Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • bmake

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
OK
Si asta este o solutie, dar...... parca ma ,,simt eu mai bine,, daca nu modific nimic la soft(este ,,virgin,,), am cumparat masina de noua 0 Zero Kilometri (17Km).
Incec poate pot sa rezolv si altfel (asa cum am scris mai sus).
Multumesc pt. sfat
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Anularea prin obturarea EGR cu tabla minune sau chiar cu mufa scoasa, aduce aceleasi rezultate, ECU cere ceva prin acel EGR si nu primeste, implicit mers neregulat sau alte anomalii. Ba chiar e de preferat cu mufa scoasa, deorece ECU ia in calcul ca EGR este defect si optimizeaza ce trebuie pentru functionarea optima si fara pericole.
  • bmake

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
OK
Atunci...... recomanda-mi te rog o solutie, cei de la opel au spus ca nu se poate(cred ca mint) anula din comp. EGR., Unde as putea sa-l anulez, etc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am anulat EGR de la Z19DTH-ul pe care il alerg zilnic. Am mai anulat la mai multe masini/marci/motoare, uneori chiar in urma altora, si solutiile cele mai optime de anulare in harta ECU a masinii au fost oferite de colegul de forum Bazare.
Chiar daca se va considera reclama, iti recomand sa te uiti la semnatura mea.
Skip ads

  • bmake

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
OK
mutumesc
  • bmake

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
SALUTARE
Am rezolvat problema cu ERG-ul asa cum am scris mai sus (M-am decis sa aplic solutia lui Flore s", am comandat Kitul de la FIAT si astept sa vad ce se va intampla.), dar am schimbat si ERG-ul cu unul nou(functiona si cu cel vechi, curatat), pana in prezent nu mai am problemele pe care le-am avut inainte, dar totusi pe la 2200-2500 de turatii se simte foarte putin o intrerupere de putere, astept sa mai vad pe parcurs.
  • Cassino

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bmake ai montat kitul de la Fiat? Unde vine garnitura cu cele 3 gaurele? Cum se comporta masina?
  • bmake

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@ CASSINO
(in kit-ul pe care l-am cumparat au fost 3 garnituri:1 Buc. cu 3 gauri in mijloc si 2 Buc. normale)de montat au montat cei de la service....... dupa cum am vazut eu: Au montat garnitura cu cele 3 gauri+1 fara gauri(normala) au montat-o la EGR in partea cu galeria de evacuare ce iese din motor, cealalta fara gauri(a 3 a garnitura) au montat-o pe EGR in partea cu iesirea spre esapament.
Cum functioneaza ?........ de cand am facut aceasta modificare, nu mai am probleme cu EGR-ul adica : -nu ma mai ,,pune in nas,, la 2200-2500, - nu mai pierde puterea si NU sa mai defectat/blocat EGR-ul (pana sa fac modificarea am curatat de doua ori egr-ul si am schimbat de doua ori egr-ul, egr-uri noi bineinteles).
DECI........... pentru mine a fost PERFECT sa fac aceasta modificare, MULTUMESC!!! pentru sfat lui Flore s"
  • bmake

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cassino a scris:bmake ai montat kitul de la Fiat? Unde vine garnitura cu cele 3 gaurele? Cum se comporta masina?

vezi raspunsul
  • Flores'

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Franta
  • Masina: Insignia 2018 2.0 BTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu cand am montat garniturile le-am montat toate in acelasi loc, exact in locul tablei redbull din primele poze, de fapt "garnitura" cu trei gaurele nu este garnitura, e mai degraba o brida metalica, ea nu etanseaza. Pentru etansare sunt celelalte doua, brida vine la mijloc, intre ele!
  • RTordai

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Am siu eu opel Astra H 2007 Motor 1.9 CDTI Z19DTL
am schimbat egr ul pt ca era stricat si dupa ce am schimbat mia aparut o eroare Exhaust gas recirculation high voltage
care ar putea fi cauza?
  • TStefanut

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Salut, mie nu imi trage dupa 2000 de ture, m am dus la un mecanic cu un tester mi a spus ca debitmetru, senzorul maf(ala de pe admisie) si egr ul treb schimbat. Am schimbat tot dar eroarea cu egr nu dispare. Imi arata ca e deschis dar mecanic e inchis, ma gandeam ca nu e bun el si l am pus la baterie si merge bine, inchide deschide, ce sa fac? Cnv mi a spus ca sa il las asa inchis ca poate proprietaru anterior l a sters din soft dar tin sa mentionez ca imi arata eroarea. Consum sa nu mai zic 11-12 cu mers linistit. Fum nu scoate dar nici inainte nu scotea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR