Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • prazvan89

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Detin urmatoarele : CD 30 (nici macar cu MP3 Sad ), boxele stock (pe care as vrea sa le schimb in viitorul apropiat), fara cea de spate stanga (habar nu am ce are de nu merge, dar cum da caldura vreau sa ii trag alt cablu din spatele casetofonului) + woofer magnat b30 black si statie magnat edition four limited Smile
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@prazvan89, E posibil ca boxa din usa spate sa nu se auda din cauza ca s-a intrerupt cablul intre usa si stalp, acolo unde flexeaza.
Daca vrei sa-ti schimbi difuzoarele, iti recomand sa-ti iei ceva sistem, eventual intai pe fata si apoi pe spate, pe care sa le amplifici cu amplificatorul pe care il ai, iar pentru sub sa cumperi altul in clasa D.
Ca o paranteza, daca vrei CD30MP3, am primit la Salonul auto, un pliant cu lichidari de stoc de la radacini, aveau CD30MP3 nou, in jur de 400 ron....daca te tenteaza, da-mi un semn.

Adi G.
  • Xenon21

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Player: Samsung Tab2
Boxe fata: Peiying
Boxe spate: LTC
Amplificator: Blaupunkt EMA 255

Pe viitor sper sa trec la ceva mai puternic Very Happy
  • prazvan89

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2014

  • Mesaj Privat
cyberbob a scris:Salutare!

@prazvan89, E posibil ca boxa din usa spate sa nu se auda din cauza ca s-a intrerupt cablul intre usa si stalp, acolo unde flexeaza.
Daca vrei sa-ti schimbi difuzoarele, iti recomand sa-ti iei ceva sistem, eventual intai pe fata si apoi pe spate, pe care sa le amplifici cu amplificatorul pe care il ai, iar pentru sub sa cumperi altul in clasa D.
Ca o paranteza, daca vrei CD30MP3, am primit la Salonul auto, un pliant cu lichidari de stoc de la radacini, aveau CD30MP3 nou, in jur de 400 ron....daca te tenteaza, da-mi un semn.

Adi G.



Salut. Mersi mult de oferta. Treaba cu difuzorul spate am rezolvat-o, am tras alt cablu de la casetofon pana acolo ca sa nu stau sa desfac jumatate din masina, se vede un pic urat la deschiderea usii, dar asta e. Iar cu playerul, din pacate acum sunt un pic cam prins cu banii, tocmai am schimbat distributia si e un pic mai nasol. Mersi mult oricum
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cyberbob a scris:Salutare!

Cu exceptia CD70, astea o sa le pun pe masina cand se termina cu zapada.


Ca si conexiuni:
- alimentare DLS conductor 50mm2
- alimentare Helix conductor 25mm2
- cabluri de semnal spre difuzoare 5mm2
- cabluri de semnal intre MTX si amplificatoare...custom, facut din cablu de microfon.


Eee, se pare a trecut ceva timp de cand am pus muzica pe masina si deja vreau mai mult. MTX-ul a fost inlocuit cu un procesor Audison Bit Ten D, s-au achizitionat pentru fata miduri Hertz HL70, kick-uri Hertz Space K8. Urmeaza tweetere, inca un amplificator pentru a trece la o configuratie 3way full active pe fata, si inlocuirea incintei subwooferului cu una band-pass.
  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mai opreste-te Ady ! Laughing
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Smile
Difuzoane bosse audi. 10
Player alpine( model vechii full de reglaje penru sunet, nu are stick nimic) doar foarte bun pe sunet
Subwoofer 2x pionner TS-W310D4
Statie Mutant + statie Alpine

Sunetul..demential de clar si puternic.
Urmeaza antifonare usi si portbagaj fara podea si plafon momentan..
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Christian Irmscher a scris:Mai opreste-te Ady ! Laughing


Daca iti zic ca sunt in tratative pentru niste tweetere Brax...de banii aia iau 2 masini cum aduci tu. Smile)

@pustiu_pst Nu te complica cu podeaua si plafonul. Mai bine insonorizezi portbagajul, pentru ca e posibil sa nu simti diferenta la sunet, decat o atenuare a galagiei de-afara, care mare parte din ea se transmite prin podea si usi...Cum te-ai gandit sa insonorizezi usile?
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Silent Coat pun in portbagaj si usi, am vb cu cineva si este super ok, ramane de vazut.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit Silent Coat bulk pack 4Mp 300 ron, daca vrei da-mi un semn sa-ti dau datele de contact ale vanzatorului.
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
E treaba serioasa cu acest full active ? E cu adevarat sesizabila diferenta fata de legarea prin crossovere ? Modifica cumva durata de viata a componentelor ? Rolling Eyes
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Folosind componentele intr-o configuratie activa, ai un control mai bun pe ele, nu se mai pierde putere si nu se mai altereaza semnalul prin crossovere. Singurul care poate avea de suferit intr-o astfel de configuratie este tweeterul, pentru ca se arde usor daca nu reglezi corect filtrul high-pass.
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Smile
Difuzoane bosse audi. 10
Player alpine( model vechii full de reglaje penru sunet, nu are stick nimic) doar foarte bun pe sunet
Subwoofer 2x pionner TS-W310D4
Statie Mutant + statie Alpine
..
.


Difuzoarele sunt BOSE?
Cum le-ai legat pentru ca eram si eu interesat de aceste difuzoare, insa m-am lasat pagubas pentru ca impedanta lor nu este standard (4-8 ohmi pe canal) ci 1-2 ohmi.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sunt depasit, un baiat s-a ocupat, daca vrei imi lasi un p.m si il intreb cand il vad.
Daca te ajuta cu ceva, am statie si pe boxe, un alpine W x 4( nustiu exact puterea)

Numai bine!
  • maverik_ro

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pascaru _val ... ai pm de la mine ....
  • WNW

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Am un player JVC KD-G351 pe Vectra B1 in care mi-am montat in fata boxele de 16,5 si cele de 10 iar in spate am pus si tweetere ( luate de la colegul Eudey, de pe o Vectra cu sistemul cu 10 boxe ) si am ramas cu cele vechi de pe fata pe care as vrea sa le montez pe spate, dar la o prima vedere nu prea am cum. A mai pus cineva boxele de 16,5 de pe fata pe spate? Se poate face asta, sau trebuie sa ma limitez la 13 pe spate?
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
la CD 30 MP3 ce difuzoare se preteaza mai bine? pentru astra clasic 3.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
alea originale ale masinii
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:la CD 30 MP3 ce difuzoare se preteaza mai bine? pentru astra clasic 3.


Vezi daca ai tweetere pe fata. La H sunt, nu stiu insa daca sunt si la classic 3. Poti incerca sa pui tweetere si difuzoare de 16.5cm pe spate ( H-ul are de 13 pe spate), evident toate OEM. Asta daca vrei sa nu investesti bani. Daca vrei mai mult, in domeniul car-audio sunt muuuulte de discutat.

Spor!
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
deoarece mi-am schimbat masina astra g break am umblat si la partea audio la care am am facut upgrade cu un cass pioneer deh-4200sd amplificator kenwood KAC-8105D monobloc 500rms si subwoofer pioneer 307d4 400rms incinta bandpass simulata si facuta de mine difuzoarele le voi lasa stock pana se mai aduna niste lovele.vreau sa stiu unde as putea gasi tweetere fara prea multe modificari ca sa le pot inlocui si care este diferenta de sunet dintre break si hatchbeak sau sedan?avantaje dejavantaje la break?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR