asta e condensatorul...
Pune cabluri mai goase si nu-ti va mai palpai lumina...
Skip ads

  • corsaklu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2013

  • Mesaj Privat
eu am o bateria varta de 65 nu numi da probleme nu palpaie nimic oricum cel mai indicat sa ai condensator
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred sa fie cablurile.am pe un mercedes vito 600w rms cu acelas kit de cabluri si nici la volum maxim nu da semne de fluctuatii.are alternator de 200amp.eu kred ca asta tine de instalatia electrica a masinii,baterie si alternator.o sa pun condensatorul "minune"si va spun daca asta este rezolvarea.
  • SB46MRS

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2012

  • Mesaj Privat
CD70 Navi
Pioneer 400w rms 1000 max + cutie custom
statie jbl 290w rms in punte
condensator jbl 1.5 fahrazi
+
Voltmetru digital sa urmaresc caderlile de tensiue Laughing

Am terminat o baterie cu sistemul de dinainte cu 180w rms.. cu condesantor cu tot imi cam palpaie curentu si in peak am caderi de tensiune pana in 12.9.. de la 14.3. Ma ajuta dar nu prea, se zice ca e bun pt baterie. Shocked

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
200-300W RMS nu-i o putere prea mare sa termine baterii sau sa palpaie luminile. Caderea aia de tensiune unde o masori? Pe baterie sau pe condensator? Cabluri sanatoase si masa buna i-ai facut inainte sa pui condensator? De la minusul bateriei la caroserie ai legatura solida? Ia multimetrul si masoara caderea de tensiune pe fiecare fir. Eu am avut o problema cu una din borne, avea contact slab unde era sertizat cablul in borna si se incingea dupa cateva minute, scadea tensiunea la 12V si ceva. E preferabil sa cositoresti papucii pe cablurile de alimentare.
Skip ads

  • gigichelu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Mp3 player: Pioneer MVH-160Ui


Subwoofer: Magnat Edition BS 30 Black


Amplificator: MacAudio MPX 4000

  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma cred ca nimic nu se compara cu un sistem BOSE , original pus pe OPEL ,

foarte multumit de sound ------>>> Opel Omega B - boxe usa fata , spate , polita geam - BOSE 2 ohmi , subwoofwer dedicat ptr acest model tot BOSE , procesor sunet BOSE .... cunoscatori stiu ce vb si cum se aude .
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Hai sa ma bag si eu Smile
Detin Pioneer DEH 150-MP si boxe stock Opel Astra G
Urmeaza subwoofer Blaupunkt Gtt 1200 si amplificator Blaupunkt EMA 255 Very Happy


  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Cu exceptia CD70, astea o sa le pun pe masina cand se termina cu zapada.


Ca si conexiuni:
- alimentare DLS conductor 50mm2
- alimentare Helix conductor 25mm2
- cabluri de semnal spre difuzoare 5mm2
- cabluri de semnal intre MTX si amplificatoare...custom, facut din cablu de microfon.

Adi G.

PS. Deschisa, se vede ok poza atasata.
Skip ads

  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu nevoie de un mic ajutor din partea voastra Smile
Se pot lega boxele de pe fata ale masinii (focal performance ps165 - putere RMS : 80 W, putere max : 160 W) la un focal solid 4 (4 x 75W la 4 ohmi, 4 x 100W la 2 ohmi, 2 x 200W la 4 ohmi, in punte) in punte pentru a beneficia de puterea de 2x200W la 4 ohmi. Cum trebuie facute legaturile in amplif pentru a nu se crea o extorsiune a unui degajament .. intr-o portiera Very Happy


In primul locas + si in al 4 lea locas - boxei de pe stanga fata, iar in al 5lea locas + si in al 8 lea locas - boxei de pe dreapta fata ?

Iar semnalul din head unit cum trebuie pus ? Si front si rear , nu?

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu cred ca le poti lega normal fara a mai face punte are suficienta putere statia pt a o folosi pe toate cele 4 canale. Eu am Pollyglass de 70w si cu siguranta statia duce mai mult de atat, ale mele se cam ingenuncheaza la un momentdat.
Si pui pe fata de 165 mm si pui si pe spate de 130mm toate 4 legate pe fiecare canal al statiei in parte

L.E. si neaparat sa insonorizezi usile...
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da, am usile insonorizate si am pe fata modelul de mai sus iar pe spate coaxiale ca ale tale. Acum sunt legate toate pe statie insa vreau sa vad daca e vreo diferenta ceva daca au parte de mai multa putere din partea statiei. Vreau macar de proba dar fara sa ard difuzoarele sau sa fac vreo alta traznaie :d
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In punte e cam mare puterea (200w) ce o da amplificatorul sa pui pe difuri de 80w, daca totusi vrei sa incerci ia-o usurel nu da ca "surdu-n toba" Razz
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@iGuana_05 Daca le legi in punte (schema bridge de pe amplif) risti sa arzi difuzoarele, tre sa ai foarte mare grija la volum. Daca vrei sa testezi ceva, mai bine testeaza un setup full active, pentru ca sculele iti permit asta, si s-ar putea sa fi surprins de cum se aude.

Adi G.
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de info, tocmai de asta am si intrebat. La ce te referi cand spui un setup full active? Mai pe romaneste :d
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Full active, adica renunti la crossoverele pasive care le ai la focalurile de pe fata, si amplifici fiecare componenta cu amplificatorul cu 4 canale, in cazul tau.

Adi G.
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mersi mult, insa voi mai astepta pana voi face incercarea asta. Astept sa se mai incalzeasca afara pentru a desface una alta prin ea pentru ca oricum as vrea sa schimb toate cablurile de la boxe cu unele de 2.5 mm asa ca sa fie treaba treaba Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR