Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am gasit si eu motorasul blocat si clapeta teapana era pus pe recirculare... apas pe butonul de recirculare nimic pun mana pe cutie unde se afla motorasul nu era cald , zic sa-l dau jos cand pun surubelnita sa-l dau jos hop se misca si urca clapeta , zic sa apas pe buton apas culiseaza si iar si iar zic il las moentan asa pe deschis... Ce porcarie am si radiatorul din interior blocat nu circula apa prin el Sad alta problema ...
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 3,998
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La masina mea, motorasul era deja obosit. Butonul functiona. Se aprindea si se stingea becul, doar ca motorasul nu mai functiona. Se chinuia saracul sa impinga sau sa traga tija cu clapeta de recirculare, dar nu reusea.
Azi am cumparat un motoras de la dezmembrari si l-am schimbat.
Cu ocazia asta am curatat cat am putut de bine tot ce am prins din ventilator, tubulatura, carcasa. Am gresat cu mult WD40 bucsile ventilatorului pentru ca in ultima vreme era destul de zgomotos.
Am montat totul la loc si acum problema e rezolvata.
Va multumesc pentru sfaturi si pentru informatii. M-au ajutat.

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am avut probleme cu motorasul de la clapeta de recirculare.Nu era ars,dar nici nu se mai misca,doar vibra cand apasam butonul.L-am inlocuit cu unul functional si am montat un sistem extrem de simplu pentru protejarea motorasului.Se stie ca motorasul ramane permanent sub tensiune indiferent de pozitia butonului din bord.Montajul de protectie este format din 2 termistori ptc si 2 diode.Shema a fost conceputa si postata pe forum de Mihai(1.7dti edition_2000) si este foarte simplu de construit.Piesele costa aproximativ 16 ron la magazinele de piese electronice.Fara acest montaj,motorasul consuma cam 340 mA cand clapeta ajunge la capat de cursa,iar cu acest montaj,curentul scade sub 30 mA,ceea ce prelungeste viata acelui motoras buclucas extrem de mult.Ii multumesc lui Mihai inca o data pentru acea schema.O seara buna tuturor!
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Am luat termistori ptc de tipul MZ72AL9RM de 9 ohmi,iar diodele sunt de tipul 1N4001,sau orice dioda ce rezista la cel putin 1 amper.
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Si 2 poze cu dovada functionarii termistorilor!
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
motorasul meu merge in continu...nu stiu si nu inteleg ce sa ii fac sa ii taie curentul cand isi face cursa
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Daca il auzi mergand incontinuu,cel mai probabil ai axul clapetei rupt sau rotitele de la motoras distruse.
  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu acest motoras de recirculare .Merge doar intr-un sens , adica imi tine clapeta mereu pe aer din exterior .In sens opus nu mai merge .Ce sa verific ?
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Mororasul sau butonul de recirculare.Demonteaza motorasul si vezi daca isi schimba sensul.Pune un multimetru electronic pe fire si vezi daca la apasrea butonului recirculare se schimba sensul curentului.
  • cenas

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am demontat motorasul si l am probat pe o baterie de 12V isi schimba sensul .Am demontat panoul de clima si nu pare nimic in neregula cu butonul .Pe OPCOM imi spune " Tensiune mica pe circuitul motorasului de recirculare " .
  • costelus_2006

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2015

  • Mesaj Privat
aveți și voi aceasta problema ca la mine e cam la fel pe parbiz de schimba recircularea de ce oare ? ?

http://www.youtube.com/watch?v=8Sx6xXpW9xM
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
lasal asa ca este normal
Skip ads

  • costelus_2006

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2015

  • Mesaj Privat
bine asa voi lãsa atunci
  • mihai553

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Cum se poate demonta motorasul de recirculare,de la opel astra g?
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
E destul de simplu.Desfaci cele 6 suruburi ale torpedoului cu un torx T20,scoti torpedoul si o sa vezi motorasul de recirculare.Iti trebuie o tubulara de 5,5 mm(gasesti in truse),pentru a desface cele 3 suruburi ale motorasului.Pozitia lui e destul de dificila.O lanterna o sa-ti fie de mare folos.
  • mihai553

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Mersi.Am reusi, motorul nu fuctioneaza
  • Bibanezu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o zafira A din 2002 1.8 16v care are o problema cred cu butonul de la recirculare aer , clipeste la apasare dar nu ramane aprins , si nici nu se aude vreun zgomot, are vreun releu de protectie ?,sa fie dus intrerupatorul?, sau motorasul, al meu este behr si nu stiu cu ce sa incep, daca ma poate ajuta cineva care a patit la fel....Multumesc
  • Bibanezu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Rezolvat, dupa mai multe cautari pe internet am gasit ca recircularea nu functioneaza atunci cand este dat pe dezaburire (parbriz) , asa ca am verificat cand dai la picioare si functioneaza perfect. Va salut. Smile
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o mica problema...motorasul nu functioneaza decat daca il lovesc cu ceva..! Astra G Ac manual!

Intrebarea este cum imi dau seama ce fel de instalatie am Delphi sau Behr? Pentru ca undeva in interiorul bordului era stantat pe o hartier Delphi dar observ la colegul Libra mai sus in topic sistem identic cu el meu dar pe motoras scrie Behr multumesc anticipat
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Revin cu o problema...astra G Ac manual am demontat motorasul pentru recircularea aerului deoarece nu functiona cum tebuie!
Motorasul este Behr

Problema se manifesta in felul urmator motorasul nu functiona decat daca il loveam cu ceva! L-am demontat l-am probat pe baterie si mergea facea cursa! L-am montat iar pe masina+ mufa a mers de cateva ori apoi iar nu a mai mers!

Intrebarea mea este este posibil sa fie problema din traseul de la buton? Pentru ca nu stiu ce sa fac sa cumpar alt motoras? Becul se aprinde si se stinge perfect! Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR