Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
S-a rupt clapeta. Merge vreo 10-20 sec si dupa se opreste.
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Va salut !
Am o problema cu recircularea aerului la un astra g , apas pe butonul de recirculare si se pare ca nu face nimic.
Clapeta aceea de la aeroterma face figuri ,cand se inchide ,cand ramane blocata pe o anumita pozitie.
Intrebarea mea este care este pozitia de la capacul aerotermei ?Deschis sau inchis ?
Deci daca apas pe butonul de recirculare ,capacul trebuie sa se inchida ?
Ce solutie imi recomandati ,eu momentan am scos tija de acolo .Am tot uns-o cu wd-40 are momente cand merge..
Numai bine !
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
e dus motorasul care actioneaza clapeta din cauza ca este tot timpul sub tensiune. clapeta este normal inchisa spre habitraclu deci intra aer din exterior...
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Asa am gandit si eu .
Deci rezolvarea a fost sa scot tija aceea ,sa evit blocarea lui .Am inchis capacul (deci intra aer de afara acum).
Si cu ocazia asta am rezolvat si cu aburirea ,la mine era blocata pe deschis.
Acum m-am convins pentru ca am mers in spatele unui bolid care scotea fum ,si mi-am dat seama ca e ok ce am facut. Smile
Deci o ocolire in cheltuirea unor bani ar fi ce am facut eu , si asa nu stiu cat folosesc recircularea ..sa fim seriosi .
Numai bine !
Skip ads

  • marcovo

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Rm.VALCEA
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pentru proasta functionare a orientarii aerului in interior este de vina motorasul care actioneaza clapeta . De regula blocarea motorasului se face datorita vechimii , prin dezlipirea magnetilor permanenti de pe carcasa , acestia aflandu-se in interiorul carcasei metalice reprezentand de fapt statorul . Asta implica deplasarea acestora in sus sau in jos , functie de sensul de rotatie al motorului . La un moment dat acestia raman intr-o pozitie unde blocheaza rotorul . Ca remediu , se desface motorasul de pe suportul pe care este prins , cu atentie se desface capacul de plastic unde sunt fixate periile colectoare si papucii de legatura ( atentie la periile colectoare sa nu se indoaie sau sa nu se rupa ) . Dupa ce ati scos capacul port perii , incercati sa extrageti magnetul permanent din interiorul carcasei , dupa ce ai aplicati o solutie de lipit rapida , il introduceti in carcasa in pozitia optima de functionare ( studiind atent carcasa dupa extragerea magnetului ve-ti observa unde erea de fapt asezat inaintea dezlipirii ) . Dupa lipire montarea se face in sens invers demontarii dar tot asa cu foarte mare atentie mai ales la periile colectoare , care trebuie sa fie asezate pe colectorul rotorului si sa faca contact permanent . In speranta ca v-am putut fi de ajutor va doresc multa Bafta.

PS: Cu aceasta problema m-am confruntat si eu si am rezolvat-o .
  • motorman_65

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut
multumesc tuturor celor care au participat la aceasta discutie. ideile(parerile) au fost foarte folositoare. pe baza lor , am reparat clapeta de recirculare. stau la dispozitia doritorilor cu eventuale lamuriri.
bafta tuturor.
  • vali_stil

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Unde gasesc schema montajului care opreste motorasul la capatul cursei clapetei,pentru ca link-ul care este dat in pagina 2 nu mai functioneaza.multumesc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
motorman_65 a scris:salut
multumesc tuturor celor care au participat la aceasta discutie. ideile(parerile) au fost foarte folositoare. pe baza lor , am reparat clapeta de recirculare. stau la dispozitia doritorilor cu eventuale lamuriri.
bafta tuturor.


parerea mea este ca ar fi fost mai frumos sa expui aici detaliat ce ai facut si cum ai rezolvat ca sa stie si altii care vor mai avea aceasta problema pentru ca asta este scopul forumului nu sa inceapa lumea sa te caute pe privat sa iti ceara detalii...
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
vali_stil a scris:Unde gasesc schema montajului care opreste motorasul la capatul cursei clapetei,pentru ca link-ul care este dat in pagina 2 nu mai functioneaza.multumesc.

E o poza "galbena" la pagina 7.
  • motorman_65

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut
nu are rost sa mai repet cum am facut;exact ce au postat ceilalti colegi, am urmat indicatiile lor...
mai este o discutie foarte ajutatoare la sectiunea Astra h:clapeta de recirculare aer defecta.
eu am citit da la inceput pana la sfarsit ambele discutii,asta de aici si cea de la ,,astra h'',apoi m-am apucat de treaba...
bafta tuturor
  • Malkos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut!
Eu am gasit clapeta rupta la un colt in partea dinspre mototras,.Problema ca atarna pe acolo,iar in lipsa de idei am reusit sa lipesc clapeta pe pozitia corecta astfel incat sa nu mi se abureasca geamurile.
Pot gasi clapeta separat si cm se desface toata instalatia aia?
Apreciez raspunsul tau.Multumesc!
Cu stima!
  • motorman_65

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
malkos
te sfatuiesc sa citesti sfaturile ,parerile din cele doua discutii aratate de mine mai sus.nu am ce sa spun mai multe decit ei.acolo gasesti inclusiv poze.eu nu ma pricep prea mult la calculator, daramite sa mai scriu toata reparatia facuta de mine, m-ar prinde revelionul....
si la mine era clapeta rupta in partea dinspre motoras.am adaptat o teava mica de cupru(cam 5 cm), i-am facut o fanta pe lungime, am introdus-o fortat pe clapeta pe care am cuplat-o la motoras.
pe firul de + de la alimentare motorasului, am intercalat un intrerupator manual care intrerupe alimentarea cu curent, pentru ca acesta din constructia masinii ramanea alimentat la curent tot timpul in care era pus contactul.
citeste bine ce-au scris colegii, urmeaza pasii si vei reusi.
bafta
Skip ads

  • gicone79

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor.Si eu am o problema cu circulatia aerului, dar la modul ca baga aer peste tot chiar daca comut pe parbriz,picioare sau fata.La vechea masina adica un espero dupa ce am facut distributia si bla bla bla,iesise un furtunas de vacuum de undeva de sub grila de la stergatoare si facea la fel.L-am introdus la loc si a revenit la normal.Ma intreb daca la opel functioneaza pe acelasi principiu.
Si cum am citit mai sus,la opel nu lucreaza recircularea cand dai pe parbriz?
Multumesc frumos.
  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut la mine problema e in felul urmator motorasul merge continu inchide si deschide ,clapeta nu este rupta ce sa ai fac are releu si nu opreste ?sau imi trebuie un mecanism complet de pe alta masina?
  • Gheorghe Marius

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salutare,
am incercat si eu circuitul acela de temporizare,dar motorasul nu se opreste,merge in continuu.
circuitul mi l-a facut un electrician,eu nu ma pricep
aveti idee, care ar fi problema?
di n poze nu se vede exact,unde vin lipite acele 3 fire care duc la motoras la circuit
o fi facut exact circuitul, sau nu?
o schema mai detailata?
multumesc anticipat
  • Gheorghe Marius

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salutare
as vrea sa stiu si eu de la cineva care a facut circuitul acela de temporizare al motorasului,daca chiar functioneaza?
la mine nu functioneaza...o fi ceva legat gresit?
multumesc
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Azi rezolvai problema cu modulul de recirculare aer , de ceva timp era nefunctional . Ii reparai motorasul si ca sa evit defectarea pe viitor , pusei 2 limitatoare de cursa (2 switch-uri cu contacte N.C si 2 diode) . Motorul alimentat si blocat lua un curent de 400 mA ...
Mentionez ca am sistem BEHR .
Pun niste poze , poate ajuta pe cineva(cu mentiunea ca eu am taiat fierele inainte de mufa si am interconectat limitatoarele) .




  • bungee2

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Astra-ul meu sufera si el de blocarea recircularii aerului din interior, de unde si aburirea excesiva a geamurilor. Am actionat butonul si desi led-ul se aprinde, la testul cu "urechea", nu pare sa miste nimic. M-ati putea directiona catre un service/persoana priceputa/persoana care a avut problema aceasta si a reusit rezolvarea ei (in Bucuresti)?

Multumesc.
  • Bethlen

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, nu am mai scris de ceva timp pe-aici. A venit frigul si au inceput din nou problemele cu dezaburirea masinii. E groaznic, nu poti merge efectiv si cum vin sarbatorile, trebuie sa rezolv problema. Stiu care e cauza, la mine nu functioneaza motorasul de la clapeta de recirculare aer. Am observat anul trecut problema asta, daca ii dau cu un fier ceva in el face o inchidere si o deschidere a clapetei iar apoi se blocheaza. Mai mult ca sigur acum a ramas din nou clapeta inchisa si nu vine aer rece pentru dezaburire. Un motoras nou e 500 ron, deci nu m-as baga la asa ceva, cel putin acum. Am nevoie de un motoras sh, de undeva de la dezmembrari sau de cineva iscusit care poate umbla in el sa il repare. E cineva in Bucuresti dispus sa ma ajute? Evident nu pe degeaba. Nu am timpul necesar sa alerg la dezmembrari etc.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
o metoda mai simpla este blocarea clapetei de recilculare,pe aer de afara,cu,,,ceva,,, si scoaterea tijei si mufei de la motoras
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR