Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Merge pusa o cutie in 5 trepte de corsa pe un kadett cu motor de 1.2 ???

Mentionez ca, codul cutiei de viteze pe kadett e F10.
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cutiile cu acelasi indicativ merg pe orice Opel (cel putin la cele fabricate pina in '97. Daca ai F10 in 4 trepte, cea cu 5 trepte (cu acelasi indicativ F10) va merge perfect. In general trebuie respectate codurile de cutie (F10 pt motoare cu capacitate cilindrica pina in 1400 cmc, F13 pt motoare de 1600 cmc, F16 pt 1800, F20 etc etc). Daca ai avut cutie in 4, trebuie sa schimbi si schimbatorul (eventual de la un Ascona cu 5 trepte). Selectorul de pe cutie am senzatia ca este universal, adica este acelasi model si pt cutiile cu 5 si pt cele cu 4 trepte (pe cutia originala a masina am selector pe care scrie ca este cu 5 trepte, desi cutia era cu 4 trepte. Cutia pe care am cumparat-o, si care e de pe o Astra 1,4 din 92 sau 93, F10 cu 5 trepte, este un selector identic. Diferenta exterioara dintre un F10 in 4 si un F10 in 5 este ca cea cu 5 are in partea din stg, cum te uiti din fata masinii, un etaj in plus (este mai "groasa" in partea din stg sau daca vrei "mai lunga" fata de cutia F10 cu 4 trepte. Eu am schimbat cutiile pt ca voiam viteza la turatie mai mica, sa protejez moptorul si sa am confort fonic si acum sint super incintat; de vreo 50 000 km merge ca unsa, la 90-100 km/h are doar 2000-2500 tr/min, iar la 70-80 merge practic la "relanti".
  • costel21d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 12 SC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Faza e urmatoare. Eu am fost la dezmembrari si mecanicul mi-a spus ca nu pot pune pe masina mea (kadett `86 motor 1200 cm) cutie in 5 trepte ca nu se potriveste sist. de prindere si ca trebuie ca el sa scoata pinioanele de la o cutie in 5 si sa le bagea in carcasa mea si asta m-ar ajunge 6 milioane ... ceea ce mi se pare cam mult.

Acu, ori are el dreptate ori vrea sa ma faca la bani, eu fiind necunoscator.

Voi ce parere aveti?
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Acum depinde ce fel de Corsa e cel de pe care vrei sa iei cutia. Daca este un model mai recent s-ar putea sa nu se mai potriveasca. Insa, in general, cutiile cu acelasi cod au sisteme de prindere universale pt Opel, asa ca mai consulta si alt mecanic. Oricum, nu te sfatuiesc sa lasi pe cineva sa-ti "mestereasca" cutia, pt ca nu ai nici o garantie ca iese "ca la carte". Sint reglaje si cupluri de stringere care se fac doar cu scule speciale asa ca nu prea vad cum ar putea iesi ceva trainic. E de ajuns sa nu regleze bine ceva pe acolo si te trezesti ca nu-ti mai intra in viteza sau ca apar diverse zgomote, ca sa nu pomenesc de posibilitatea de a se bloca cutia cind ti-o fi lumea mai draga. Eu cel putin n-as avea curaj sa mai merg cu o masina cu cutie facuta de altcineva decit de fabrica. Sistemele de prindere sint aceleasi la F 10, indiferent ca este Corsa A, Corsa B, Kadett D, Kadett E, Astra F, Ascona C, Vectra A. Eu zic sa renunti la snapanul ala care iti cere o suma enorma ca sa-ti faca o mizerie... Daca vrei mai multa siguranta, cauta o cutie F10 in 5 trepte tot de la un Kadett E
Skip ads

  • keyth

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 1.3N + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut,stiu ca e cam tarziu dar daca te mai intereseaza eu am o cutie cu 5 trepte de pe un kadett d asa ca astept un pm de la tine daca inca te mai intereseaza... Very Happy
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca motorul de pe corsa seamana cu al tau da se potriveste ca pe kadett-ul meu am motor de corsa doar ca s-ar putea sa-ti faca fente a5 a
dar o poti regla "fin"
nemtii au doua denumiri la motoarele de 1.2 catalogandu-le dupa culoarea capacului de la culbutori-capac negru de tabla (ohv)
-capac de aluminiu(ohc)
seria motor nu conteaza decat la omologare
planetarele de corsa sunt mai scurte cu 3cm adica nu sunt bune
iar daca vrei sa schimbi doar capurile de la ele nu merge am incercat
dar cutia merge daca motoarele sunt ambele cu capac negru (asta am facut si eu)
iar mecanicul concediaza-l si cauta altu!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daaa,ca bine zici,@cogi,3 sa-si caute altul sau sa se apuce el..!O cutie cu totul nu cre`ca duce mai mult de 200-250 ron,cel putin in Buc,iar de faza cu montat a 5`a uita,am facut-o si eu,m-am muncit 2 zile,am pilit si din capacul de AL.,si tot nu mergea `la mana`,nu mai pun ca am dat-o jos de 3-4 ori..Norocul meu ca era un prieten mecanic,care lucra pe bere,ca altfel cre`ca ajungeam la sapa de lemn,mai ales ca fusese ideea mea.Pana nu am pus cutie in 5 din fabrica,nu a mers neam..Schimbatorul merge si cel vechi,daca ai rabdare sa tai cu ceva plasticul din dreptul vit.a 5`a,dar daca il gasesti pana in 50 ron,mai bine ia-l de-a gata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR