Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • nba25

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Vulcan
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
masina în cauzã opel corsa C motor z10xe prezintã o bataie metalicã, iar in urma verificãrilor s-a stabilit si un mic joc al bielei pe piston!
fiind motorul desfãcut am stabilit sã schimb si bolturile, dar in urma verificãrilor efectuate pe la magazinele de specialitate am constatat ca bolturile nu vin decat la set cu pistonul!
mi-am propus ca bolturile respective sã le fac la strung dintru-un otel recomandat de strungarul cu care lucrez!
a mai facut cineva aceasta operațiune sau ma poate sfatui de unde pot procura bolturi noi fãrã piston?
eventual ceva sfaturi? dimensiune sau schite?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu prea ai de unde...nu cred ca la dezmembrari sa-ti dea numai boltul... si nici nu e recomandat sa schimbi doar boltu' .. in timp au aparut uzuri si la piston..
dimensiunea boltului este:18X51 mm
nu cred ca pistonul si boltu impreuna sa fie mai mult de 400 RON....
ideal ar fi sa schimbi tot setul
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Gasesti piston cu biela cu tot la dezmembrari, intreaba pe cocosai daca are.
Uzura e la biela nicidecum la bolt.
  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
regula e super clara:BOLT PISTON vin "inperecheate" cum sa mai spus uzura provine mai mult din biela dar sant cazuri rare e drept cand si boltul e de vina.apoi nenea strungaru stie ca un bolt are un tratament special?sant facute din material la care sa tinut cont de dilatare la caldura a ansamblului BIELA-BOLT -PISTON?mai ieftin la dezmembrari,dar ia cu tine un ansamblu biela-piston-bolt si compara cu ce cumperi prin GREUTATE ideal ar fi sa gasesti pana in 5 grame diferenta cu plus sau minus,altfel apare fenomenul numit de motoristi:"dezehilibru motor"mai clar-trepidati mici in relantiu,posibil zgomot mic ca intensitate etc.oricum abandoneaza idea cu "facut la strung".DRUMURI BUNE si BAFTA
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR