Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Se poate monta pe vectra b care nu are AC, radiator racire motor varianta cu AC?
Multumesc
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nimeni nu stie..?
Se poate monta radiator racire modelul pentru AC, pe masina care nu are AC?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Adica vrei sa spui ca daca se poate monta radiator+condensator de pe o masina cu A/C in loc de radiator simplu de pe o masina fara A/C ?

Eu cred ca DA, fara nicio modificare, daca intr-o prima faza nu-ti pui A/C. Daca pui A/C, trebuie schimbata termocupla, eventual montat un ventilator suplimentar si modificata instalatia electrica dupa modelul celei cu A/C.
  • Adrian Cosma

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
la vectra a doar daca iei si furtunele cu tot cu radiator. presupun ca si la b e la fel
Skip ads

  • florinurz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2001 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Vectra B este una din cele mai paguboase masini ddin punctul de vedere al Ac-ului,incarc,repar instalatii de freon auto si pot sa spun ca Vectra B este masina la care nu bag freon,circuitul conductelor este mare,conductele se freaca intre ele(lipsa suportilor).Nu recomand munca in zadar prin montarea radiatorului ,inclusiv compresor,conducte,filtru uscator,radiator ac din interior(adica bord dat jos)instalatie electrica.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La Vectra mea nu se freaca conductele intre ele, defapt cred ca e o... (prefer sa nu spun)... sa crezi ca fabricantul masinii nu stie ca trebuie sa puna distantiere intre conductele de A/C. La a mea compresorul e DENSO (made in JAPAN) si pot sa va spun ca o conducta de inalta noua costa ~120EUR(de mentionat ca se gaseste doar pe original... stiu pretul pentru ca a trebuit sa o cumpar... cea de pe masina era sudata si dupa ce se adaugau ~700g agent de racire pe la sudura respectiva incepea sa piarda freon).

Dupa schimbarea conductei, nu am mai avut probleme cu pierderea de freon sau alte probleme legate de eficienta sistemului de A/C. Am bagat freonul in urma cu 3 ani de zile, iarna mai cuplez A/C-ul din cand in cand... cica asa e indicat.

In concluzie, ma declar multumit de sistemul de A/C care este implementat pe masina mea.
  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Buna! Masina mea (vectra b) nu are AC. Si vreau sa ai pun, stie cineva cat ma ajunge toate piesele plus manopera? Si daca se merita. Multumesc
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Aveti raspunsul in topic cu doua mesaje "mai sus" dat de florinurz. Cititi topicul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR