Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Am un kadett din 86 si am o problema. Nu imi baga aer clad pe partea din mijloc ci doar pe laterale si la picioare ... aer vine dar nu e cald.
Skip ads

  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
La fel e si la mine, pe mijloc vine aer rece de afara.
Pe mine nu ma deranjeaza, la drum lung e foarte bun si putin aer rece din cand in cand...Very Happy
  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Da dar e normal sa fie asa sau nu ?! Pe mine ma deranjeaza ca atunci cand inchid aerul pe mijloc imi fluiera si parca e mai bina sa imi vina aer cald decat sa-mi fluiere in cap ...

Poate s-a blocat vreo clapeta dar nu stiu care si cum se ajunge la ea si nici nu as demonta tot bordul ... intelegeti voi. Poate exista vreo solutie simpla.
  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Aerul cald trebuie sa vina doar prin grilele laterale si bineinteles pe la picioare si pe la parbriz..ai 2 reglaje cum sa directionei aerul.Grilele centrale sunt doar pnt aer rece..asa este proiectat nu e nici o defectiune.
Ca sa nu mai suere aerul care intra prin grilele centrale....si eu am patito si cunosc prb...chiar dc aerul rece este inchis de la rotita de linga grile trapa care ar trebui sa etanseze perfect nu o face si mai scapa aer care scoate un suierat.
Ce trebuie sa face....scoate grilele centrale..se apasa in jos...si ai sa vezi ca are o trapa de plastic prevazuta cu o garnitura din burete..mai mult ca sigur garnitura e uzata de timp Smile Normal ar trebui schimbata garnitura dar e cam dificil..nu prea ai acces usor....eu am procedat altfel am folosit silicon ptr etansare ca oricum nu mai am nevoie de aer rece iarna si am mai pus si niste bucati de burete in gaurile de la grile sa fiu sigur ca nu mai intra pic de aer rece si le-am blocat pe inchis.Primavara dau jos siliconul ..se curata foarte usor.Eu ti-am dat doar o idee sper sa te ajute cumva.
Skip ads

  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Thanks a lot dodo_f2k !
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Iezact cum grait-a dodo... Pe mijloc vine doar aer rece
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
asa este ... pe mijloc numai aer rece o sa pupam .. varianta cu silicon este geniala .. am folosit-o si eu cand am umblat pe la bord ... dar nu am sigilat aerisirea ... practic am pus mai mult ...si am taiat cu caterul ... acum etanseaza super la toate aerisirile ... singura problema ca la inchis si deschis trebuie sa fortezi un pic angrenajul .. dar nu e nici o problema
  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cam asa este si la mine, dar nu ma deranjeaza, la mine problema ar fi, ca in momentul in care pun pe caldura vine instantaneu pe gurile laterale, picior si parbriz, doar ca cand vreau aer rece mut butonasul respectiv pe rece si numai dupa o vreme (de obicei aprox 2 saptamini) incepe sa-mi sufle aer rece. ce si unde ar puea fii blocat?
  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Sub grilajul de plastic de la stergatoare ai montata aeroterma.o dai jos..se demonteaza usor ,e prinsa in 2 suruburi.O sa vezi o trapa pe care este lipit un burete ptr etansare.Probabil ori buretele e "scopt de la caldura"..la mine cand puneai pana pe el se facea tarana Smile)si nu etanseaza bine,ori zbirul care inchizi "deschizi caldura" nu actioneaza clapa cum trebuie si sta intredeschisa.Poti sa verifici cand ai timp.nu dureaza mult.eu am pus alt burete .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR